• Odbierz prezent
Zlecenie ważne na dzień bieżący (WD) oraz ważne do oznaczonego dnia (WDD)

Jak wiesz z poprzednich odcinków Kursu Inwestowania w Akcje, decyzje które uczestnicy rynku podejmują na giełdzie papierów wartościowych są wyrażane za pośrednictwem zleceń giełdowych, nazywanych również zleceniami maklerskimi. Zlecenia giełdowe to tak naprawdę nasze oferty kupna lub sprzedaży papierów wartościowych, najczęściej akcji spółek giełdowych. Czym zatem są zlecenia WD i WDD?

 

Zlecenie maklerskie - definicja

Najważniejszym parametrem ich realizacji jest typ ceny, który określa na jakich warunkach cenowych, przy jakich kursach akcji takie zlecenie zostanie zrealizowane, zachowane w arkuszu zleceń albo odrzucone. Typom ceny zleceń maklerskich poświęciłem aż sześć osobnych odcinków kursu, od 13 do 18. Oprócz samego typu ceny zleceń, warto znać też rodzaje ich ważności, kryjące się pod trzyliterowymi akronimami. 

 

Osiem typów ważności zleceń na warszawskiej giełdzie

W systemie zleceń UTP, który od 2013 r. obsługuje m.in. warszawską giełdę, do wyboru mamy aż osiem typów ważności zlecenia, takich jak:

 • WD (Ważne na dzień bieżący),
 • WDD (Ważne do oznaczonego dnia),
 • WDC (Ważne do określonego czasu),
 • WDA (Ważne na czas nieoznaczony),
 • WNF (Ważne na fixing),
 • WNZ (Ważne na zamknięcie),
 • WIA (Wykonaj i Anuluj),
 • WLA (Wykonaj lub Anuluj)

 

Zlecenie z ważnością na dzień bieżący (WD)

Zlecenie maklerskie z typem ważności na dzień bieżący, jak sama nazwa wskazuje, jest usuwane z arkusza zleceń w tym samym dniu, w którym zostało złożone, o ile oczywiście nie zostanie wcześniej zrealizowane. Składając zlecenie z WD np. w piątek o 16:55, czyli jeszcze podczas trwania sesji giełdowej, zostanie ono zapisane w arkuszu zleceń, jednak już na poniedziałkowej sesji go tam nie będzie. Natomiast jeśli złożymy zlecenie z WD w piątek np. o 17:30, to oznacza że tak naprawdę zostanie ono umieszczone w arkuszu zleceń dopiero w poniedziałek, ponieważ gdy je składaliśmy to sesja giełdowa była już zamknięta. I analogicznie, jeśli nie będzie warunków do jego realizacji na poniedziałkowej sesji, to zostanie ono usunięte z arkusza zleceń po jej zakończeniu i we wtorek nie będzie po nim śladu w orderbooku. Jeżeli składamy zlecenie WD w dzień handlowy po zamknięciu sesji (albo np. w weekend lub święto) to obecnie już wszystkie domy maklerskie automatycznie przesuwają dzień ważności zlecenia na najbliższą sesję handlową. Czyli nie dojdzie do sytuacji, w której złożymy zlecenie WD np. w środę o 20:00, a już o północy zostanie ono usunięte (skoro miało być ważne na dzień bieżący) i w czwartek nie pojawi się w arkuszu. Zlecenie WD jest bardzo podobne do zlecenia WNZ (ważne na zamknięcie), z tym że to drugie jest usuwane z arkusza zleceń na najbliższym zamknięciu sesji, czyli w dzień handlowy o 17:00. Natomiast zlecenie WD traci ważność o północy.

 

Zlecenie ważne do określonego dnia. Jak działa zlecenie WDD?

Zlecenie ważne do oznaczonego dnia posiada symbol WDD i jak sama nazwa wskazuje, jest utrzymywane w arkuszu zleceń do określonego przez nas terminu. W dniu wygaśnięcia jest ono usuwane z orderbooka po zakończeniu sesji giełdowej, czyli zachowuje się jak zlecenie WD. 

W większości platform transakcyjnych domów maklerskich zlecenie WDD można ustawić z dokładnością do dnia, bez ustalenia godziny wygaśnięcia. Jednym z wyjątków jest platforma xStation5, na której możemy wybrać nie tylko dzień wygaśnięcia zlecenia oczekującego, ale również jego dokładną godzinę, jak w przypadku zlecenia WDC (ważnego do określonego czasu).

FXMAG akcje zlecenie ważne na dzień bieżący (wd) oraz ważne do oznaczonego dnia (wdd) najlepszy kurs inwestowania w akcje wdd zlecenie maklerskie zlecenie giełdowe zlecenie maklerskie - definicja osiem typów ważności zleceń na warszawskiej giełdzie zlecenie z ważnością na dzień bieżący (wd) zlecenie ważne do określonego dnia. jak działa zlecenie wdd? jaka jest domyślna ważność zlecenia maklerskiego? wszystkie rodzaje zleceń na giełdzie typy ważności zleceń na gpw zlecenie na gpw rodzaje co to jest zlecenie wd wd wd akcje wd giełda zlecenia na giełdzie wdd akcje wdd giełda wdd jak działa co to jest zlecenie wdd typy ważności zleceń rodzaje zleceń akcje gpw co to jest zlecenie maklerskie 1

 

Jaka jest domyślna ważność zlecenia maklerskiego?

W zasadzie wszystkie domy maklerskie domyślnie ustalają ważność zlecenia w taki sposób, że jest ono utrzymywane w arkuszu zleceń do końca sesji, na której zostało przyjęte do orderbooka. Kolejnego dnia nie znajdziemy go już w arkuszu zleceń, co oznacza że ma ono domyślną ważność na dzień bieżący (WD)

Tak więc, jeśli Twoje zlecenie oczekujące w kolejnym dniu zostało usunięte z orderbooka, to oznacza że miało ważność domyślną. 

Dlaczego tak jest? Po pierwsze ze względu na bezpieczeństwo akcjonariuszy - szczególnie ci początkujący mogą zapomnieć o złożonym wcześniej zleceniu, którego realizacja po pewnym czasie mogłaby okazać się niekorzystna. 

Po drugie zaś, ze względu na porządek - gdyby DM ustalały ważność domyślną na czas nieoznaczony (WDA), to z pewnością w arkuszach zleceń spółek byłoby znacznie więcej “starych” ofert o istnieniu których osoby, które je złożyły po prostu zapomniały. 

A tak po prostu, po zakończonym dniu niezrealizowane zlecenia oczekujące są usuwane, chyba że zdecydujemy inaczej.

 

Na sam koniec przypomnę, że zlecenia WD, czy WDD to typy ważności zlecenia, a nie typ ceny, więc możemy złożyć np. zlecenie PKC lub PCR, czy z limitem ceny i jednocześnie z którymś z ośmiu wspomnianych typów ważności.

Czytaj także: Zlecenie ważne na zamknięcie (WNZ), na czas nieoznaczony (WDA) oraz do określonego czasu (WDC). Omawiamy 3 typy ważności zleceń

WDC, WNZ, WDA - co oznaczają skróty, z którymi możemy się spotkać na platformach transakcyjnych domów maklerskich, oznaczające różne typy ważności zleceń?   Czas ważności zlecenia maklerskiego Oprócz samego typu ceny zlecenia maklerskiego (takiego jak zlecenie z limitem ceny, PKC, PCR) istotnym p.. Czytaj
Zlecenie ważne na zamknięcie (WNZ), na czas nieoznaczony (WDA) oraz do określonego czasu (WDC). Omawiamy 3 typy ważności zleceń

 


Zespół FXMAG

Portal i jedyny w Polsce magazyn Inwestora Indywidualnego. FXMAG wspiera swoich czytelników, zapewniając dostęp do szerokiej bazy edukacyjnej i na bieżąco informując o najważniejszych wydarzeniach rynkowych i gospodarczych z zakresu rynku Forex, akcji, kryptowalut oraz inwestycji alternatywnych. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk