• Odbierz prezent
„Zerowa” stawka VAT na żywność utrzymana. Najważniejsze informacje z kraju i ze świata plus kalendarz makroekonomiczny (05 grudnia 2022)
fot. Materiał własny

W tym tygodniu w kraju kluczowym wydarzeniem będzie środowe posiedzenie RPP, na którym zapadną decyzje dot. polityki monetarnej. Rada od dwóch miesięcy jest w trybie ‘wait and see’ z zauważalną ochotą na utrzymanie podwyżek stóp procentowych na dotychczasowym poziomie w dłuższym horyzoncie czasowym. Skoro stopy NBP nie zostały ruszone w listopadzie, wraz z publikacją najnowszej projekcji NBP i przy wciąż mocno rosnącej inflacji, tym bardziej w grudniu nie będą ruszane (CPI w listopadzie obniżyła się z 17,9% r/r do 17,4% r/r). Spodziewamy się utrzymania głównej stopy na 6,75%. W piątek ponadto NBP opublikuje minutes z listopadowego posiedzenia RPP.

 

W kraju

  • Minister finansów Magdalena Rzeczkowska podpisała rozporządzenie przedłużające utrzymanie „zerowej” stawki VAT na żywność. Rozporządzenie przewiduje także m.in. obniżenie stawki VAT na niektóre produkty nawozowe - podał resort finansów w komunikacie.
  • Wydatki na inwestycje jednostek samorządu terytorialnego po III kwartale wyniosły 29,078 mld zł wobec 14,58 mld zł po II kwartale - wynika z danych Ministerstwa Finansów.

Rozporządzenie przedłużające utrzymanie „zerowej” stawki VAT na żywność podpisane. Najważniejsze informacje gospodarcze z kraju i ze świata (05 grudnia 2022) - 1

 

 

Za granicą w poniedziałek spływać będą finalne listopadowe PMI usług dla strefy euro i USA. Poza tym w USA opublikowany zostanie listopadowy indeks ISM dla usług. Konsensus zakłada, że obniży się z 54,4 do 53,3. W środę poznamy finalne dane o PKB strefy euro za 3Q’22. Opublikowane zostaną także listopadowe dane o bilansie handlowym Chin. W piątek w USA spłynie listopadowy odczyt inflacji PPI, a także wstępny grudniowy indeks nastrojów konsumentów wg Uniwersytetu Michigan. W tym tygodniu pilnie będzie obserwowany także rynek ropy naftowej, gdyż w weekend: UE zdecydowała się na wprowadzenie sankcji na surowiec pochodzenia rosyjskiego (pułap cenowy 60 USD za baryłkę dla ropy transportowanej drogą morską), Chiny w odpowiedzi na społeczne protesty sygnalizują luzowanie restrykcji epidemicznych (potencjał do wzrostu popytu na ropę), OPEC+ zdecydował o utrzymaniu podaży ropy na dotychczasowym poziomie.

 

Ze świata

  • Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w strefie euro spadły o 2,9% w październiku, licząc miesiąc do miesiąca, a rok do roku wzrosły o 30,8% - podał w komunikacie europejski urząd statystyczny Eurostat. Analitycy szacowali: m/m -2,0%, a r/r +31,7%.
  • Eksport Niemiec w październiku spadł o 0,6% m/m, po uwzględnieniu dni roboczych i zmian sezonowych, po zniżce miesiąc wcześniej o 0,7%, po korekcie z -0,5% - poinformował Federalny Urząd Statystyczny. Analitycy spodziewali się -0,2%.
  • Produkcja przemysłowa we Francji spadła w październiku o 2,6% m/m, podczas gdy miesiąc wcześniej spadła o 0,9%, po korekcie z -0,8% - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Insee.
  • Indeks cen żywności na świecie w listopadzie spadł do 135,7 pkt. ze 135,9 pkt. w październiku - wynika z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization of the United Nations, FAO).
  • FAO obniżyło prognozę produkcji zbóż w 2022 roku o 7,2 mln ton - podała Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization of the United Nations, FAO).
  • Liczba nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych wzrosła w listopadzie o 263 tys. wobec oczekiwanej zwyżki o 200 tys. i wzrostu o 284 tys. miesiąc wcześniej, po korekcie z 261 tys. - podał amerykański Departament Pracy.
  • Rada UE poinformowała w sobotę oficjalnie o ustaleniu pułapu cenowego na rosyjską ropę naftową na poziomie 60 USD za baryłkę. Krok ten ma zmniejszyć skoki cen surowca i uszczuplić dochody rosyjskiego budżetu

Rozporządzenie przedłużające utrzymanie „zerowej” stawki VAT na żywność podpisane. Najważniejsze informacje gospodarcze z kraju i ze świata (05 grudnia 2022) - 2


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk