• Odbierz prezent
Zawirowania na rynku walutowym FOREX: kursy EUR/PLN i USD/PLN chwilowo mocno wystraszyły Polaków
fot. pexels.com

We wtorek deprecjacja złotego pogłębiła się co doprowadziło do chwilowego wzrostu kursu EUR/PLN powyżej 4,77 i kursu USD/PLN powyżej 4,47 przy spadku kursu EUR/USD poniżej 1,07. Jednak pod koniec sesji złoty odrobił większość strat sprowadzając kursy EUR/PLN i USD/PLN odpowiednio w pobliże poziomów 4,75 oraz 4,42.

 

J. Powell podczas wieczornego wystąpienia w Klubie Gospodarczym w Waszyngtonie przyznał, że piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy był mocniejszy niż ktokolwiek się spodziewał i stanowi kolejny dowód na to, że spadek inflacji do 2% celu Fed zajmie sporo czasu.  Dodał również, że konieczne mogą być kolejne podwyżki stóp oraz utrzymanie restrykcyjnej polityki pieniężnej przez pewien czas, ale z drugiej strony zasugerował, że rozpoczęty proces dezinflacyjny powinien doprowadzić do znacznego spadku inflacji w tym roku. Mieszany wydźwięk komentarzy prezesa Fed uspokoił uczestników rynku obawiających się przyjęcia przez niego jeszcze agresywniejszej postawy, stąd dolar oddał poranne zyski kończąc sesję na neutralnym poziomie.

Rynek wycofuje się z wyceny obniżek stóp procentowych. Dynamiczna przecena złotego (PLN) powinna ulec wyhamowaniu - 1

 

RPP najprawdopodobniej pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie a jej komunikat również nie powinien ulec zmianie, gdyż decyzja Rady będzie miała miejsce jeszcze przed publikacją wstępnego szacunku inflacji za styczeń, stąd notowania złotego pozostaną pod wpływem czynników zewnętrznych. Wydaje się, że negatywna reakcja złotego na umocnienie dolara oraz wzrost awersji do ryzyka była przesadzona a z braku nowych bodźców kontynuacja dynamicznej przeceny naszej waluty jest mało prawdopodobna. Stąd oczekujemy, że w wyniku wyhamowania aprecjacji dolara kurs EUR/PLN powróci w pobliże górnego ograniczenia średniookresowej konsolidacji, w której znajdował się od listopada, czyli poziomu 4,74.

Rynek wycofuje się z wyceny obniżek stóp procentowych. Dynamiczna przecena złotego (PLN) powinna ulec wyhamowaniu - 2

 

Na krajowym rynku stopy procentowej obserwujemy silny wzrost krzywych dochodowości. Notowania praktycznie wszystkich obligacji znalazły się powyżej 6% (w piątek nie przekraczały 5,75%) a kontraktów IRS osiągnęły okolice 5,50%. Do wspomnianych zmian doszło w ślad za rynkami bazowymi, które znalazły się pod presja po publikacji znacznie lepszych od oczekiwań piątkowych danych z amerykańskiego rynku pracy.

Rynek wycofuje się z wyceny obniżek stóp procentowych. Dynamiczna przecena złotego (PLN) powinna ulec wyhamowaniu - 3

 

Wydarzeniem środowej sesji będzie posiedzenie RPP. Chociaż nikt nie spodziewa się zmiany parametrów polityki pieniężnej, to komentarz Rady może stać się kolejnym argumentem przemawiającym za dalszym wzrostem krzywych dochodowości obligacji. Rynek wycenia stabilizację stóp NBP aż do przełomu III i IV kwartału. W tym kontekście istotne jest to, że w uzasadnieniu decyzji bank centralny prawdopodobnie podtrzyma ocenę zgodnie z którą przy optymistycznych uwarunkowaniach możliwa byłaby ewentualnie dyskusja na temat luzowania polityki pieniężnej pod koniec 2023 r. Ten przekaz zapewne zostanie wzmocniony na czwartkowej konferencji prezesa NBP A. Glapińskiego. Taka retoryka będzie podważać zasadność spekulacji dotyczących szybszych obniżek stóp procentowych w Polsce. Wciąż w perspektywie najbliższych miesięcy największym czynnikiem ryzyka z punktu widzenia banku centralnego pozostanie kształtowanie się inflacji w dalszej części roku. Jeśli chodzi o oczekiwania na styczniowy odczyt, to pokazują one rozpiętość prognoz mieszczących się między 17,1% a 18,7%. W tak niepewnym otoczeniu trudno oczekiwać, aby NBP wysyłał precyzyjny przekaz odnoszący się do odległej kilku kwartalnej perspektywy. Pod presją rynków bazowych i przy braku pozytywnych lokalnych impulsów rentowności polskich obligacji mogą przesuwać się w kierunku 6,5% w najbliższych tygodniach.

Rynek wycofuje się z wyceny obniżek stóp procentowych. Dynamiczna przecena złotego (PLN) powinna ulec wyhamowaniu - 4


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 
Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk