• Odbierz prezent
Zlecenie Po Cenie Rynkowej. Co to jest zlecenie PCR i jak je poprawnie używać?

Zlecenie Po Cenie Rynkowej na pierwszy rzut oka jest dość podobne do zlecenia Po Każdej Cenie. Zarówno w przypadku zlecenia PKC i PCR priorytetem jest jak najszybsza realizacja. Oba rodzaje zleceń cechują się przede wszystkim tym, że nie posiadają limitu ceny, czyli są realizowane po najkorzystniejszych cenach z arkusza zleceń w momencie ich złożenia. 

 

Zlecenie PCR (po cenie rynkowej) - definicja

Przypomnę co to dokładnie oznacza:

Zlecenie kupna akcji bez limitu ceny jest realizowane po najlepszych cenach z prawej strony arkusza zleceń, czyli wg ofert sprzedaży, rozpoczynając od najniższych cen (im niższa cena zakupu, tym korzystniej).

Zlecenie sprzedaży akcji bez limitu ceny jest realizowane po najlepszych cenach z lewej strony arkusza zleceń, czyli wg ofert kupna, rozpoczynając od najwyższych cen (im wyższa cena sprzedaży, tym korzystniejsza).

 

Zlecenie PCR ma dokładnie taki sam priorytet realizacji jak zlecenie PKC, czyli najwyższy. Oznacza to tyle, że zlecenia te są realizowane w pierwszej kolejności w stosunku np. do ofert z limitem ceny (nawet jeśli zlecenia z limitem były złożone wcześniej). 

W przypadku, w którym w arkuszu zleceń znajdują się oczekujące zlecenia PKC i PCR, o kolejności ich przyjęcia do realizacji decyduje czas ich wystawienia (kto pierwszy, ten lepszy).

 

 

Zlecenie PCR i PKC - różnice

Wymieniłem podobieństwa pomiędzy zleceniami PKC i PCR, nadszedł więc czas na pokazanie tego, w jaki sposób się od siebie różnią.

 

Na samym początku powiedziałem, że zlecenie PCR, podobnie jak PKC, jest ofertą bez limitu ceny. To prawda, ale tylko do pewnego momentu. 

Zlecenie PCR jest realizowane po najlepszej możliwej cenie zlecenia oczekującego po drugiej stronie orderbooka, tak samo jak PKC. Jednak w przypadku, w którym jego pełna realizacja po tej cenie nie będzie możliwa, to pozostała (ta niezrealizowana) część zlecenia PCR zostanie zamieniona na zlecenie oczekujące z limitem ceny, który będzie równy cenie ze zrealizowanej części zlecenia.

Jeżeli jest to dla Ciebie niezrozumiałe, to spokojnie, zaprezentuję działanie zlecenia PCR na przykładach.

 

Zlecenie Po Cenie Rynkowej w praktyce

 1. Składam zlecenie sprzedaży PCR 2000 akcji. Oferta została zrealizowana w całości po cenie kupna 3,04 PLN (6080 PLN). Oferta sprzedaży po 3,04 PLN pozostanie w orderbooku z wolumenem 20 087 szt.
 2. Składam zlecenie kupna PCR 4000 akcji. Część zlecenia zostaje zrealizowana natychmiast - kupuję 3000 akcji po aktualnie najkorzystniejszej cenie sprzedaży 3,06 PLN (10 800 PLN). W tym momencie nie ma jednak warunków w arkuszu zleceń na to, by zrealizować całe zlecenie po tej cenie. Dlatego też jego pozostała część (1000 szt.) zostaje zapisana w arkuszu zleceń jako zlecenie oczekujące kupna z limitem ceny 3,06 PLN (czyli pojawi się po lewej stronie arkusza zleceń). I od tego momentu ta część zlecenia zachowuje się dokładnie jak zlecenie limit, czyli nie zostanie wykonane po cenie wyższej niż 3,06 PLN.

FXMAG akcje zlecenie po cenie rynkowej. co to jest zlecenie pcr i jak je poprawnie używać? najlepszy kurs inwestowania w akcje pcr pkc gpw zlecenie limit zlecenie maklerskie zlecenie giełdowe zlecenie pcr (po cenie rynkowej) - definicja zlecenie pcr i pkc - różnice zlecenie po cenie rynkowej w praktyce kiedy zlecenie pcr może zostać odrzucone? zlecenie pcr - lepsze niż pkc? zlecenie sprzedaży akcji bez limitu ceny co to jest zlecenie pcr jak działa zlecenie pcr zlecenie po cenie rynkowej zlecenie pcr odrzucone kiedy używać zlecenia pcr zlecenie kupna akcji bez limitu ceny zlecenie sprzedaży pcr zlecenie kupna pcr co to jest zlecenie kupna pcr pkc i pcr które lepsze jak działa zlecenie kupna akcji pcr jak działa zlecenie sprzedaży akcji pcr zlecenia giełdowe giełda papierów wartościowych po każdej cenie po cenie rynkowej akcje które zlecenie giełdowe wybrać zlecenie giełdowe rodzaje zlecenie pkc czy pcr zlecenie typu pcr co to jest zlecenie typu pcr 1

 

Kiedy zlecenie PCR może zostać odrzucone?

Zlecenie Po Cenie Rynkowej nie zostanie przyjęte do realizacji, jeżeli po drugiej stronie arkusza zleceń nie będzie żadnych ofert (co jest możliwe w zasadzie wyłącznie w przypadku spółek o bardzo niskiej płynności). W przypadku, w którym po drugiej stronie arkusza będzie wyłącznie zlecenie oczekujące PKC, to nasza oferta PCR zostanie wykonana po cenie ostatniej transakcji, a jeśli takiej nie było podczas tej konkretnej sesji giełdowej, to po kursie odniesienia z zamknięcia poprzedniej sesji. 

 

Zlecenie PCR - lepsze niż PKC?

Zlecenie Po Cenie Rynkowej łączy szybkość realizacji zlecenia PCR z zabezpieczeniem, jakie daje nam zlecenie z limitem cenowym. 

Wykorzystując zlecenie PCR do szybkiej sprzedaży lub kupna akcji mamy gwarancję, że przynajmniej jego część zostanie natychmiast wykonana, jednocześnie nie narażamy się na sytuację, w której nasze zlecenie zacznie “zbierać” coraz mniej korzystne cenowo oferty z przeciwnej strony arkusza zleceń (co jest dużym zagrożeniem w przypadku mało płynnych spółek i ofert PKC o większym wolumenie).

Osobiście uważam, że w większości przypadków zlecenie PCR jest równie skuteczne jak PKC, przy tym jednak znacznie bezpieczniejsze, dlatego skłaniałbym się właśnie ku niemu, zamiast zlecenia Po Każdej Cenie.

Czytaj także: Czym jest zlecenie Po Każdej Cenie (PKC)? | Najlepszy kurs inwestowania w akcje

Jak działa zlecenie PKC (po każdej cenie) i kiedy warto je stosować   Czym jest zlecenie PKC - po każdej cenie? Większość domów maklerskich domyślnie ustawia nasze zlecenie jako z limitem ceny. I robi to nie bez powodu, ponieważ zleceniem tego typu ciężko jest zrobić sobie krzywdę. Tak jak wspom.. Czytaj
Czym jest zlecenie Po Każdej Cenie (PKC)? | Najlepszy kurs inwestowania w akcje

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk