• Odbierz prezent
Złote ETF-y - coraz częściej wybierany sposób inwestycji w królewski metal. Jak inwestować w złoto?

Rynki finansowe w obecnych czasach oferują potencjalnym inwestorom rozległy wachlarz dostępnych instrumentów finansowych o różnorodnym poziomie płynności, ryzyka oraz możliwej do osiągnięcia stopy zwrotu. Dynamiczny rozwój globalnego rynku finansowego na przestrzeni ostatnich 20 lat mocno zróżnicował jego ofertę. To spowodowało, że instrumenty osiągające lepsze wyniki od tradycyjnych walorów zyskały zainteresowanie inwestorów. Do nich z pewnością można zaliczyć produkty o nazwie Exchange Traded Funds.

W ostatnim czasie złoto stało się strategicznym aktywem w środowisku licznych niepewności związanych z pandemią Covid-19. Dodatkowo formę lokowania pieniędzy w sposób bezpośredni lub pośredni w królewski metal wybiera coraz więcej inwestorów, na co wpływ bez wątpienia ma czas bardzo niskich, a wręcz zerowych stóp procentowych na całym świecie. Pojawiająca się coraz częściej presja inflacyjna w wielu krajach będzie z pewnością ten proces napędzać. Czynniki te razem wzięte zwiększają popyt inwestycyjny i powodują ekspansję rynku funduszy ETF.

Segment instrumentów ETF stale się rozrasta. Produkty te stają się coraz bardziej dostępne, a dotychczasowe bariery wejścia w tego typu inwestycję pomału znikają. Oczywiście na rynku istnieje kilka alternatyw kupna złota poprzez fizyczne sztaby czy instrumenty pochodne (kontrakty futures czy CFD). ETF-y dość mocno konkurują w kwestiach opłat. Zarządzanie pasywne, które je cechuje, pozwala zmniejszyć koszty do minimum w porównaniu do funduszy zarządzanych aktywnie. Segment złotych ETF-ów bez wątpienia mocno przyczynia się do rozwoju szerokiego rynku tego metalu szlachetnego i prawdopodobnie coraz częściej będzie stanowił element dywersyfikacji portfela inwestora.

FXMAG surowce złote etf-y - coraz częściej wybierany sposób inwestycji w królewski metal etf etf na złoto złoty etf fundusz inwestycyjny na złoto ekspozycja na złoto cena złota co dalej z rynkiem złota co może wydarzyć się na rynku złota notowania złota dlaczego warto inwestować w etf inwestowanie w złote etfy metale szlachetne jak kupić złoto na giełdzie papierowe złoto surowce notowane na giełdzie złoto inwestycyjne wzrosty złota czy warto inwestować w złoto inwestycja w złoto w 2021 co to jest eft czym jest etf etf co to jest co to etf jaki etf na złoto wybrać instrumenty pochodne instrument finansowy inwestowanie pasywne etf opłaty fundusze etf na świecie fundusze etf na świecie na złoto jak inwestować w złoto złoto stopy zwrotu dlaczego ludzie wybierają złoto? kurs złota ryzyko inwestowania w złoto jakie jest ryzyko inwestowania w etf co wpływa na cenę złota czynniki wpływające na cenę złota cena złota co wpływa jak uzyskać dostęp do złota na giełdzie horyzont czasowy inwestycji london goold delivery uncja trojańska uncja ile to kg shanghai gold exchange giełda złota monety inwestycyjne sztabki inwestycyjne złote monety filharmonik wiedeński moneta filharmonik wiedeński liść klonowy moneta instrumenty etf 1

Fundusze ETF na świecie

Na koniec września 2020 r. opisywane fundusze, wśród których aktywnie działających jest obecnie 83, posiadały w swoim portfelu 3880 ton kruszcu. Stanowi to wartość aktywów w zarządzaniu na poziomie 235.4 mld USD. Wynik ten jest rekordowy w całej w historii istnienia tych instrumentów.

Jedną z przyczyn silnego rozwoju tego segmentu inwestycji należy upatrywać w silnej dywersyfikacji geograficznej inwestorów w porównaniu do rynku sprzed 17 lat, kiedy to dostęp do funduszy ETF był ograniczony do kilku podmiotów, głównie w Ameryce Północnej. Wyjątkowo duży rozwój oraz popularność ETF-ów nastąpił w ostatnich latach na Starym Kontynencie. Na koniec września tego roku udział europejskich funduszy z ekspozycją na metal szlachetny wzrósł z 16% (w 2005 r.) do 41%. Trzecim co do wielkości rynkiem ETF-ów jest Azja. Tam wielkość złota w funduszach urosła z 1 tony w marcu 2007 r. (kiedy został wprowadzony pierwszy tego typu ETF) do 121 ton we wrześniu 2020 r.

FXMAG surowce złote etf-y - coraz częściej wybierany sposób inwestycji w królewski metal etf etf na złoto złoty etf fundusz inwestycyjny na złoto ekspozycja na złoto cena złota co dalej z rynkiem złota co może wydarzyć się na rynku złota notowania złota dlaczego warto inwestować w etf inwestowanie w złote etfy metale szlachetne jak kupić złoto na giełdzie papierowe złoto surowce notowane na giełdzie złoto inwestycyjne wzrosty złota czy warto inwestować w złoto inwestycja w złoto w 2021 co to jest eft czym jest etf etf co to jest co to etf jaki etf na złoto wybrać instrumenty pochodne instrument finansowy inwestowanie pasywne etf opłaty fundusze etf na świecie fundusze etf na świecie na złoto jak inwestować w złoto złoto stopy zwrotu dlaczego ludzie wybierają złoto? kurs złota ryzyko inwestowania w złoto jakie jest ryzyko inwestowania w etf co wpływa na cenę złota czynniki wpływające na cenę złota cena złota co wpływa jak uzyskać dostęp do złota na giełdzie horyzont czasowy inwestycji london goold delivery uncja trojańska uncja ile to kg shanghai gold exchange giełda złota monety inwestycyjne sztabki inwestycyjne złote monety filharmonik wiedeński moneta filharmonik wiedeński liść klonowy moneta instrumenty etf 2

Dlaczego ludzie wybierają złoto?

Wycenę złota można traktować jako równowagę cenową podaży i popytu, które są napędzane przez pozycjonowanie strategiczne i taktyczne. To pierwsze to kupno wyrobów jubilerskich, popyt technologiczny oraz inwestycje długoterminowe. Kupno złota jest częstą strategią w okresach dużych ryzyk i niepewności oraz wizji recesji. Wybieramy to aktywo jako lokowanie swoich oszczędności, obawiając się pieniądza papierowego i jego dewaluacji w przyszłości. Innym podejściem jest taktyczny wybór złota. Metal królewski wybieramy wówczas, kiedy potencjalnie stopa zwrotu z inwestycji w metal jest bardziej atrakcyjna niż korzyści płynące z lokowania kapitału w obligacje lub inwestycji w waluty. Często inwestorzy dołączają do panującego trendu, kiedy na rynku trwa niezaprzeczalna hossa, a dynamika wzrostów jest ponadprzeciętna. Tendencje wówczas są wzmacniane, a rynek byka trwa w najlepsze.

FXMAG surowce złote etf-y - coraz częściej wybierany sposób inwestycji w królewski metal etf etf na złoto złoty etf fundusz inwestycyjny na złoto ekspozycja na złoto cena złota co dalej z rynkiem złota co może wydarzyć się na rynku złota notowania złota dlaczego warto inwestować w etf inwestowanie w złote etfy metale szlachetne jak kupić złoto na giełdzie papierowe złoto surowce notowane na giełdzie złoto inwestycyjne wzrosty złota czy warto inwestować w złoto inwestycja w złoto w 2021 co to jest eft czym jest etf etf co to jest co to etf jaki etf na złoto wybrać instrumenty pochodne instrument finansowy inwestowanie pasywne etf opłaty fundusze etf na świecie fundusze etf na świecie na złoto jak inwestować w złoto złoto stopy zwrotu dlaczego ludzie wybierają złoto? kurs złota ryzyko inwestowania w złoto jakie jest ryzyko inwestowania w etf co wpływa na cenę złota czynniki wpływające na cenę złota cena złota co wpływa jak uzyskać dostęp do złota na giełdzie horyzont czasowy inwestycji london goold delivery uncja trojańska uncja ile to kg shanghai gold exchange giełda złota monety inwestycyjne sztabki inwestycyjne złote monety filharmonik wiedeński moneta filharmonik wiedeński liść klonowy moneta instrumenty etf 3

Popyt inwestycyjny – główne paliwo wzrostów

Za główny filar szybkiego rozwoju rynku złotych ETF-ów odpowiada znaczący popyt inwestycyjny na metale szlachetne. Rynek ten wzrósł o ponad 270% od momentu powstania pierwszego funduszu w 2003 r. Napływ kapitału do tych instrumentów był głównym motorem napędowym rajdu cen złota w całym 2020 r. Popyt na ETF-y zdecydowanie przewyższył ten na inwestycyjne sztaby oraz monety (takie jak Krugerrand czy Liść Klonowy). Netto ETF-y w tym roku (do końca września) zgromadziły 1003 tony kruszcu o wartości 55,7 mld USD. Wynik ten był najwyższym w historii, biorąc pod uwagę jednocześnie tonaż oraz wartość w dolarze amerykańskim. Wcześniejsze rekordy były ustanawiane w 2009 r. (646 tony) oraz w 2016 r. (23 mld USD).

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Łukasz Zembik

Kierownik Departamentu Analiz w TMS Brokers. Absolwent kierunku Finanse i Rachunkowość na Wydziale Zarzadzania na Uniwersytecie Warszawskim. Rynkami zajmuje się od 2010 r. – uzyskał Certyfikat Dealera Rynków Finansowych WIB/ACI Polska. W TMS Brokers odpowiada za programy edukacyjne, stworzył m.in. cykl Live Trading.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk