Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31+0,04%
USD / PLN4,00+0,14%
CHF / PLN4,43+0,15%
GBP / PLN5,05+0,13%
EUR / USD1,08-0,10%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Zaskakujący odczyt inflacji w USA zepchnął kurs dolara USD/PLN do poziomu 4,51 złotego (minimum z sierpnia)

Millennium analizy i komentarze | 11:02 14 listopad 2022
Zaskakujący odczyt inflacji w USA zepchnął kurs dolara USD/PLN do poziomu 4,51 złotego (minimum z sierpnia) | FXMAG INWESTOR
własne źródło
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

PL: Dziś o godz. 13:00 Narodowy Bank Polski opublikuje Raport o inflacji, a w nim szczegóły listopadowej projekcji makroekonomicznej. W naszej ocenie daje ona argumenty za podwyższeniem stóp procentowych, choć przestrzeń do zacieśniania nie jest już duża. Konferencja autorów projekcji zaplanowana jest na godz. 14:00.

PL: O godz. 14:00 NBP opublikuje dane o bilansie płatniczym we wrześniu. Spodziewamy się, że saldo obrotów bieżących poprawiło się do -3315 mln EUR z -3967 mln EUR, głównie za sprawą mniejszego deficytu w obrotach towarowych. W przypadku realizacji naszych oczekiwań deficyt na saldzie obrotów bieżących w ujęciu sumy z ostatnich 12 miesięcy wyniósł na koniec 3Q 2022 4,2% PKB. W transakcjach bieżących Polski z zagranicą jest duża nierównowaga, zwłaszcza z powodu wzrostu złotowych cen importowanych surowców.

 

Zaskakujący odczyt inflacji w USA [kursy walutowe na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 1

Zaskakujący odczyt inflacji w USA [kursy walutowe na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 1

Reklama

 

Wydarzenia i komentarze

PL: Na konferencji po ostatnim posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej prezes NBP A.Glapiński powiedział, że obecny poziom stóp procentowych jest właściwy i doprowadzi do spadku inflacji do celu w średnim okresie. Nie padło jednak sformułowanie, iż cykl zacieśniania polityki pieniężnej został zakończony. W opinii prezesa najbliższe miesiące przyniosą dalszy wzrost inflacji, m.in. ze względu na utrzymujący się szok energetyczny oraz planowaną modyfikację tarczy antyinflacyjnej, niemniej po 1Q 2023 spodziewane jest spowolnienie wzrostu cen. Prezes NBP ponownie zwrócił uwagę na nasilające się ryzyka dla wzrostu polskiej gospodarki, choć sytuacja na krajowym rynku pracy pozostaje korzystna. Wypowiedzi prezesa, którego poglądy wydaje się popierać większość obecnej RPP, sugerują chęć wstrzymania się z dalszymi podwyżkami stóp procentowych. Rada chce ocenić skutki dotychczasowych podwyżek, a szczególnie tempo i skalę dalszego schładzania koniunktury na przełomie tego i przyszłego roku. RPP jest świadoma wzrostu inflacji w najbliższych miesiącach, więc czynnik ten nie będzie stanowił argumentu dla zaostrzenia polityki monetarnej. Wypowiedzi te wskazują również, iż RPP większy akcent kładzie na ryzyko silnego wyhamowania wzrostu gospodarczego niż ryzyko utrzymania się inflacji na podwyższonym poziomie. Scenariusz zarysowany w projekcji daje przestrzeń do dalszego nieznacznego zacieśnienia polityki monetarnej, niemniej w naszej ocenie RPP będzie powstrzymywała się z dalszymi podwyżkami. Impulsem do wznowienia podwyżek może być nasilenie presji na osłabienie złotego, lub brak deklarowanego zacieśnienia polityki fiskalnej.

 

 

Reklama

US: Inflacja CPI w Stanach Zjednoczonych obniżyła się w październiku do 7,7% r/r z 8,2% r/r, a więc bardziej niż oczekiwano. Odnotowano wolniejszy wzrost zarówno cen energii, jak i żywności. Wyłączając te dwa komponenty z indeksu CPI, tj. wskaźnik inflacji bazowej spadł do 6,3% r/r z 6,6% r/r miesiąc wcześniej. W szczególności przyczynił się do tego niższy wzrost cen aut używanych oraz odzieży. Wolniejsze wzrosty cen nie były jednak powszechne, a np. inflacja cen usług pozostała wysoka i wyniosła 6,7% r/r. Nadal wysoka inflacja w warunkach bardzo dobrej sytuacji na amerykańskim rynku pracy wpisuje się w komunikowane przed Fed dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej, choć odczyt niższy od oczekiwań zwiększa prawdopodobieństwo zmniejszenia skali podwyżek z dotychczasowych 0,75 pkt proc.

 

Zaskakujący odczyt inflacji w USA [kursy walutowe na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 2

Zaskakujący odczyt inflacji w USA [kursy walutowe na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 2

 

Rynki na dziś

Silne wzrosty notowań eurodolara pod koniec ubiegłego tygodnia – wywołane publikacjami z USA - zepchnęły kurs USD/PLN do poziomu 4,51 (minimum z sierpnia) pozostawiając jednak niemal nienaruszone notowania pary EUR/PLN. Oscylują one wokół poziomu 4,68 oczekując m.in. na dość liczne publikacje krajowe (raport o inflacji, PKB, CPI, C/A), ale i odczyty zagraniczne. Uzupełnieniem wydarzeń będą również potencjalne wypowiedzi przedstawicieli Rady Polityki Pieniężnej, które budować będą rynkowe perspektywy zmian stóp procentowych. W skali globalnej inwestorzy śledzić będą ponadto doniesienia światowych liderów ze szczytu G20.

Reklama

 

Zaskakujący odczyt inflacji w USA [kursy walutowe na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 3

Zaskakujący odczyt inflacji w USA [kursy walutowe na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 3

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama

Czytaj dalej