• Odbierz prezent
Zlecenie na BTC za 1,6 mld dolarów – gra pod ETF czy ucieczka z Chin?
fot. freepik.com

 


W ubiegłą środę w zaledwie parę minut dokonano zakupu bitcoina na kwotę 1,6 mld dolarów. Czy to dużo? To 4,5% średniego dziennego obrotu z ostatnich dwóch miesięcy. Na wykresie pojawił się pięcioprocentowy wzrost:FXMAG kryptowaluty zlecenie na btc za 1,6 mld dolarów – gra pod etf czy ucieczka z chin?  bitcoin, bitcoin cash, bitcoin suisse, bitcoin watch, btc, btc/usd, evergrande, giełda bitbay, giełda bitcoin, giełda bitcoin btc-e, kryptowaluty, kurs bitcoina, o kryptowalutach, rynek kryptowalut, usd,usdt 1
Źródło: https://finance.yahoo.com/news/bought-1-6b-bitcoin-wednesday-155000568.html


Jak to zwykle bywa z rynkiem kryptowalut – nie wiemy kto, nie wiemy skąd, nie wiemy po co. Domysłom nie ma jednak końca.


Cena bitcoina na platformie Coinbase wzrosła nader gwałtownie w stosunku do innych giełd, co może sygnalizować, że to właśnie amerykański Coinbase był miejscem złożenia transakcji.


Dostawca danych CryptoQuant twierdzi jednak, że również trzy inne, mające powiązania z Chinami, giełdy zanotowały w tym czasie wyraźny wzrost wolumenu kontraktów terminowych: Binance, Huobi i ByBit.


Ki Young Ju, CEO wspomnianego CryptoQuant uważa, że jednym z możliwych wyjaśnień może być zajmowanie pozycji długich przed głosowaniem w sprawie amerykańskiego funduszu ETF opartego na BTC. Amerykański nadzór finansowy Securities and Exchange Commission wysyła bowiem sygnały sprzyjające utworzeniu takiego funduszu. Zdaniem Ki podmioty z USA mogą celowo przeprowadzać transakcje za pośrednictwem giełd powiązanych z Chinami, by jeszcze lepiej zatuszować swoją narodowość.


Spekuluje się również, że walutą transakcji nie był wcale dolar, a Tether (USDT), czyli stablecoin powiązany z USD. Według Ki większość środowych obrotów była wygenerowana właśnie przy użyciu USDT.


Spojrzenie na wolumeny obrotu na stronie danych CryptoCompare.com pokazuje, że w czasie transakcji, para BTC / USDT przewyższała BTC / USD w stosunku mniej więcej 2:1.


Teoria oparta na USDT, czyli ucieczka z Chin

W czwartek na Bloombergu ukazał się artykuł pt.: „Czy ktokolwiek widział miliardy Tethera?”. Autor Zeke Faux twierdzi, że widział dokument zawierający szczegółowe informacje o aktywach Tether Holdings. Znajdowały się w nich między innymi miliardowe krótkoterminowe pożyczki dla chińskich firm.

Oficjalnie Tether odmówił posiadania wierzytelności u Evergrande i zapewnił, że należności, które posiada, mają wysokie noty od firm ratingowych.


Pojawiły się spekulacje, że jeśli tajemniczy kupujący zobaczyłby ten sam dokument, co reporter Bloomberga, ew. inne przekonujące dowody, że Tether jest narażony na chiński rynek, to miałby mocną motywację do ucieczki z USDT.


Maria Turek

Absolwentka finansów i rachunkowości. Pasjonatka inwestowania fundamentalnego oraz algorytmicznego. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk