• Odbierz prezent
Zerowy PIT nie dla wszystkich

11 czerwca opublikowano długo oczekiwany projekt dotyczący zerowego podatku PIT dla osób poniżej 26 roku życia. Ile na tych zmianach będzie można zaoszczędzić? Kogo one obejmą?

 

11 czerwca na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Projekt dotyczy zerowego PIT dla osób poniżej 26 roku życia. Są nim objęte przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów zleceń, o których mowa w art. 13 pkt 8, otrzymane przez podatnika do 26 r ż. do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł. Nadwyżka przychodów ponad kwotę limitu będzie podlegać opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Nowe przepisy mają być wprowadzone w życie od 1 sierpnia 2019 r. Do przychodów uzyskanych w 2019 r. limit zwolnienia od podatku wynosi odpowiednio 35 636,67 zł. Od stycznia 2020 r. będzie to już pełna kwota 85 528 zł.

Przychody te mimo zwolnienia z podatku, będą stanowić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne w takim zakresie, jak obecnie.

Według informacji portalu Business Insider, w 2019 r. zmiana ta będzie kosztować sektor finansów publicznych 950 mln zł, a w kolejnych latach 2,45 mld zł.

 

Ile można zaoszczędzić?

Przy proponowanej przez rząd nowej płacy minimalnej od przyszłego roku, dla młodych osób zarabiających taką właśnie pensję oszczędność wyniesie 1800 zł. Przy pensji sięgającej progu podatkowego, a więc w wysokości 7127 zł, można zyskać 6768 zł w skali roku.

 

Kto nie skorzysta?

Według resortu finansów, celem projektu jest zachęcanie osób młodych do podejmowania zatrudnienia. Warto jednak zwrócić uwagę, że w projekcie nic nie jest wspomniane o osobach zatrudnionych na podstawie umowy o dzieło. Na nowych przepisach nie skorzystają też osoby, które w młodym wieku chcą podjąć własną działalność gospodarczą.

Czytaj także: Płaca minimalna 2020 – czego można się spodziewać?

W ostatnim czasie przedstawiono propozycję rządu, dotyczącą podwyżki płacy minimalnej w 2020 r. Ile może wynieść w przyszłym roku? Jakie są oczekiwania pracodawców i związkowców?   29 maja Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Elżbieta Rafalska poinformowała o zaproponowanej przez rząd p.. Czytaj
Płaca minimalna 2020 – czego można się spodziewać?


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk