• Odbierz prezent
Złoto Bitcoin

Mimo twierdzeń zwolenników kryptowalut, cyfrowe tokeny, przynajmniej obecnie, nie zastąpią fizycznego złota jako zabezpieczenia przed różnymi czynnikami ryzyka, stając się nową, główną bezpieczną przystanią na rynkach finansowych. System kryptowalut teoretycznie można przybliżyć do systemu pieniądza fiducjarnego, choć z dosyć istotnymi różnicami. Według definicji "pieniądz fiducjarny" jest prawnym środkiem płatniczym, ale nie jest poparty fizycznym towarem.

Oczywiste jest, że kryptowaluty częściowo pasują do definicji pieniądza fiducjarnego. Mogą nie być jeszcze prawnym i oficjalnym środkiem płatniczym, ale w niektórych miejscach czy sklepach płatność  Bitcoinem jest już możliwa. Nie są też wspierane przez żaden fizyczny towar. W przeciwieństwie do zwykłego pieniądza, mamy do czynienia ze sztucznym ograniczeniem podaży, co w dzisiejszych czasach znacząco różni się od zwykłych standardowych systemów finansowych, gdzie często mówi się o tzw. nieograniczonym dodruku pieniądza. Nie możemy tego jednak porównać do fizycznego ograniczania podaży złota.

We wrześniu w Dubaju ogłoszono podpisanie umowy o uruchomieniu własnej waluty opartej na Blockchain, znanej jako emCash. Rosja, Indie i Estonia również rozważają własne cyfrowe pieniądze, co mogłoby trochę zbliżyć kryptowaluty do statusu waluty na arenie lokalnej, a następnie międzynarodowej. Złoto jest niemal niezniszczalną i trwałą, akceptowaną w każdej epoce i miejscu formą pieniądza. Jest jednym z najbardziej płynnych aktywów na całym świecie. Jego wartość nie jest ograniczona granicami państwowymi. Na całym świecie mamy możliwość wymiany złota na dowolną lokalną walutę. Nie można tego powiedzieć o ich cyfrowych odpowiednikach. Mimo coraz większego zasięgu Bitcoina, globalna akceptacja jest wciąż bardzo odległa.

Nasuwa się pytanie czy Bitcoin jest bardziej atrakcyjny niż złoto pod kątem inwestycyjnym? Otóż porównajmy stopy zwrotu obu tych instrumentów. Od 1971 roku cena złota wzrosła od 35 dolarów za uncje kończąc na poziomie ok. 1300 USD za uncję w momencie pisania niniejszego artykułu. Stanowi to wzrost około 3500%. W przypadku Bitcoina było to około 12 000 000%, w okresie od 19 lipca 2010 roku z poziomu 0,08 USD do dzisiejszego poziomu około 9,930 USD. (wykres nr 1)

Wykres 1

 FXMAG kryptowaluty złoto a bitcoin złoto bitcoin 1

 

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Maciej Szyszka

Praktyk rynków finansowych. Trader z wyboru i zamiłowania. Od 6 lat aktywny na rynkach surowcowych i nietylko. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk