• Sklep
  • Odbierz prezent
Zatrudnienie w górę przy słabszym wzroście płac. Kurs dolara nieznacznie w dół

Marcowe dane z rynku pracy mogą dawać duży komfort Rezerwie Federalnej Stanów Zjednoczonych przy kolejnych decyzjach, ponieważ przy kolejnym przyroście miejsc pracy nie obserwujemy znacznej presji płacowej, co może przekładać się na brak silnego wzrostu inflacji.

W marcu przybyło 196 000 nowych miejsc pracy przy szacunkach na poziomie 180 000. Sektor opieki zdrowotnej dodał 49 000 miejsc pracy w marcu i 398 000 w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Zatrudnienie w usługach profesjonalnych i technicznych wzrosło w marcu o 34 000 osób, a w ciągu ostatnich 12 miesięcy o 311 000. Zatrudnienie w budownictwie wykazało niewielkie zmiany w marcu (+16 000), ale wzrosło o 246 000 w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Zatrudnienie w przemyśle zmieniło się nieznacznie drugi miesiąc z rzędu (-6,000 w marcu, po +1000 w lutym).

1

Zmiana zatrudnienia w USA w marcu w podziale na sektory. Źródło: bls.gov.

Niemniej jednak już od długiego czasu kluczowym dla rynków jest odczyt dotyczący nie tyle nowych miejsc pracy, co tego, ile za tę pracę Amerykanie dostają pieniędzy, w tym o ile dostają ich więcej. Tutaj okazało się, że wzrost płac w marcu 2019 w relacji do marca 2018 wyniósł 3,2 proc. przy oczekiwaniach rynku na poziomie 3,4 proc.

Zwiększanie zatrudnienia przy jednoczesnym braku silnego wzrostu wynagrodzeń powoduje, że presja na inflację może być niższa, co z kolei powoduje, że FED nie ma pretekstu do podwyżek stóp procentowych. Rynek wycenia nieco ponad 50 proc. szans na to, że stopy procentowe w USA spadną do końca 2019 roku.

Dolar po danych nieznacznie się osłabił i jak to już od dłuższego czasu bywa, zmienność podczas publikacji była niewielka. Wyraźniej zareagowały amerykańskie indeksy giełdowe, notując jednoznaczne ruch wzrostowy.

Nota prawna

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk