• Odbierz prezent
Zgłoś piramidę! Polskie Stowarzyszenie Bitcoin wytacza wojnę piramidom finansowym i apeluje do społeczności

Polskie Stowarzyszenie Bitcoin ponownie ostrzega przed nieuczciwymi programami inwestycyjnymi o charakterze piramid finansowych, podszywającymi się m.in. pod popularność walut cyfrowych. Tym razem jednak Stowarzyszenie apeluje do samej społeczności kryptowalutowej, prosząc o zgłaszanie zaobserwowanych przykładów nieuczciwych modeli inwestycyjnych na dedykowany adres mailowy.

 

 

Jednym z poważnych zagrożeń dla rynku kryptowalut są piramidy finansowe, które doskonale odnalazły się w marketingowym ruchu, jaki wygenerowały blockchain i kryptowaluty, z powodzeniem namawiając nieświadomych zagrożeń uczestników rynku do lokowania oszczędności życia w „następcę bitcoina”, który już niedługo wielokrotnie zwiększy swoja wartość.

Tego typu schematy najczęściej nie mają wiele wspólnego z walutami cyfrowymi, a cechują je m.in.:

  • scentralizowana emisja w postaci ekwiwalentu wartości (nie można kupić tokenów bezpośrednio, należy zainwestować w licencję, pakiet edukacyjny, program inwestycyjny, pakiet wydobywczy itd.)
  • brak możliwości bezpośredniego zakupu tokenów na giełdach
  • rozbudowany system rekomendacyjny i afiliacyjny (MLM), który jest korzystniejszy niż zakup tokenów
  • brak możliwości natychmiastowego wycofania środków
  • skomplikowana struktura programu
  • stacjonarne szkolenia o bardzo ogólnych tematach (np. „Jak rozpocząć zarabianie na kryptowalutach?”), ukrywających rzeczywisty temat spotkania

 

Polskie Stowarzyszenie Bitcoin jako przykład niepewnych inwestycji o podwyższonym ryzyku podaje OneCoin i DasCoin, o którym niejednokrotnie pisaliśmy na portalu FXMAG.

Czytaj także: 19. O kryptowalutach - Grill i rozmowa o DasCoinie nad przepaścią

W 19. odcinku programu 'O kryptowalutach' postanowiliśmy skorzystać z majówki oraz pięknej pogody i połączyć przyjemne z pożytecznym. Siedząc tuż nad przepaścią, rozmawiamy o kontrowersyjnym projekcie, jakim jest Dascoin. Czy to scam i piramida finansowa, czy może kryptowaluta przyszłości, jak zapew.. Czytaj
19. O kryptowalutach - Grill i rozmowa o DasCoinie nad przepaścią

 

Stowarzyszenie zachęca do wysyłania zgłoszeń podejrzanych modeli inwestycyjnych na adres piramidy@bitcoin.org.pl

 

„Czerwoną lampkę” wg PSB powinny zapalić u inwestorów:

  • zorganizowane grupy zachęcające do wejścia w konkretny projekt
  • giełdy kryptowalut, których oferta składa się głównie z tokenów odstępujących od standardów czołowych projektów

 

Pełna treść listu Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin:

 

LIST OTWARTY DO SPOŁECZNOŚCI WALUT CYFROWYCH W POLSCE

Ponownie chcemy prosić Was o pomoc. Kryptowaluty bez społeczności, jaką wspólnie budujemy, nic nie znaczą. Od kilku miesięcy jesteśmy świadkami krytyki idei walut cyfrowych ze strony rządzących naszym krajem. Krytyki wynikającej naszym zdaniem głównie z niepełnego zrozumienia tematu, ale też po części uzasadnionej.

Na naszym rynku - jak na każdym innym - można zaobserwować patologie. Za takowe musimy uznać piramidy finansowe, które podszywają się pod kryptowaluty. Ich twórcy wykorzystując popularność bitcoina i jemu pochodnych, namawiają mniej zorientowane osoby do inwestowania środków w ich “monety”, nie mające najczęściej niemal niczego wspólnego z rewolucyjną technologią blockchaina i innymi zabezpieczeniami, które czynią bitcoina wyjątkowym i bezpiecznym pod kątem używalności.

W ciągu ostatnich paru lat informowaliśmy polskie władze o takich procederach jak OneCoin czy DasCoin. Przy współpracy z nami powstał szereg interpelacji i zapytań poselskich dotykających powyższego problemu. Za naszą namową swoich klientów stają się edukować nasi najwięksi partnerzy biznesowi - np. giełdy BitBay i Bitmarket.

Mimo tego nadal otrzymujemy wiele niepokojących zgłoszeń dotyczących kolejnych projektów, które podejrzewacie o nieuczciwość oraz charakter piramidy. Dlatego prosimy Was o przesyłanie nam tego typu zgłoszeń na adres mailowy: piramidy@bitcoin.org.pl.

Interesują nas w szczególności:

  • zorganizowane grupy naganiające na kupno danej monety,
  • giełdy, których przeważającą część oferty stanowią cyfrowe waluty, których charakter wskazuje na znaczne odstępstwo od standardów wyznaczonych przez czołowe kryptowaluty.

Z góry dziękujemy za współpracę. Pamiętajcie również, że możecie zgłaszać się do nas o porady w wyżej wymienionych kwestiach.

 

Filip Pawczyński
Prezes Stowarzyszenia

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk