Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,26%
USD / PLN3,99-0,05%
CHF / PLN4,42+0,31%
GBP / PLN5,03-0,01%
EUR / USD1,08-0,21%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 786,20+0,07%
S&P 5005 255,60+0,14%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,64+1,13%
ZŁOTO2 232,81+1,87%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Złoto a Bitcoin

Maciej Szyszka | 11:00 23 grudzień 2017
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Mimo twierdzeń zwolenników kryptowalut, cyfrowe tokeny, przynajmniej obecnie, nie zastąpią fizycznego złota jako zabezpieczenia przed różnymi czynnikami ryzyka, stając się nową, główną bezpieczną przystanią na rynkach finansowych. System kryptowalut teoretycznie można przybliżyć do systemu pieniądza fiducjarnego, choć z dosyć istotnymi różnicami. Według definicji "pieniądz fiducjarny" jest prawnym środkiem płatniczym, ale nie jest poparty fizycznym towarem.

Oczywiste jest, że kryptowaluty częściowo pasują do definicji pieniądza fiducjarnego. Mogą nie być jeszcze prawnym i oficjalnym środkiem płatniczym, ale w niektórych miejscach czy sklepach płatność  Bitcoinem jest już możliwa. Nie są też wspierane przez żaden fizyczny towar. W przeciwieństwie do zwykłego pieniądza, mamy do czynienia ze sztucznym ograniczeniem podaży, co w dzisiejszych czasach znacząco różni się od zwykłych standardowych systemów finansowych, gdzie często mówi się o tzw. nieograniczonym dodruku pieniądza. Nie możemy tego jednak porównać do fizycznego ograniczania podaży złota.

We wrześniu w Dubaju ogłoszono podpisanie umowy o uruchomieniu własnej waluty opartej na Blockchain, znanej jako emCash. Rosja, Indie i Estonia również rozważają własne cyfrowe pieniądze, co mogłoby trochę zbliżyć kryptowaluty do statusu waluty na arenie lokalnej, a następnie międzynarodowej. Złoto jest niemal niezniszczalną i trwałą, akceptowaną w każdej epoce i miejscu formą pieniądza. Jest jednym z najbardziej płynnych aktywów na całym świecie. Jego wartość nie jest ograniczona granicami państwowymi. Na całym świecie mamy możliwość wymiany złota na dowolną lokalną walutę. Nie można tego powiedzieć o ich cyfrowych odpowiednikach. Mimo coraz większego zasięgu Bitcoina, globalna akceptacja jest wciąż bardzo odległa.

Nasuwa się pytanie czy Bitcoin jest bardziej atrakcyjny niż złoto pod kątem inwestycyjnym? Otóż porównajmy stopy zwrotu obu tych instrumentów. Od 1971 roku cena złota wzrosła od 35 dolarów za uncje kończąc na poziomie ok. 1300 USD za uncję w momencie pisania niniejszego artykułu. Stanowi to wzrost około 3500%. W przypadku Bitcoina było to około 12 000 000%, w okresie od 19 lipca 2010 roku z poziomu 0,08 USD do dzisiejszego poziomu około 9,930 USD. (wykres nr 1)

Reklama

Wykres 1

 FXMAG kryptowaluty złoto a bitcoin złoto bitcoin 1

FXMAG kryptowaluty złoto a bitcoin złoto bitcoin 1

Na pierwszy rzut oka można stwierdzić, iż Bitcoin może stanowić lepszą formę inwestycji niż złoto. Trzeba natomiast wziąć pod uwagę ogromne ryzyko jakie niesie ze sobą inwestycja w tę kryptowalutę. Patrząc z perspektywy rocznej, odchylenie standardowe na złocie w porównaniu do zysku wyniosło 12%. W latach 1980-1998 złoto zanotowało spory spadek w wysokości 70%. Porównując je do Bitcoina, rynek złota wygląda zdecydowanie stabilniej. Posiadacze Bitcoina w perspektywie rocznej zanotowali 60% standardowego odchylenia od zysku, a w przeszłości można było zauważyć oszałamiający 175% roczny poziom ryzyka. Na dodatek warto wspomnieć, że w trakcie swojego krótkiego istnienia Bitcoin zdążył zanotować spadek swojej wartości w ruchach odpowiednio o 93% i 84%.

Wykres 2

FXMAG kryptowaluty złoto a bitcoin złoto bitcoin 2

FXMAG kryptowaluty złoto a bitcoin złoto bitcoin 2

Reklama

Wracając do początku tego tekstu i pytania czy Bitcoin może stać się bezpieczną i pewną inwestycją. Inwestując w niego, tak jak pisałem wcześniej, można osiągnąć wysokie stopy zwrotu, mimo dużych zmienności jego kursu, które niosą same w sobie ryzyko. Powinniśmy wziąć pod uwagę również realną wartość tego cyfrowego tokena. Gdy przyjrzymy się kapitalizacji tych dwóch instrumentów, to złoto  bije na głowę swoją niewątpliwą pewnością w związku z jego korelacją wydarzeń na świecie. Gdy wzrasta niepewność, wartość złota zazwyczaj rośnie. Według World Gold Council całkowita wartość wydobytego złota wynosi około 7,8 biliona dolarów. Dla porównania, całkowita wielkość rynku kryptowalut na portalu wyżej wymienionej organizacji wynosi około 130 miliardów dolarów, a pułap rynkowy jest podzielony na około 1315 różnych kryptowalut. Jak widać jest to bardzo kolosalna różnica. Natomiast wykorzystanie bitcoina jako tzw. aktywa na trudne czasy nie jest niemożliwe. Musiałby z pewnością nastąpić bardzo duży wzrost kapitalizacji kryptowalut, aby nie można było manipulować ceny poprzez wpuszczenie nawet małego dodatkowego wolumenu na rynek. Mimo tego, że Bitcoin zwiększył swoją kapitalizację z czerwca 2017r. z poziomu około 40 miliardów dolarów do poziomu około 130 mld dolarów dziś, jest to tak zwana “kropla w morzu” różnego rodzaju aktywów inwestycyjnych na świecie. To nadal długa droga by stać się powszechnie akceptowaną jako bezpieczną inwestycję w porównaniu do złota.

Wykres 3

FXMAG kryptowaluty złoto a bitcoin złoto bitcoin 3

FXMAG kryptowaluty złoto a bitcoin złoto bitcoin 3
 

Bardzo poważną wadą stojącą przed społecznością kryptowalutową jest brak bezpieczeństwa. Informacje o poważnym włamaniu się na giełdę Bitcoina dobiegają do nas mniej więcej co dwa, trzy miesiące. Ether – stosunkowo nowa waluta, w ciągu ostatnich kilku miesięcy stała się celem ataku hakerów. Skradziona kwota łącznie osiągnęła prawie 82 miliony dolarów. Oczywiście Bitcoin był największym i głównym celem. W 2011 roku miał miejsce jeden rabunek. W oparciu o bieżące ceny hakerzy wykradli z giełd ponad 4 miliardy dolarów. Mimo tego, że inwestorzy coraz częściej przetrzymują swoje coiny na dedykowanych portfelach, nie zawsze jest to wystarczającym zabezpieczeniem. Problemy związane z bezpieczeństwem posiadania kryptowalut nadal nie są w pełni skorygowane, a ich zdolność do skutecznego zabezpieczenia się stoi pod znakiem zapytania. Według nieoficjalnych źródeł, na banki jest przeprowadzanych od kilkuset do tysiąca ataków hakerskich dziennie. Wobec jeszcze dosyć słabych zabezpieczeń, można sobie wyobrazić jak może to wyglądać w kwestii giełd kryptowalut. Dla porównania, czy w ostatnim czasie można było przeczytać w nagłówkach gazet o kradzieży dużej ilości złota? Nie wspominając już o tym, że większość depozytariuszy ma pełny zakres ubezpieczenia, co w przypadku kryptowalut wydaje się póki co odległym scenariuszem.

W takim razie w jaki sposób wykorzystać kilkusetdolarowe wahania dzienne tego instrumentu, jeżeli nie chcemy paść ofiarą ataków hakerskich? Silnie rozwijający się rynek daje wiele możliwych rodzajów inwestycji. Z pewnością jedną z bezpieczniejszych, ale wymagającą dużych nakładów kapitałowych,jest inwestycja w koparki. Z kolei jednym z bezpieczniejszych sposobów, które wykorzystują wiele aspektów rynku kryptowalut to możliwość inwestycji w kontrakty na różnice kursowe. Daje to duże bezpieczeństwo, gdyż drugą stroną transakcji jest broker, który jest regulowaną instytucją na rynku, a nie jak w przypadku giełd kryptowalut, firmą, która jest w stanie "wyparować" w zaledwie kilka godzin, nie pozostawiając za sobą dużo śladów. Jest to ostatnio bardzo modne rozwiązanie szczególnie u osób, które chciałyby, a nie mają możliwości inwestycji obejmującej wartość jednego Bitcoina. Dlaczego? Domy maklerskie dają nam możliwość wykorzystania tak zwanej dźwigni finansowej. Wykorzystywanie lewara, wiąże się oczywiście z większym ryzykiem naszej inwestycji. Natomiast przy odpowiednich proporcjach, bezpiecznych dla posiadanego kapitału można wygenerować całkiem ciekawe zyski.

Reklama

Podsumowując rozważania związane z Bitcoinem oraz złotem, zauważyć można wiele czynników przemawiających za tym, aby inwestować w Bitcoina, ale są również takie, które sugerują nam wybór tradycyjnych rodzajów aktywów a w tym przypadku tym rodzajem jest złoto. W mojej ocenie ani ja, ani żadna inna osoba nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie: co jest lepsze? Należy pamiętać, że tak jak każdy człowiek jest inny, tak samo każdy inwestor ma inną awersję do ryzyka, ma również inne podejście i oczekiwania jeżeli chodzi o stopy zwrotu i emocje związane z inwestowaniem. Tak więc na sam koniec dodam, że przedstawione przez mnie czynniki są moim subiektywnym odczuciem, a na pytanie złoto czy Bitcoin, odpowiadam: rozum mówi złoto, ale serce, w którym mam dużo emocji przemawia za Bitcoinem.

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Maciej Szyszka

Maciej Szyszka

Praktyk rynków finansowych. Trader z wyboru i zamiłowania. Od 6 lat aktywny na rynkach surowcowych i nietylko. 


Reklama

Czytaj dalej