• Odbierz prezent
Zerowe stopy procentowe w Polsce? Dalsze cięcia stóp są możliwe, wg członka RPP

Mimo historycznie niskich i jednocześnie niemal zerowych stóp procentowych NBP, jeden z członków Rady Polityki Pieniężnej nie ukrywa, że w przypadku wystąpienia silnego pogorszenia nastrojów konsumentów i spadku konsumpcji możliwy jest wniosek RPP o kontynuację cięcia stóp. Oznaczałoby to ustalenie stóp procentowych na zerowym lub nawet ujemnym poziomie.

 

Eryk Łon, jeden z najchętniej wypowiadających się publicznie członków RPP, na łamach portalu Radia Maryja zdradził, że utrzymanie stóp procentowych przez NBP na obecnym poziomie planowane jest przynajmniej do końca obecnej kadencji RPP (2022 r.). Mimo tego, jeśli w międzyczasie dojdzie do pogorszenia nastrojów konsumentów, spadku konsumpcji i inwestycji, możliwa jest bardziej radykalna interwencja banku centralnego, polegająca m.in. na kolejnym cięciu stóp procentowych. Jeśli konsumpcja będzie spadać mimo dotychczasowych działań NBP, Łon zapowiedział złożenie wniosku o kolejną obniżkę stóp procentowych. Obecnie stopa referencyjna NBP wynosi zaledwie 0,10%, co jest najniższym poziomem w historii. Kolejne cięcie oprocentowania oznaczałoby zejście do realnie zerowego poziomu lub nawet na ujemne oprocentowanie.

 

Ekonomista w swoim artykule zwrócił również uwagę na czynniki antyinflacyjne, które w ostatnim czasie utrzymują inflację w obrębie celu - Łon wymienił umocnienie polskiego złotego, a także znacznie niższe niż rok temu ceny ropy naftowej.

 

Członkowie Rady Polityki Pieniężnej są wybierani na sześcioletnią kadencję. Obecny skład RPP (czwartej kadencji) będzie obowiązywał do 2022 r.

Czytaj także: Deflacja największym szkodnikiem dla pieniądza. Dlaczego banki centralne chcą, abyśmy bali się spadków cen w gospodarce?

Deflację można porównać do bielinka kapustnika – popularnego szkodnika, który niszczy poprzez swe działania zdrową kapustę. Otóż rolę banków centralnych w tym Narodowego Banku Polskiego postrzegam właśnie jako rolę nakierowaną na wyniszczenie stada owych nieprzyjemnych kapustników -takie zdanie na t.. Czytaj
Deflacja największym szkodnikiem dla pieniądza. Dlaczego banki centralne chcą, abyśmy bali się spadków cen w gospodarce?

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk