Advertisement
  • Odbierz prezent
Zaraportowana przez Arizonę i Florydę historycznie najwyższej dziennej liczby nowych przypadków zachorowań na koronawirusa wzmacnia obawy o pojawienie się drugiej fali pandemii w stanach

Piątkowa sesja za oceanem była kontynuacją sesji czwartkowej, tj. nie przyniosła zmian kierunku poruszania się głównych indeksów giełdowych. Zaraportowana przez Arizonę i Florydę historycznie najwyższej dziennej liczby nowych przypadków zachorowań na koronawirusa wzmacnia obawy o pojawienie się drugiej fali pandemii w stanach, które stopniowo otwierają swoje gospodarki.

Na zmianę sentymentu nie wpłynęły nawet zapowiedzi ze strony chińskiej o przyspieszeniu zakupu amerykańskich produktów rolnych, aby dotrzymać warunków pierwszej fazy umowy handlowej, jaką chińskie władze podpisały z USA początkiem roku. W przypadku rynku akcyjnego historycznych maksimów nie udało się utrzymać notowaniom Appla, którego kurs po zapowiedzi zamknięcia 11 sklepów w stanach, gdzie wzrasta liczba zachorowań, stracił 1,5%. Z drugiej strony mocnym wzrostem zakończyły się notowania Forda, który od dzisiaj ponownie uruchamia produkcję we wszystkich fabrykach w USA. Trochę lepiej wyglądała sesja w Europie, gdzie główne indeksy zakończyły notowania na plusie, w szczególności FTSE100 po podaniu majowych danych o sprzedaży detalicznej (12% vs. -18% w kwietniu).

Główne indeksy na polskim parkiecie zakończyły notowania na plusach (za wyjątkiem mWIG40) przy obrotach przekraczających 2 mld zł. Początkowy wzrost indeksów, które do końca dnia poruszały się w trendzie bocznym był spowodowany nieznacznie lepszymi odczytami majowej produkcji przemysłowej. W indeksie WIG20 kurs Dino Polska ustanowił w trakcie sesji historyczne maksima zyskując na koniec dnia 3,5%. Co ciekawe poranną ok. 3% stratę odrobił CD Projekt, który zakończył notowania na 1,4% plusie po podaniu informacji o przesunięciu terminu premiery „Cyberpunka 2077”. W dodatku dobra passa kontynuowana jest na akcjach spółek energetycznych. Dla przykładu Tauron zakończył notowania nieznacznie poniżej sesyjnych maksimów. W przypadku rynku szerokiego dwucyfrową dynamiką wzrostów może pochwalić się m.in. DataWalk, którego kurs po publikacji informacji o nawiązaniu współpracy z amerykańskim departamentem obrony jest na fali wzrostowej.

WIG w układzie dziennym

Zaraportowana przez Arizonę i Florydę historycznie najwyższej dziennej liczby nowych przypadków zachorowań na koronawirusa wzmacnia obawy o pojawienie się drugiej fali pandemii w stanach - 1


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk