• Odbierz prezent
Zerowy PIT – kto by na to wpadł?

W ostatnim czasie w mediach zwrócono uwagę na pewien aspekt związany z zerowym PIT dla młodych. Czy rozwiązanie, które miało ułatwić start na rynku pracy młodym ludziom, stanie się okazją do oszustw?

 

artykule w "Dzienniku Gazeta Prawna" zwrócono uwagę, że nowa  korzyść podatkowa w postaci zerowego PIT dla młodych, może sprzyjać fikcyjnym umowom.

Coraz częściej na rynku pracy będzie można spotkać ogłoszenia dotyczące zatrudnienia osób do 26 roku życia. Nie zawsze one jednak mogą dotyczyć szansy na prawdziwą pracę. „Dziennik Gazeta Prawna” wyjaśnia, że fikcyjny pracodawca może zaliczyć wynagrodzenie zwolnione z PIT do kosztów, więc zapłaci mniej własnego podatku. Fikcyjny pracownik dostałby natomiast prowizję za użyczenie swych danych osobowych firmie.

Eksperci zwracają uwagę, że do fikcyjnych umów może dochodzić przede wszystkim w rodzinach, gdyż w projekcie ustawy nie ma wyłączeń dotyczących osób bliskich. Podkreśla się także, że nie ma wymogu, by wynagrodzenie było przelewane na rachunek bankowy, może być bowiem wypłacane do ręki, co zwiększa ryzyko oszustw.

Doradcy podatkowi w rozmowie z „Dziennikiem Gazeta Prawna” zwracają uwagę na możliwość, kiedy pracodawca podpisuje umowę z młodą niedoświadczoną osobą, a tymczasem w rzeczywistości pracę tę wykona doświadczony pracownik. Pracodawca w ten sposób zaoszczędzi na kosztach pracy, a osoba, z którą jest podpisana fikcyjna umowa, otrzyma część ustalonego wynagrodzenia.

 

Czy naprawdę to takie łatwe?

Zapewne ryzyko takich sytuacji dotyczy w szczególności osób w rodzinach czy spośród grona znajomych pracodawców, kiedy obie strony mogą być zadowolone z takiego rozwiązania. Osoba otrzymująca taką propozycję z ogłoszenia na rynku pracy, mogłaby poczuć się rozczarowana i zgłosić taką sprawę do odpowiednich organów. Wielu młodych ludzi woli zapewne zdobyć prawdziwe doświadczenie zawodowe i otrzymać godziwe wynagrodzenie za swoją pracę. Jakkolwiek nie da się wykluczyć, że mogą znaleźć się osoby chętne chociażby na tę prowizję, a fikcyjne doświadczenie zawodowe może zwiększyć szanse kandydata na rynku pracy.

Czytaj także: Zerowy PIT nie dla wszystkich

11 czerwca opublikowano długo oczekiwany projekt dotyczący zerowego podatku PIT dla osób poniżej 26 roku życia. Ile na tych zmianach będzie można zaoszczędzić? Kogo one obejmą?   11 czerwca na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o podatku docho.. Czytaj
Zerowy PIT nie dla wszystkich


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk