• Odbierz prezent
Zaskakujący wykres japońskiego indeksu Nikkei

O ile dzisiejsza sesja nie jest zbyt spektakularna na rynku azjatyckim, to spoglądając z nieco szerszej perspektywy możemy być mocno zaskoczeni postawą japońskiego indeksu Nikkei. Okazuje się bowiem, że podobnie jak DAX, tak samo Nikkei, wykazuje zaskakujący spokój w trakcie trwania korekty na Wall Street.

Zaskakująca sytuacja na japońskim indeksie Nikkei

Gdybyśmy mieli do dyspozycji jedynie podgląd na notowania japońskiego Nikkei, wtedy bardzo ciężko byłoby wywnioskować, że w ostatnim czasie odbyła się na Wall Street dość pokaźnych rozmiarów korekta spadkowa. Aby lepiej to zobrazować porównajmy sobie przebieg notowań indeksu Nikkei z szerokim rynkiem amerykańskim, przedstawionym za pomocą indeksu S&P 500.

Wykres 1: Notowania indeksów Nikkei oraz S&P500 (5 miesięcy) 

Wykres 1: Notowania indeksów Nikkei oraz S&P500 (5 miesięcy)

Oczywiście amerykański indeks we wcześniejszej fazie zdecydowanie więcej zyskał na wartości, jednak na kolejnym etapie zaliczył solidną przecenę. Z kolei Nikkei przez cały czas wykazuje się zadziwiającą stabilnością.

Czego możemy oczekiwać na indeksie Nikkei w przyszłości?

Biorąc pod uwagę, że podczas globalnej korekty nie zaobserwowaliśmy zbyt dużej presji podaży, ponieważ nie doszło nawet do testu kluczowego wsparcia (zielona linia na wykresie z oznaczeniem „2”), możemy wnioskować, iż obóz rynkowych byków jest bardzo silny. Taki scenariusz powinien skutkować utrzymywaniem się kolejnego wsparcia (zielona linia na wykresie z oznaczeniem „1”). Gdy kupujący doczekają się odpowiednich warunków, wtedy powinniśmy mieć do czynienia z atakiem na opór (czerwona linia na wykresie) i próbę wyjścia na nowe szczyty trendu wzrostowego rozpoczętego w połowie marca 2020 roku.

Wykres 2: Notowania indeksu Nikkei (3 miesiące) 

Wykres 2: Notowania indeksu Nikkei (3 miesiące)

Notowania: NIKKEI 225

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/NKY/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk