• Odbierz prezent
Zapadła decyzja w sprawie stóp procentowych w Chinach. Shanghai Composite i Shanghai B-Share w poważnych tarapatach

Dzisiejszej nocy poznaliśmy decyzję w sprawie stóp procentowych z drugiej gospodarki świata. Bank Ludowy Chin nie zdecydował się na zmiany i pozostawił stopy procentowe na poziomie 3,85%.

Stopy procentowe Chin w przeszłości

W czasach utrzymywania ekstremalnie niskich stóp procentowych, gdzie większość państw zbliża się do poziomu 0% lub nawet osiągnęło już wartość ujemną, Chiny wciąż pozostają znacząco powyżej kreski. Jednak i tam mieliśmy w tym roku do czynienia z obniżką stóp procentowych. Przypomnijmy, że obecne 3,85% obowiązuje od 20 kwietnia 2020 roku. Wcześniej było to 4,05%, które wprowadzone zostało 20 lutego 2020 roku. Wcześniejsze obniżki miały miejsce w roku 2019, kiedy to 20 listopada zeszły one do poziomu 4,15%. Mówi się, że im niższe stopy procentowe, tym gorszy obraz danej gospodarki. Patrząc w ten sposób, Chiny radzą sobie na tle innych państw bardzo dobrze. To jeden z powodów, dla którego Stany Zjednoczone widzą w nich potężnego rywala, w efekcie czego obserwujemy sagę związaną z wojnami handlowymi.

Wykres 1: Stopy procentowe w Chinach (od września 2019 roku)

Wykres 1: Stopy procentowe w Chinach (od września 2019 roku)

Sytuacja na rynku kapitałowym w Chinach

Dość niebezpiecznie wygląda obraz głównych chińskich indeksów. Zarówno Shanghai Composite, jak i Shanghai B-Share tworzą na wykresie strukturę, które mogą okazać się formacją podwójnego szczytu. Oczywiście do wygenerowania sygnału sprzedaży jest jeszcze bardzo daleko, ponieważ dopóki nie została przełamana linia szyi, jest to jedyne hipoteza. Niemniej jednak warto mieć na uwadze takie ryzyko. Tym bardziej, że indeksy mają za sobą bardzo mocną falę wzrostową i prędzej czy później należy się spodziewać wystąpienia co najmniej korekty spadkowej.

Wykres 2: Shanghai Composite (3 miesiące) 

Wykres 2: Shanghai Composite (3 miesiące)

 Wykres 3: Shanghai B-Share (3 miesiące)

Wykres 3: Shanghai B-Share (3 miesiące)

Warto również zapoznać się z innymi wskaźnikami makroekonomicznymi opublikowanymi dzisiaj z różnych gospodarek świata:

Wielka Brytania- rynek nieruchomości

Wielka Brytania- wskaźnik CPI

Strefa Euro- inflacyjny wskaźnik CPI

Kanada- sprzedaż hurtowa i inflacyjny wskaźnik CPI

USA- zapasy ropy naftowej


Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk