• Odbierz prezent
Zapasy ropy naftowej w USA znów budzą obawy. Są sygnały rosnącego popytu na cukier

Sesje w poniedziałek i wtorek przyniosły dynamiczne odrabianie strat przez notowania ropy naftowej. Na razie ceny tego surowca i tak znajdują się jednak blisko tegorocznych minimów – ropa naftowa WTI dotarła do rejonu 26-27 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy Brent pokonały barierę 30 USD za baryłkę.

Dzisiaj rano na wykresie notowań ropy przeważa jednak strona podażowa. Po części wynika to z odreagowania wczorajszego ruchu, a po części – z nawracających obaw o zapasy ropy naftowej w USA. Wczoraj Amerykański Instytut Paliw (API, American Petroleum Institute) podał, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy w USA wzrosły o 8,44 mln baryłek. To więcej niż zakładały prognozy, mówiące o zwyżce na poziomie 8,1 mln baryłek.

Zapasy ropy naftowej w USA znów budzą obawy - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Pozytywnym akcentem były dane API, pokazujące spadek zapasów benzyny w minionym tygodniu o 2,2 mln baryłek przy oczekiwaniach ich symbolicznego wzrostu o około 43 tys. baryłek. Niemniej, całość raportu miała delikatnie negatywny wydźwięk, ponieważ pokazała, że problem przerośniętych zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych może jeszcze długo się utrzymywać, a tym samym, wywierać presję podażową na ceny tego surowca.

Dzisiaj oczy inwestorów na rynku ropy powinny być skierowane więc przede wszystkim na raport Departamentu Energii USA dotyczący zapasów paliw w USA, który pojawi się o 16:30 polskiego czasu. Raport ten bazuje na większej ilości danych niż publikacja API, więc jest uznawany za bardziej wiarygodny (natomiast raport API ma dużą wartość prognostyczną przed środowym raportem departamentu).

 

Zapasy ropy naftowej w USA znów budzą obawy - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

CUKIER

Sygnały rosnącego popytu na cukier.

W końcówce kwietnia notowania cukru zaczęły dynamicznie odrabiać straty z wcześniejszych tygodni. Maj rozpoczyna się na tym rynku od wyhamowania zwyżek, jednak cena cukru w Stanach Zjednoczonych pozostaje w okolicach 10,50-10,70 centów za funt.

Duże dostawy cukru, które pojawiły się ostatnio w związku z wygasaniem kontraktów na ten surowiec na ICE, wywołały na rynku pesymizm, ale nie na długo. Już w tym tygodniu pojawiły się informacje o rosnących kolejkach po dostawy cukru z Brazylii, co sugeruje, że popyt na ten surowiec wśród konsumentów jest duży. Kolejka statków w największym brazylijskim porcie, Santos, wzrosła o 50% od czasu wygaśnięcia kontraktów.

Niemniej, warto pamiętać także o tym, że popyt na cukier jest generowany nie tylko przez przemysł spożywczy, ale również sektor energetyczny. Cukier jest wykorzystywany do produkcji etanolu, czyli składnika biopaliw – co oznacza, że dopóki ten przemysł nie odżyje, to potencjał do zwyżek notowań cukru pozostanie ograniczony.

Zapasy ropy naftowej w USA znów budzą obawy - 3

Notowania cukru w USA – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: ROPA NAFTOWA (WTI)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USOIL/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk