• Odbierz prezent
Airway Medix - przełożony raport finansowy i insiderzy sprzedający akcje na historycznych szczytach

Airway Medix - mało znana i niewielka spółka notowana na GPW, zajmująca się produkcją sprzętu medycznego, od kilku dni wzbudza znaczne zainteresowanie giełdowych obserwatorów i uczestników rynku. Zaczęło się standardowo - od gwałtownego wzrostu notowań po publikacji pozytywnej informacji. Póżniej spółka poinformowała o zmianie daty publikacji wyników finansowych, a następnie o sprzedaży znacznej liczby akcji na historycznych szczytach notowań przez giełdowych insiderów. Co dokładnie się wydarzyło?

 

Jedni wchodzą, inni wychodzą

Jak ma to najczęściej miejsce w takich przypadkach, apetyt na spieniężenie akcji wśród członków zarządu i insiderów Airway Medix pojawił się tuż po gwałtownym wzroście notowań spółki. Był on reakcją inwestorów na komunikat Airway Medix opublikowany w piątek 14 sierpnia, już po zakończeniu sesji. Zarząd poinformował w nim o tym, że spółka zależna Biovo Technologies otrzymała zielone światło od amerykańskiej FDA (Federalnej Agencji Żywności i Leków) na komercjalizację autorskiego urządzenia o nazwie Cuffix w Stanach Zjednoczonych. Jest to specjalistyczna aparatura medyczna do mierzenia i ustalania ciśnienia w mankiecie utrzymującym rurkę intubacyjną u pacjentów wentylowanych. Airway Medix w swoim komunikacie dodał również, że stosunkowo szybkie tempo przyznania certyfikatu przez FDA może być związane z potencjalnymi korzyściami wykorzystania Cuffix u pacjentów intubowanych z powodu przechodzenia choroby koronawirusowej Covid-19. Dla Biovo Technologies i tym samym dla Airway to szansa na radykalne zwiększenie przychodów.

Nie uszło to uwadze inwestorów, którzy rzucili się na akcje Airway Medix. Na piątkowej sesji, czyli jeszcze przed publikacją komunikatu, akcje spółki były wyceniane na 0,8000 PLN. W poniedziałek notowania otworzyły się prawie 130% luką wzrostową na 1,8300 PLN. Dwie kolejne sesje zakończyły się dla Airway na tzw. „widłach”, ze względu na zbyt dużą liczbę zleceń kupna w stosunku do ofert sprzedaży (ściślej mówiąc, chodzi o przekroczenie górnych widełek notowań).

W środę 19 sierpnia notowania wybiły historyczne szczyty na poziomie 3,4000 PLN, kończąc sesję na kursie 2,5000 PLN za akcję, co było wzrostem o 212,5% w stosunku do kursu zamknięcia sprzed publikacji wspomnianego raportu.

Co ciekawe, Airway Medix w poniedziałek 17 sierpnia opublikował komunikat, w którym poinformował o zmianie terminu publikacji raportu finansowego za pierwsze półrocze. Początkowo miał pojawić się 18 września, zarząd zdecydował jednak, że zostanie on zaprezentowany w ostatnim możliwym terminie - 30 września. Ten, początkowo uznawany za nieistotny, komunikat nabrał zupełnie nowego znaczenia zaledwie trzy dni później.

 

Zamiast wyników na czas, spieniężanie akcji na górce

W czwartek 20 sierpnia Airway Medix opublikował trzy komunikaty informujące o sprzedaży akcji przez osoby z zarządu spółki, a także mające dostęp do informacji poufnych. Wynika z nich, że w środę 18 sierpnia należąca do zarządu Airway Anna Aranowska-Bablok sprzedała 56 tys. akcji spółki po średniej cenie 2,5500 PLN, czyli o prawie 220% wyższej niż przed publikacją piątkowego komunikatu o otrzymaniu certyfikatu od FDA. Na kolejnej sesji spółka Orenore, której założycielem jest… prezes Airway Medix Marek Orłowski, sprzedała aż 1 554 074 akcji po średniej cenie 2,9600 PLN (270% wyższej niż przed publikacją piątkowego raportu).

Co ma do tego wspomniane wcześniej przełożenie publikacji raportu Airway Medix za pierwsze półrocze? Wbrew pozorom bardzo dużo.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, członkowie zarządu i rad nadzorczych spółek notowanych na giełdzie nie mają prawa do sprzedania swoich akcji na 30 dni przed publikacją sprawozdania finansowego za dany okres. Dlaczego? Głównie dlatego, że jako osoby mające dostęp do poufnych informacji na temat kondycji finansowej spółki, mogliby oni wykorzystać swoją przewagę i pozbyć się przynajmniej części swoich akcji przed publikacją słabych wyników, które mogą wpłynąć na potencjalny spadek notowań. Wspomniany miesięczny okres zamknięty jest określony przez art. 19 ust. 11 rozporządzenia MAR, które zostało przyjęte przez Parlament Europejski i ma za zadanie zapobiegać nadużyciom na rynku kapitałowym.

Przesunięcie publikacji raportu tuż przed zbyciem sporych pakietów akcji przez insiderów wygląda bardzo niekorzystnie dla Airway Medix i jest trudny do obrony. Wniosek bowiem nasuwa się sam - wyniki finansowe ukażą się później po to, by duzi akcjonariusze mogli sprzedać część swoich udziałów na górce, gdyby bowiem raport miał ukazać się w uprzednio ustalonym terminie (18 września), do transakcji nie mogłoby dojść.

 

Gdy insiderzy pozbywają się swoich akcji

To oczywiście nie pierwsza głośna sytuacja sprzedaży znacznych pakietów akcji przez insiderów „na górce”. W przypadku Airway Medix dodatkowe kontrowersje wzbudza wspomniane opóźnienie publikacji wyników finansowych, którego cel wydaje się nader oczywisty. Zarząd w specjalnym oświadczeniu tłumaczy się, że „przesunięcie terminu publikacji raportu okresowego jest dopuszczalną i powszechnie stosowaną przez spółki praktyką rynkową”, stosowaną przez Airway już w przeszłości (m.in. w przypadku raportu za 2019 r.). Trudno jednak brać to wyjaśnienie na poważnie.

Jeśli chodzi zaś o samą praktykę sprzedaży znacznych pakietów akcji przez osoby związane z zarządem spółki tuż po mocnych wzrostach notowań, jest to kwestia niezmiennie wzbudzająca kontrowersje wśród akcjonariuszy mniejszościowych. Trudno się temu dziwić - wydaje się bowiem, że jest to wyjątkowo czytelny sygnał, iż insiderzy nie wierzą w fundamentalne podstawy wzrostu notowań i chcą „ewakuować się”, sprzedając akcje po wyższej cenie, której nie uda się utrzymać. Kto bowiem wie więcej o sytuacji spółki od osób z jej zarządu? Co ciekawe, takie sytuacje mogą okazać się samospełniającą przepowiednią i czynnikiem wywołującym spadek ceny akcji, jak było w przypadku notowanej na NewConnect spółki 4MASS.

Czytaj także: Manipulacja czystej wody? AQT Water - spółka, która zgubiła akcje i pomieszała liczby w sprawozdaniu finansowym

AQT Water, czyli niewielka spółka z NewConnect, o której do niedawna mało kto słyszał i którą wcześniej nikt się nie interesował, stała się jednym z czołowych beneficjentów rządowego programu „Moja woda”. Jej notowania od czerwca wzrosły ponad trzykrotnie dzięki inwestorom liczącym na to, że spółka .. Czytaj
Manipulacja czystej wody? AQT Water - spółka, która zgubiła akcje i pomieszała liczby w sprawozdaniu finansowym

 

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk