Podsumowanie aktów prawnych:
Podkreślamy, że pułapy cenowe dla paliw kopalnych będą różne dla każdej spółki, ponieważ pułapy cenowe będą obliczane na podstawie kosztu paliwa i CO2 w sprawozdaniach finansowych spółki za dany okres.
Podsumowując, pułap cenowy dla elektrowni konwencjonalnych powinien wystarczyć na pokrycie wszystkich kosztów zmiennych (koszt paliw i CO2), bez względu na to, ile firma zapłaci za paliwa i uprawnienia do emisji CO2. Dodatkowo spółka otrzyma 3% marży od średniej ceny (80%TGeBase+20%TGePeak) oraz 50 zł/MWh na pokrycie kosztów stałych. Średnio powinny one wystarczyć na pokrycie wszystkich kosztów wytwarzania energii elektrycznej. Zatem zakładając, że elektrownia nie będzie generować zysków ani strat na innej działalności (obrót, sprzedaż ciepła itp.), wynik elektrowni średnio powinien być zbliżony do przychodów CRM.
Nasza opinia: NEGATYWNA
W naszym ostatnim raporcie zakładaliśmy, że polski rząd wprowadzi zaproponowane wcześniej przez KE pułapy cenowe na poziomie 180 EUR/MWh. Decyduje się jednak na wprowadzenie pułapów cenowych równych (koszt paliwa + koszt CO2) + 3% marża ceny mocy (80%TGeBase+20%TGePeak) + 50 zł/MWh. Naszym zdaniem taka konstrukcja pułapu cenowego pozwoli jedynie na pokrycie kosztów paliw i CO2 oraz pozwoli wygenerować marżę wystarczającą do pokrycia kosztów stałych. Zatem zakładając, że Elektrociepłownia nie będzie generować zysków ani strat na innej działalności (obrót, zielone certyfikaty itp.), wyniki Kogeneracji S.A. i EC Zielona Góra będą zbliżone do wyników uzyskanych na sprzedaży ciepła i przychodach z CRM.
Takie rozwiązanie jest szczególnie niekorzystne dla EC Zielona Góra, która miała odnieść duże korzyści z wieloletniego kontraktu z PGNIG na dostawy gazu po cenie indeksowanej inflacją. Przy założeniu pułapu cenowego na poziomie 180 EUR/MWh i cenie gazu 17,5 EUR/MWh (plus wskaźnik inflacji) w 2023e spółka miała osiągnąć wyjątkowo wysoki wynik na sprzedaży energii, jednak teraz wynik ten będzie znacznie niższy. Sądzimy, że będzie on zbliżony do wyniku na sprzedaży ciepła i przychodów z CRM.
Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego