• Odbierz prezent
Zapowiada się najgorszy tydzień dla funta od prawie 4 miesięcy! Możliwe dalsze spadki kursu funta

Brytyjska waluta kontynuuje spadek swojej wartości co w konsekwencji może prowadzić do najgorszego dla GBP tygodnia od prawie czterech miesięcy. Deprecjacja ma ponownie związek z brakiem poparcia dla premier May i jej planu wyjścia z UE - tym samym Theresa May musiała po raz kolejny przełknąć w parlamencie gorycz porażki.

Od początku tygodnia funt brytyjski stracił do dolara amerykańskiego ponad 1 proc., co jest najgorszym wynikiem od października i zmierza do ustanowienia trzeciego tygodnia deprecjacji z rzędu, co jest najdłuższą serią od dwóch miesięcy.

Rynek zwraca coraz większą uwagę na datę 21 marca, kiedy to odbędzie się szczyt Unii Europejskiej. To właśnie w tej dacie upatruje się ostatniej szansu na wypracowanie porozumienia przed oficjalnym Brexitem 29 marca. Na rynku opcji wciąż zdecydowanie przeważają kupujący opcje PUT względem CALL, czyli takie, które zabezpieczają przed załamaniem kursu brytyjskiej waluty.

Na tę chwilę trwa polityczny impas, na którym zyskuje jedynie brytyjska giełda, ponieważ czym tańszy funt brytyjski, tym większe zyski brytyjskich eksporterów, a to w dużej mierze z nich składa się indeks FTSE100. Jego notowania dotarły do najwyższego poziomu od połowy października 2018.

Nota prawna


Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk