• Odbierz prezent
Zdecentralizowana giełda (DEX) - wady i zalety | #27 Kurs BTC od zera

 

 

Z dwudziestego siódmego odcinka dowiesz się jakie są zalety i wady zdecentralizowanych giełd kryptowalut, a także czy warto z nich korzystać. Artykuł i nagranie to część naszego nowego cyklu video o intrygującej nazwie Kurs Bitcoina od Zera, w którym po kolei od najprostszych zagadnień, do tych coraz trudniejszych, dowiesz się tego jak działa bitcoin i inne kryptowaluty, w jaki sposób z nich korzystać oraz jakimi prawami rządzi się ten młody i pasjonujący rynek. Na kurs zaprasza Darek Dziduch.

 

 

Jak wiesz z poprzedniej lekcji, zdecentralizowane giełdy dość mocno różnią się od swoich scentralizowanych odpowiedników, co niesie ze sobą zarówno korzyści, jak i pewne uniedogodnienia, o których trzeba wspomnieć. 

Czytaj także: Jak działa zdecentralizowana giełda (DEX)? | #26 Kurs BTC od Zera

Z dwudziestego szóstego odcinka dowiesz się czym jest i w jaki sposób funkcjonuje zdecentralizowana giełda kryptowalut oraz czym różni się od swojego scentralizowanego odpowiednika. Artykuł i nagranie to część naszego nowego cyklu video o intrygującej nazwie Kurs Bitcoina od Zera, w którym po kolei .. Czytaj
Jak działa zdecentralizowana giełda (DEX)? | #26 Kurs BTC od Zera

 

Zalety zdecentralizowanych giełd

Zacznę od najważniejszych zalet zdecentralizowanych giełd.

 1.  Największą zaletą zdecentralizowanej giełdy jest sama istota jej działania, zawarta w nazwie. DEX działa bez pośredników, łącząc ze sobą bezpośrednio kupującego i sprzedającego i realizując transakcję z wykorzystaniem smart kontraktu bez możliwości ingerencji nikogo z zewnątrz. Co to tak naprawde oznacza? Między innymi to, że nie musimy ufać operatorowi giełdy, jak ma to miejsce w przypadku scentralizowanych platform handlowych.
 2.  Zdecentralizowana giełda nigdy nie ma dostępu do naszych środków. Giełdy scentralizowane nie dają dostępu do kluczy prywatnych naszych kryptowalut i tokenów, bo działają trochę jak banki. DEX nie przyjmuje od nas żadnych środków, a jedynie pozwala podpiąć nasz portfel w celu wykonania transakcji. Dzięki temu cały czas wszystkie nasze środki są w naszym posiadaniu i nie musimy ich nigdzie deponować, narażając się na ryzyko.
 3.  Mówiąc o ryzyku, skoro zdecentralizowane giełdy nie przechowują środków, to też nikt nie ma interesu w tym, aby je atakować, dlatego też DEX-y są uznawane za bezpieczniejsze i bardzo rzadko są celem ataków hakerskich. Oczywiście to nie znaczy, że nie da się paść ofiarą oszustwa podczas korzystania ze zdecentralizowanej giełdy, jednak takie ryzyko jest nieporównywalnie mniejsze. Również jeśli dojdzie do awarii witryny takiej giełdy lub platforma prowadzi prace techniczne, to nie tracimy dostępu do naszych środków, bo znajdują się na naszym portfelu.
 4.  Kolejna zaleta zdecentralizowanych giełd to większa prywatność. Większośc DEX-ów nie wymaga weryfikacji tożsamości, bądź jest ona szczątkowa, co więcej niektóre z nich nie wymagają nawet zakładania konta do wystawienia oferty.
 5.  Zdecentralizowane giełdy są tańsze - prowizje za wykonanie transakcji najczęściej są niższe niż u scentralizowanych odpowiedników, nie ma też opłat za wpłatę i wypłatę środków, dlatego, że sama giełda żadnych środków od nas nie przyjmuje.

 

Wady zdecentralizowanych giełd

Oczywiście, zdecentralizowane giełdy mają też swoje wady:

 1.  Korzystanie z nich jest mniej intuicyjne dla początkujących. Niektóre platformy wymagają instalacji dodatkowego oprogramowania, a także utrzymywania dostępu do sieci podczas realizacji transakcji
 2.  DEX-y nie mają obsługi klienta i pomocy technicznej. Każdy użytkownik bierze wyłączną odpowiedzialność za to, co robi. Jeżeli popełnimy jakiś błąd, to jego cofnięcie najprawdopodobniej nie będzie możliwe.
 3.  Zdecentralizowane giełdy są znacznie mniej popularne niż scentralizowane. Mimo, że stają się coraz bardziej intuicyjne i korzysta z nich coraz więcej osób, to i tak odpowiadają za mniej niż 5% całego wolumenu handlowego na rynku kryptowalut.
 4.  Wiąże się z tym problem niskiej płynności - jedynie najpopularniejsze DEX-y mają płynność pozwalającą na realizację większych ofert.
 5.  Ogromna większość DEX-ów obsługuje wyłącznie kryptowaluty i tokeny - kupno lub sprzedaż za pośrednictwem walut fiducjarnych na DEXie jest w zasadzie niemożliwe, co wiele osób skłania do korzystanie ze scentralizowanych platform. Jednym z wyjątków jest platforma BISQ, która pozwala na transakcje krypto-fiat, jednak płynność na takich parach jest bardzo niska
 6. Sam wybór kryptowalut na DEXach również jest mocno ograniczony - Większość zdecentralizowanych giełd opartych jest na protokole Ethereum i obsługuje sam Ether oraz tokeny ETH.

 

Czy warto korzystać ze zdecentralizowanych giełd?

Korzystanie z DEX-ów może być trudniejsze, zwłaszcza na początku, ale jeżeli mamy taką możliwość, to naprawdę warto, ze względu na bezpieczeństwo, koszty transakcyjne i prywatność. 

Najpopularniejszą zdecentralizowaną giełdą jest IDEX (ponad połowa transakcji pod względem wolumenu), oprócz tego innymi znanymi platformami są Uniswap, wspomniany BISQ, Binance DEX (która wcale nie jest tak do końca zdecentralizowana), czy Etherdelta. 

A w kolejnym odcinku przedstawię polską platformę DEX od Value.

URL Artykułuhttps://www.fxmag.pl/artykul/value-pierwsze-sto-z-polskim-udzialem

 

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Zespół FXMAG

Portal i jedyny w Polsce magazyn Inwestora Indywidualnego. FXMAG wspiera swoich czytelników, zapewniając dostęp do szerokiej bazy edukacyjnej i na bieżąco informując o najważniejszych wydarzeniach rynkowych i gospodarczych z zakresu rynku Forex, akcji, kryptowalut oraz inwestycji alternatywnych. 

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk