• Odbierz prezent
Zastanawiająca postawa niemieckiego indeksu DAX

„Gdy Ameryka kichnie, cały świat ma katar”- to powiedzenie zna prawie każdy inwestor. Właśnie w tym kontekście bardzo mocno zaskakuje w ostatnim czasie niemiecki DAX. O co konkretnie chodzi? Sprawdźmy to.

Spontaniczny jak… DAX

Jednym z ulubionych instrumentów finansowych w Polsce jest spekulacja na DAXie. Oczywiście upodobania te nie są przypadkowe. Niemiecki indeks charakteryzuje się ogromną zmiennością. Bardzo lubi przereagowywać ruchy widoczne na rynku. Jeśli jednak przyjrzymy się notowaniom DAXa od początku korekty w Stanach Zjednoczonych, to dojdziemy do wniosku, że prawdę mówiąc niewiele się wydarzyło. Za swoich „dobrych” czasów, Indeks DAX cały obecny 3-tygodniowy spadek, byłby w stanie załatwić dwiema świeczkami dziennymi. Każdy indywidualnie powinien zinterpretować tę zaskakującą powściągliwość podczas przeceny. Natomiast jest ona widoczna jak na dłoni porównując ze sobą indeks DAX oraz S&P 500. Aby zestawienie to miało jakikolwiek sens, weźmiemy oczywiście pod uwagę kontrakt na indeks S&P 500, ponieważ dzisiejsza sesja w Stanach Zjednoczonych jeszcze się nie rozpoczęła.

Wykres 1: Porównanie notowań indeksów DAX i S&P 500 (1 miesiąc) 

Wykres 1: Porównanie notowań indeksów DAX i S&P 500 (1 miesiąc)

Indeks DAX- sytuacja techniczna

Patrząc na sam indeks DAX, również ciężko jest się doszukać jakiś poważniejszych niebezpieczeństw. Póki co niemieckie byki nie zostały nawet zmuszone do obrony kluczowych wsparć, a dopóki są one utrzymane, to kupujący pozostają cały czas w bardziej komfortowej sytuacji.

Wykres 2: Niemiecki indeks DAX (1 rok)

Wykres 2: Niemiecki indeks DAX (1 rok)

Notowania: DAX

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/XETR:DAX/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk