• Odbierz prezent
Powrót złota do Polski - NBP wydaje monetę kolekcjonerską w kształcie sztabki złota

Narodowy Bank Polski rozpoczął emisję kolekcjonerskiej monety wydanej z okazji „repolonizacji polskiego złota”, czyli zakończonej 25 listopada akcji sprowadzania do kraju niemal połowy rezerw polskiego złota, dotychczas ulokowanego w Banku Anglii. Co ciekawe, kolekcjonerska moneta o nominale 100 złotych po raz pierwszy w historii numizmatów emitowanych przez NBP nie jest okrągła, lecz ma kształt… sztabki złota.

Złote monety

Emisja kolekcjonerskiej monety „Powrót złota do Polski” została rozpoczęta 18 grudnia. Jej nominał to 100 złotych i jest ona pełnoprawnym środkiem płatniczym w Polsce, trudno jednak oczekiwać, że ktokolwiek zapłaci za nią za zakupy w sklepie. NBP ograniczył bowiem nakład do zaledwie 2019 sztuk, cena zakupu jest natomiast aż 21 razy wyższa od nominału i wynosi 2100 złotych.

Moneta ma wymiary 2,34 cm x 1,4 cm i została wykonana ze złota próby 0, czyli zawierającej 99,9% czystego złota. Jej masa to 8 gramów.

 

Repolonizacja polskiego złota, mająca na celu przetransportowanie części krajowych rezerw z Banku Anglii do skarbca NBP to akcja o charakterze wizerunkowym i symbolicznym. Pod koniec listopada przetransportowano 100 ton polskiego złota do kraju, co stanowi niemal połowę wszystkich rezerw, które aktualnie wynoszą 229 ton złotego kruszcu.

 

Polska aktualnie znajduje się na 22. miejscu pod względem rezerw złota, w Europie jest zaś na 11. pozycji.

 

Zarówno w zeszłym, jak i w tym roku, Polska znacząco podniosła narodowe rezerwy złota, w ciągu dwóch lat skupując łącznie 125,7 ton kruszcu.

Czytaj także: Banki centralne i złoto. Po co państwom rezerwy złotego kruszcu?

Na początku lipca Narodowy Bank Polski poinformował o zakupie niemal 100 ton złota, a także o planach sprowadzenia połowy obecnych polskich rezerw ze skarbca Banku Anglii. Czerwcowe zakupy kosztowały NBP ponad 16 mld złotych i były największymi nie tylko w całej historii Polski, ale także globalnie .. Czytaj
Banki centralne i złoto. Po co państwom rezerwy złotego kruszcu?

 

Notowania: ZŁOTO

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GOLD/

Michał Sztabkowski

Student Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Analityk techniczny i aktywny trader, wykorzystujący w handlu strefy popytu i podaży oraz metodologię Price Action. Interesuje się psychologią inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk