• Odbierz prezent
Zaskakujący tydzień złotego. Dolar, funt, euro, frank solidnie przecenione!

To był udany tydzień jeżeli chodzi o siłę nabywczą złotego w stosunku do innych walut. Kursy euro, funta, dolara oraz franka zostały solidnie przecenione. To pierwszy od dłuższego czasu tak udany tydzień polskiej waluty.

Kurs euro o włos od istotnego przełamania

Gdy spojrzymy na wykres euro do złotego EUR/PLN naszym oczom ukaże się próba przełamania lokalnego poziomu wsparcia, który wynosi 4 złote i 25,95 groszy. To ostoja tendencji bocznej trwającej od kwietnia 2018 roku. Jej przełamanie mogłoby oznaczać, że pare EUR/PLN czekać będzie fala spadkowa. Czy jest to realne? Ostatni raz tak mocne dzienne spadki, jak miały miejsce w piątek, zdarzyły się 31 stycznia. Należy dodać, że już kolejna sesja przyniosła odreagowanie przeceny. Czy tym razem będzie podobnie? W analizie technicznej ważna jest zasada zachowania trendu, a ten cały czas jest boczny. Większa jest więc szansa na odreagowanie spadków kursu euro.

Wykres euro do złotego

Wykres euro do złotego na interwale dziennym z zaznaczonym na czerwono poziomem wsparcia

Stało się- kurs dolara przełamał linię trendu

Piątkowe dane przyniosły solidną przecenę dolara. To oznacza, że para USDPLN spadała przede wszystkim pod ciężarem samego dolara, a nie w związku z rosnącą siłą polskiego złotego. Przede wszystkim inwestorzy byli świadkami fatalnego odczytu NFP. W USA pojawiło się zaledwie 90 tysięcy nowych miejsc pracy. To zdecydowanie mniej niż oczekiwali analitycy. Rynek zareagował prawidłowo, a przecena, której byliśmy świadkami była do wykorzystania dla rynkowych spekulantów. Najbliższe wsparcie dla kursu dolara wynosi 3 złote i 74 grosze. To jednak może nie wystarczyć w wyhamowaniu fali spadkowej.

Wykres dolara do złotego USD/PLN

Wykres dolara do złotego z naniesioną na wykresie linią trendu

Nie żartowałem z analizą funta

Przed rozpoczęciem tygodnia sygnalizowałem możliwe spadki na parze GBP/PLN. Sesja piątkowa przyniosła przyspieszenie trwającej fali. Kurs funta od wierzchołka zleciał już o prawie 30 groszy. Podobne spadki miały miejsce w sierpniu 2018 roku. To oznacza, że w przypadku funta znajdujemy się w ważnym momencie. Dalsza przecena brytyjskiej waluty może oznaczać odwrócenie fali wzrostowej i długoterminowe spadki brytyjskiej waluty.

Wykres funta do złotego GBP/PLN

Wykres funta do złotego GBP/PLN na interwale dziennym


Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk