• Odbierz prezent
Zarabianie na spadkach bitcoina (BTC)? Od teraz to możliwe również na szwajcarskiej giełdzie

Na czołowej szwajcarskiej giełdzie SIX Swiss zadebiutował kolejny kryptowalutowy produkt strukturyzowany. Tym razem jest to ETP na bitcoina (BTC), pozwalający zająć pozycję krótką, czyli osiągać zyski na spadkach kursu najpopularniejszej kryptowaluty.

 

Produkt strukturyzowany o nazwie 21Shares Short Bitcoin i symbolu SBTC jest oferowany przez szwajcarską firmę Amun AG, specjalizującą się w ETP replikujących kursy kryptowalut. Celem produktu jest negatywna replikacja zachowania kursu bitcoina w stosunku 1:1, co jest równoznaczne z zajęciem pozycji krótkiej (graniem na spadki). Koszt zarządzania SBTC wynosi 2,5% rocznie. Jest to pierwszy ETP notowany na regulowanej europejskiej giełdzie, który pozwala zająć krótką pozycję na bitcoina.

 

Pierwszy kryptowalutowy ETP na szwajcarskiej giełdzie pojawił się jeszcze w listopadzie 2018 roku (HODL5 - indeks pięciu najpopularnieszych kryptowalut), 26 lutego zeszłego roku rozpoczęto notowania ETP na bitcoina, zaś 5 marca na Ethereum (ETH). Na początku kwietnia do oferty dołączył ETP na XRP.

SIX Swiss Exchange z siedzibą w Zurichu jest największym ośrodkiem obrotu papierami wartościowymi w Szwajcarii, założonym w 1850 r. Głównym indeksem giełdy jest SMI, skupiający 20 największych spółek. SIX Swiss był pierwszą giełdą na świecie, która wprowadziła całkowicie zautomatyzowany system składania zleceń w 1995 r. Kapitalizacja giełdy w 2018 r. wyniosła 1,6 bln franków szwajcarskich (CHF).

Obecnie najpopularniejszym sposobem na zajęcie pozycji krótkiej na BTC są kontrakty terminowe futures, zaś najpopularniejszą, choć nieregulowaną, platformą jest BitMex.

Czytaj także: Zarabianie na spadkach polskich blue chipów łatwiejsze niż kiedykolwiek. Dziś debiutuje ETF na indeks WIG20Short

W środę 27 listopada na warszawskim parkiecie debiutuje trzeci już fundusz notowany na giełdzie od Beta Securities, tym razem na mało popularny indeks WIG20 Short, będący negatywem indeksu dwudziestu czołowych spółek z GPW.   Nowy ETF o nazwie BETA ETF WIG20Short pozwala na zajęcie krótkiej pozyc.. Czytaj
Zarabianie na spadkach polskich blue chipów łatwiejsze niż kiedykolwiek. Dziś debiutuje ETF na indeks WIG20Short

 

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk