• Odbierz prezent
Zielono na GPW: WIG20 powyżej 1600 pkt., ale czy to koniec spadków?

Wtorek przynosi kolejną już, trzecią z rzędu wyraźnie wzrostową sesję na warszawskim parkiecie. Na dzisiejszej sesji indeks WIG20 otworzył się luką wzrostową powyżej poziomu 1600 pkt., aktualnie zyskując ponad 3,5%. Na jeszcze większym plusie znajduje się indeks średnich spółek mWIG40, który rośnie o 3,75% (3111,50 pkt.), wzrosty notuje także indeks szerokiego rynku WIG, który zbliża się do poziomu 45 000 pkt. Czy optymizm na warszawskim parkiecie świadczy o tym, że ostatnie spadki zostały już przezwyciężone i rozpoczyna się odwrócenie trendu spadkowego?

 

Indeks WIG20 na wtorkowej sesji przekroczył poziom 1600 pkt., (dochodząc do 1651 pkt.) rosnąc na przestrzeni ostatniego tygodnia o 10,75%. Od lokalnego dołka, który został wyznaczony na 1240 pkt. podczas sesji 16 marca czołowy indeks wzrósł o ponad 31%, co mogłoby sugerować, że dołek obecnej bessy został już wyznaczony. Kolejnym potwierdzeniem takiej hipotezy będzie domknięcie luki spadkowej z 9 marca, która znajduje się na poziomach 1705-1750 pkt.

Jednak w obecnej sytuacji twierdzenie, że rynek odwraca aktualny trend spadkowy jest przedwczesne. Po pierwsze dlatego, że po tak dynamicznych spadkach ruchy korekcyjne (wzrostowe) są bardzo powszechnym zjawiskiem, po drugie zaś dlatego że chwilowy powrót optymizmu wśród uczestników rynku nie ma solidnego uzasadnienia w sytuacji ogólnoekonomicznej. Mimo zaprezentowania rządowych pakietów pomocowych oraz interwencji NBP, epidemia mocno negatywnie odbije się na gospodarce. Spora część spółek, która mocno traci na obecnej sytuacji nie zaprezentowała jeszcze twardych obrazujących skalę pogorszenia koniunktury. Co więcej, ciągła niepewność związana z rozwojem pandemii Covid-19 nie pozwala stwierdzić, że rynek zdyskontował już wszystkie negatywne scenariusze. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że perspektywy pełnego „powrotu do normalności” z najbliższych tygodniach są mało prawdopodobne.

 

W jaki sposób szukać końca spadków na wykresie?

Notowania: WIG20

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:WIG20/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk