• Odbierz prezent
Złoto: 2000 dolarów USD za uncję w zasięgu ręki. Wyjątkowo duża zmienność na wykresie cen srebra

Nie ulega wątpliwości, że początek bieżącego tygodnia jest wyjątkowo ciekawym czasem na rynku złota. Poniedziałkowa sesja przyniosła wybicie się cen kruszcu na nowe historyczne szczyty, natomiast dzisiaj rano notowania złota zaliczyły kolejny szybki rajd w górę, przekraczając poziom 1999 USD za uncję.

Oznacza to, że poziom 2000 USD za uncję znalazł się dzisiaj w zasięgu ręki inwestorów na rynku złota. Na razie ta psychologiczna bariera jednak nie została pokonana. Nie powinno to jednak dziwić. Poziom 2000 USD za uncję dla wielu inwestorów był już docelowym poziomem realizacji zysków i wielu z nich tuż poniżej tej bariery zamykało swoje długie pozycje. Ponadto, po kilku tak dynamicznych wzrostowych sesjach, odreagowanie spadkowe jest naturalnym następstwem.

Złoto: 2000 USD za uncję w zasięgu ręki - 1

Notowania złota – dane dzienne

Dzisiejsza sesja rozpoczęła się luką wzrostową i dynamicznymi wzrostami cen, ale nie można wykluczyć, że zakończy się zniżką, bowiem ostatnie godziny przynoszą już osuwanie się notowań tego kruszcu w dół. Nie oznacza to jeszcze słabości strony popytowej, a w perspektywie kolejnych tygodni i miesięcy ceny złota mają szansę na kontynuację zwyżek, zwłaszcza że wybiły się na nowe historyczne maksima.

Niemniej, bieżący tydzień przyniesie prawdopodobnie dużą nerwowość i szukanie stabilizacji na wykresie cen złota. Ważnym elementem układanki będzie wartość amerykańskiego dolara, ponieważ wykazuje ona negatywną korelację z notowaniami złota. To właśnie odbicie w górę wartości USD dzisiaj rano jest dodatkowym czynnikiem sprzyjającym odreagowaniu spadkowemu.

SREBRO

Wyjątkowo duża zmienność na wykresie cen srebra.

Po dynamicznych wzrostach w poprzednim tygodniu, notowania srebra w bieżącym tygodniu nadal podlegają dużej zmienności. Cena srebra wczoraj zwyżkowała o ponad 7%, natomiast dzisiaj rozpoczęła sesję od zwyżek, by później równie gwałtownie runąć w dół.

Obecnie notowania srebra poruszają się w okolicach 23,80 USD za uncję, jednak dzisiaj rano dotarły już nawet ponad 26 USD za uncję, czyli na najwyższe poziomy od kwietnia 2013 roku. Z kolei dzisiejsze minimum znajdowało się w rejonie 22,30 USD za uncję, czyli na najniższym poziomie od minionego czwartku.

Odbicie w górę wartości amerykańskiego dolara pociągnęło w dół notowania złota, co z kolei negatywnie wpłynęło na ceny srebra. Najbliższe dni mogą być na tym rynku nerwowe – zwłaszcza że mamy przed sobą publikację istotnych danych makro w USA, które mogą wyraźnie wpływać na wartość USD. Niemniej, średnio- i długoterminowe perspektywy dla tego rynku pozostają wzrostowe.

Złoto: 2000 USD za uncję w zasięgu ręki - 2

Notowania srebra – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: ZŁOTO

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GOLD/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk