• Odbierz prezent
Zlecenie ważne na zamknięcie (WNZ), na czas nieoznaczony (WDA) oraz do określonego czasu (WDC). Omawiamy 3 typy ważności zleceń

WDC, WNZ, WDA - co oznaczają skróty, z którymi możemy się spotkać na platformach transakcyjnych domów maklerskich, oznaczające różne typy ważności zleceń?

 

Czas ważności zlecenia maklerskiego

Oprócz samego typu ceny zlecenia maklerskiego (takiego jak zlecenie z limitem ceny, PKC, PCR) istotnym parametrem tego, w jaki sposób zostanie ono zrealizowane jest jego typ ważności. Typ ważności określa jak długo będzie ono utrzymywane w arkuszu zleceń i po jakim czasie albo w jakich warunkach zostanie z niego usunięte. 

W systemie zleceń UTP, który obsługuje m.in. warszawską giełdę, do wyboru mamy aż osiem typów ważności zlecenia, takich jak:

  • WD (Ważne na dzień bieżący, jest to ważność domyślna),
  • WDD (Ważne do oznaczonego dnia),
  • WDA (Ważne na czas nieoznaczony),
  • WDC (Ważne do określonego czasu),
  • WNF (Ważne na fixing),
  • WNZ (Ważne na zamknięcie),
  • WIA (Wykonaj i Anuluj),
  • WLA (Wykonaj lub Anuluj)

 

Zlecenie maklerskie ważne na zamknięcie - jak działa zlecenie WNZ?

Zlecenie maklerskie ważne na zamknięcie, jak sama nazwa wskazuje, jest utrzymywane w arkuszu zleceń do momentu najbliższego zamknięcia sesji, które ma miejsce o godz. 17:00 każdego dnia handlowego.

Przypominam, że o tym w jaki sposób zorganizowana jest sesja giełdowa i jakie są jej fazy, opowiadałem w dziewiątym odcinku kursu inwestowania w akcje od zera.

Jeśli złożę zlecenie z typem ważności WNZ w dzień handlowy o godz. 12:00, to będzie ono utrzymywane w arkuszu zleceń aż do godziny 17:00 tego samego dnia, o ile oczywiście wcześniej nie zostanie zrealizowane.

Jeśli złożę takie zlecenie o 17:30, czyli już po zakończeniu sesji, to pojawi się ono w arkuszu zleceń na otwarciu kolejnej sesji i będzie w nim utrzymywane do jej zamknięcia.

Ktoś mógłby zauważyć, że zlecenia WNZ w zasadzie działają w identyczny sposób jak zlecenia z typem ważności WD (ważność domyślna lub ważność na dzień). Są one do siebie bardzo podobne, jednak zlecenie WD jest utrzymywane w arkuszu zleceń do końca konkretnego dnia handlowego, natomiast zlecenie WNZ jest usuwane z orderbooka od razu po zamknięciu sesji. Obecnie chyba wszystkie platformy transakcyjne domów maklerskich automatycznie przesuwają datę wygaśnięcia zlecenia WD na kolejny dzień, gdy stawiamy je już po zamknięciu sesji (np. o 18:00), co znaczy mniej więcej tyle, że z perspektywy inwestora nie ma różnicy pomiędzy typami ważności WD i WNZ.

 

Ważne do określonego czasu - jak działa zlecenie maklerskie WDC?

Kolejnym przydatnym typem ważności zlecenia jest WDC. Tutaj również nie powinno być wątpliwości co do tego kiedy takie zlecenie wygaśnie w przypadku braku warunków do jego realizacji. Jest to typ ważności zlecenia, w którym podajemy dokładną godzinę (z dokładnością do sekund) jego wygaśnięcia. Poza tym zlecenie działa jak WNZ, czyli musi zostać zrealizowane lub usunięte do końca sesji giełdowej, na której zostało złożone.

Na platformie transakcyjnej xStation5 od DM XTB możemy ustawić zlecenie WDC z dodatkowym wyborem dnia wygaśnięcia (a nie tylko dokładnej godziny).

FXMAG akcje zlecenie ważne na zamknięcie (wnz), na czas nieoznaczony (wda) oraz do określonego czasu (wdc). omawiamy 3 typy ważności zleceń najlepszy kurs inwestowania w akcje, zlecenie maklerskie, wda, wdc, wnz, czas ważności zlecenia maklerskiego, zlecenie maklerskie ważne na zamknięcie, jak działa zlecenie wnz?, zlecenie maklerskie ważne na czas nieoznaczony (wda), pkc, pcr, zlecenie wnz, co to jest zlecenie wnz, wnz giełda, wnz akcje, zlecenie wnz jak używać, jak działa zlecenie wdc, zlecenie wdc, co to jest zlecenie wdc, wdc, zlecenie wda, co to jest zlecenie wda, wda giełda, wda akcje, rodzaje zleceń, gpw, giełda papierów wartościowych, akcje, wszystkie rodzaje zleceń na giełdzie, typy ważności zleceń, zlecenie maklerskie ważność 1

 

Zlecenie maklerskie ważne na czas nieoznaczony (WDA)

Zlecenie z typem ważności WDA nie traci ważności i nie zostaje usunięte z arkusza zleceń aż do momentu jego realizacji lub gdy sami zdecydujemy o jego wycofaniu. Tak jest w teorii, natomiast w praktyce zlecenia WDA mają ważność jednego roku od momentu ich złożenia. Jeżeli w tym czasie nie zostaną zrealizowane, to zostaną automatycznie usunięte z arkusza zleceń, po to by go nie zaśmiecać i nie robić “sztucznego tłumu”.

 

Oczywiście, zlecenia WDA, WNZ, czy WDC to typy ważności zlecenia, a nie typ ceny, więc możemy złożyć np. zlecenie PKC lub PCR, czy z limitem ceny i jednocześnie z którymś z opisanych typów ważności.

Czytaj także: Czym jest zlecenie Ważne na fixing - WNF?

Jak działa i czym jest zlecenie maklerskie ważne na fixing (WNF)?   Domyślna ważność zlecenia maklerskiego W zasadzie wszystkie domy maklerskie domyślnie ustalają ważność zlecenia w taki sposób, że jest ono utrzymywane w arkuszu zleceń do końca sesji, na której zostało przyjęte do orderbooka. Ko.. Czytaj
Czym jest zlecenie Ważne na fixing - WNF?

 


Zespół FXMAG

Portal i jedyny w Polsce magazyn Inwestora Indywidualnego. FXMAG wspiera swoich czytelników, zapewniając dostęp do szerokiej bazy edukacyjnej i na bieżąco informując o najważniejszych wydarzeniach rynkowych i gospodarczych z zakresu rynku Forex, akcji, kryptowalut oraz inwestycji alternatywnych. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk