• Odbierz prezent
Zapadł surowy, pierwszy w historii wyrok za kradzież na przejęcie numeru telefonu - SIM swapping

W sierpniu zeszłego roku pisaliśmy o sprawie dwudziestoletniego studenta z Bostonu, który dokonał kradzieży środków w kryptowalutach wycenianych wówczas łącznie na ponad 5 mln dolarów. Tak rozległej kradzieży dokonano za pomocą metody SIM swapping, polegającej na przejęciu numeru telefonu ofiary i obejściu zabezpieczeń jej konta m.in. na giełdzie kryptowalut, co pozwalało na nieuprawnione wyprowadzenie środków. 1 lutego zapadł pierwszy w historii prawomocny i stosunkowo surowy wyrok za popełnienie przestępstwa poprzez przejęcie karty SIM. 

 

Chcesz zarabiać na swoich analizach, ideach, komentarzach? 

SPRAWDŹ

 

Dwudziestolatek został aresztowany w lipcu zeszłego roku w Bostonie i oskarżony o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, która dokonała kradzieży na ok. 40 osobach. Łupem atakujących padły wyłącznie kryptowaluty znajdujące się na giełdach, w tym głównie bitcoin (BTC) oraz Ethereum (ETH). Do przejęcia środków dochodziło poprzez SIM swapping, który pozwalał na obejście zabezpieczeń giełdy i zresetowanie hasła do platformy, co było równoznaczne z uzyskaniem dostępu do niej.

1 lutego zapadł wyrok skazujący dwudziestolatka na dziesięć lat pozbawienia wolności, który został zaakceptowany przez oskarżonego i jego obrońcę. Do realizacji wyroku dojdzie 14 marca.

 

Czytaj także: Ponad 5 mln dolarów w kryptowalutach skradzione za pomocą... nr telefonu

Dwudziestoletni student z Bostonu został aresztowany w połowie lipca za współtworzenie  zorganizowanej grupy przestępczej, która dokonała kradzieży Bitcoina (BTC) i innych kryptowalut o łącznej wartości ponad 5 mln dolarów. Złodzieje wykorzystali dotąd mało znaną, lecz coraz częściej wykorzystywaną.. Czytaj
Ponad 5 mln dolarów w kryptowalutach skradzione za pomocą... nr telefonu

 

SIM swapping, określany jako przejęcie numeru telefonu jest metodą kradzieży tożsamości, mająca na celu uzyskanie dostępu do kolejnych kont i usług ofiary. Przejęcie numeru odbywa się najczęściej za pośrednictwem biura obsługi klienta operatora komórkowego ofiary - atakujący, który wcześniej zebrał podstawowe dane osobowe na temat właściciela numeru, kontaktuje się z obsługą klienta, podszywając się pod ofiarę. Złodziej przekonuje pracownika obsługi, że zgubił kartę SIM, uwierzytelniając się danymi zebranymi na temat ofiary (często ogólnodostępnymi: np. adres zamieszkania) i prosi o przeniesienie numeru na nową kartę SIM, która jest w posiadaniu atakującego. Po uzyskaniu dostępu do numeru, atakujący jest w stanie zresetować hasło ofiary np. do bankowości, czy giełdy kryptowalut.

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk