Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,18%
USD / PLN3,99-0,13%
CHF / PLN4,42-0,18%
GBP / PLN5,03-0,16%
EUR / USD1,08-0,06%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Zdecydowane działania polskiego Rządu. Czy tarcza antyinflacyjna naprawdę pomoże?

Millennium analizy i komentarze | 09:39 26 listopad 2021
Zdecydowane działania polskiego Rządu. Czy tarcza antyinflacyjna naprawdę pomoże? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Informacje na dziś. Brak publikacji najważniejszych wskaźników makroekonomicznych.

Wydarzenia i komentarze

PL: Premier M. Morawiecki przedstawił elementy tzw. „tarczy antyinflacyjnej", która ukierunkowana jest na złagodzenie społecznych skutków wysokiej inflacji. Jej elementem jest m.in. czasowe obniżenie podatku VAT i akcyzy na energię elektryczną, obniżenie akcyzy na paliwa, zwolnienie sprzedaży paliw od podatku od sprzedaży detalicznej, a także bezpośrednie dopłaty dla mniej zamożnych gospodarstw domowych. Łączny koszt budżetowy szacowany jest na ok. 10 mld PLN, z czego połowa to utracone dochody budżetowe. Zaproponowane obniżki podatków pośrednich oraz opłat na energię elektryczną, gaz i paliwa spowodują obniżenie inflacji w pierwszych miesiącach przyszłego roku względem spodziewanej dotychczas zwyżki do powyżej 8% r/r. Ustąpienie efektu obniżek podatków podwyższy jednak inflację w połowie roku, co wskazuje, iż zaproponowane rozwiązania spowodują przede wszystkim spłaszczenie ścieżki inflacji w całym przyszłym roku, a oczekiwana średnioroczna inflacja w całym 2022 roku nie powinna ulec istotnym zmianom.

Przejściowa obniżka podatków nie zmienia zatem perspektyw inflacji, jednak stanowi wsparcie dochodów rozporządzalnych gospodarstw domowych, szczególnie tych o niższych dochodach. Zaproponowany pakiet antyinflacyjny nie zmienia też istotnie oczekiwań co do perspektyw polityki pieniężnej w średnim okresie i docelowego poziomu stóp procentowych. Może jednak wpłynąć na skalę i termin podwyżek stóp w najbliższych miesiącach, zdejmując nieco presję na agresywną (75 bps lub więcej) podwyżkę stóp w grudniu br. Nie ulega jednak wątpliwości, w naszej ocenie, że zacieśnianie polityki pieniężnej będzie w najbliższych miesiącach kontynuowane.

Zdecydowane działania polskiego Rządu. Czy tarcza antyinflacyjna naprawdę pomoże? - 1

Zdecydowane działania polskiego Rządu. Czy tarcza antyinflacyjna naprawdę pomoże? - 1

Reklama

Źródło: Refinitiv

PL: Według danych GUS stopa bezrobocia rejestrowanego obniżyła się w październiku do 5,5% r/r z 5,6% r/r przed miesiącem. Po korekcji danych o czynnik sezonowy spadła natomiast do 5,7% z 5,8% we wrześniu, co jest najniższą wartością od wybuchu pandemii COVID-19. Stopa bezrobocia systematycznie obniża się wraz z odbudowującą się aktywnością gospodarczą. Nasilenie pandemii COVID-19 na jesieni tego roku może ograniczyć dalszą poprawę stopy bezrobocia w tym roku, choć perspektywy na kolejne miesiące, zakładając brak drastycznego wzrostu liczby infekcji koronawirusem pozostają korzystne. Firmy ankietowane w Szybkim Monitoringu NBP wskazują na mocny popyt na pracę. O spadki stopy bezrobocia będzie jednak coraz trudniej, ze względu na spodziewane hamowanie wzrostu gospodarczego i problemy z pozyskaniem pracowników, np. w przemyśle, czy w budownictwie.

EZ: Według protokołu z listopadowego posiedzenia Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego zakupy netto aktywów w ramach awaryjnego programu skupu aktywów (PEPP) zostaną zakończone w zgodnie z planem, tj. do końca marca 2022 r. Większość tego gremium podtrzymuje ocenę, że wysoka inflacja w strefie euro jest przejściowa i obniży się w 2022 r. Oczekiwania te są jednak obarczone dużą niepewnością, stąd uznają za ważne „by Rada Prezesów zachowała wystarczającą elastyczność, w celu umożliwienia przyszłych działań w zakresie polityki pieniężnej, także poza grudniowym posiedzeniem". Protokół potwierdza łagodne nastawienie Rady i chęć pozostawienia możliwości szerokiego wachlarza działań w zależności od odczytów inflacyjnych. Wiary w realizację gołębiej postawy EBC nie podzielają rynki finansowe, które zakładają pierwszą podwyżkę stóp już w 2022 r. Następne posiedzenie EBC odbędzie się w grudniu.

Zdecydowane działania polskiego Rządu. Czy tarcza antyinflacyjna naprawdę pomoże? - 2

Zdecydowane działania polskiego Rządu. Czy tarcza antyinflacyjna naprawdę pomoże? - 2

Źródło: Refinitiv

Reklama

 

Rynki na dziś

Przed nami spokojna sesja na rynkach globalnych zważywszy na ubogie kalendarium danych makroekonomicznych oraz skrócenie sesji w Stanach Zjednoczonych. Pewną nerwowość rynków może natomiast wywoływać informacja o kolejnej mutacji koronawirusa odkrytej w Afryce Południowej. Nie uważamy jednak, by jej wpływ mógł mieć istotne przełożenie np. na polskiego złotego. Kurs EUR/PLN i tak zakończył już trwającą trzy dni korektę spadkową i obecnie może kierować się na nieco wyższe poziomy

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama

Czytaj dalej