• Odbierz prezent
Zdrowie psychiczne potrzebuje rozpaczliwie nowych terapii, a psychodeliki mogą przyjść z pomocą
fot. freepik.com

Innowacje w dziedzinie zdrowia psychicznego są ograniczone, a większość nowych leków polega na zmianie formuł istniejących preparatów, do tego wykazując marginalne korzyści w porównaniu z lekami generycznymi - uważa Neena Bitritto-Garg, analityczka sektora biotechnologicznego Citi. Szansą na zmianę tego stanu rzeczy mogą okazać się psychodeliki, substancje pochodzenia naturalnego lub sztucznego. Niektórzy kojarzą je z dziećmi kwiatami z burzliwych społecznie lat 60/70 poprzedniego stulecia, kiedy psychodeliki zażywano rekreacyjnie. Najnowsze badania sugerują, że mogą one przynieść ulgę wielu pacjentom, w tym dotkniętym zaburzeniom i chorobom psychicznym. Na rynku pojawił się już pierwszy psychodelik o działaniu terapeutycznym, a na giełdach funkcjonuje coraz więcej spółek z branży.

PRZYSZŁOŚĆ MEDYCYNY

Niewiele jest segmentów branży ochrony zdrowia budzących tyle kontrowersji, co psychodeliki. Być może ma to swoją genezę w używaniu LSD w celach rekreacyjnych, co niektórzy zapewne kojarzą z pokoleniem dzieci kwiatów, kultury kontestującej zastaną rzeczywistość, która najsilniej pokazała swoje oblicze na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych poprzedniego stulecia.

Czasy się jednak zmieniają i od pewnego czasu psychodeliki przebijają się do mainstreamu za sprawą prowadzonych licznych prac badawczych, które stawiają sobie za cel wykorzystanie niektórych z tych substancji w celach leczniczych. Analiza zostanie poświęcona psychodelikom w wydaniu medycznym, a nie rekreacyjnym.

Temat wydaje się tym bardziej warty podjęcia, gdyż pandemia koronawirusa doprowadziła do pogorszenia się zdrowia znaczącej części populacji. Stres z wielu powodów (m.in. zdrowie, praca, samotność) w połączeniu z utrudnieniami dostępu do służby zdrowia spowodował, że ze zdrowiem psychicznym wielu ludzi nie jest najlepiej, a szansą na jego polepszenie mogą być psychodeliki.

Co gorsza, mimo że, niektórzy są zdania, iż pandemia została opanowana – m.in. za sprawą szczepionek – to wielu osobom wciąż towarzyszy niepokój związany z zakażeniem.[1]

CZYM SĄ PSYCHODELIKI?

W uproszczeniu psychodeliki są substancjami, mającymi właściwości lecznicze, które wywołują głębokie zmienione stany świadomości. Mogą one zmieniać postrzeganie zmysłów i wzorce myślowe.

Psychodeliki zaburzają pracę sieci stanu spoczynkowego mózgu (ang. DMN – default mode network). DMN to zespół obszarów aktywnych, gdy mózg nie jest skupiony na realizacji konkretnego zadania, czyli gdy nasze myśli podążają własnym biegiem[2].

Obrazowo przedstawili to analitycy brytyjskiego Edisona. Według nich w skrócie – DMN jest tym obszarem mózgu, który reguluje nasze ogólne poczucie „ja”, a do tego to, jak myślimy o innych i jak pojmujemy wydarzenia z przeszłości lub myślimy o przyszłości. Psychodeliki tymczasowo wyłączają większość DMN. W tym czasie mogą być tworzone nowe połączenia neuronów, zanim mózg ponownie zreorganizuje się. Może to ułatwić pacjentom wyrwanie się z negatywnych i powtarzających się schematów myślowych. Ponadto przejściowy stan wywołany przez psychodeliki może dać pacjentom zdolność do przetwarzania emocji i wspomnień.

Istnieje wiele psychodelików, w tym LSD, psylocybina, MDMA, DMT i ketamina, których wpływ na ludzki organizm jest zróżnicowany. LSD powoduje znaczne halucynacje, MDMA sprawia, że człowiek staje się ekstrawertyczny i wprowadza go w dobry nastrój, a ketamina ma efekt dysocjacyjny (szereg doświadczeń, które łączy poczucie oddzielenia się od rzeczywistości).

ZASTOSOWANIA LECZNICZE PSYCHODELIKÓW

Liczne badania naukowe wykazały, że spektrum zastosowań psychodelików w medycynie może być szerokie. Są one przydatne m.in. w leczeniu zaburzeń psychicznych, w tym depresji (np. MDD), stanów lękowych i zespołu stresu pourazowego (PTSD). Badania wskazują także, że mogą one leczyć różne formy przewlekłego bólu i zaburzenia związane z uzależnieniami od substancji psychoaktywnych (np. alkohol czy narkotyki).

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Marcin Kuchciak

Analityk rynków finansowych ze szczególnym uwzględnieniem konceptu cross-asset w wymiarze międzynarodowym. Od przeszło 20 lat związany zawodowo z rynkiem kapitałowym. Publikował m. in. w Parkiecie, PAP Biznes, Dzienniku Gazecie Prawnej, Profesjonalnym Inwestorze, Home&Market, dot.com. Zwolennik strategii nietradingowych, wykorzystujących instrumenty rynku kasowego i terminowego (głównie opcje).

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk