• Odbierz prezent
Zaostrzenie konfliktu USA - Chiny. Chińskie MSZ ogłasza możliwość nałożenia restrykcji wizowych dla Amerykanów

Poniedziałkowa sesja była odreagowaniem piątkowych spadków, gdzie dla przypomnienia Dow Jones stracił 700 punktów. Wczorajszym notowaniom po części pomogły notowania Boeinga, który od poniedziałku rozpoczął loty testowe samolotów 737 MAX.

Optymizm na rynkach wspierał również komunikat spółki Gilead Sciences dotyczący sugerowanej ceny leku, który może być zastosowany w terapii na Covid-19. Natomiast nie słabną obawy związane z ponownym zaognieniem konfliktu między USA a Chinami po tym, jak chińskie MSZ ogłosiło możliwość nałożenia restrykcji wizowych dla Amerykanów, którzy „wykazali złą postawę” w sprawie Hongkongu. Dodatkowym źródłem konfliktu jest skazanie obywatela ChRL za szpiegostwo ekonomiczne i spisek na rzecz Pekinu, który wydał sąd w USA. W dłuższym terminie może się to negatywnie przełożyć na działalność przedsiębiorstw obu mocarstw.

Natomiast nieco słabiej, w porównaniu do giełd zachodnich, zakończyła się sesja na polskiej giełdzie. Obroty nie przekraczały 760 mln złotych, a w przypadku spółek z indeksu WIG20 najlepiej radził sobie Lotos i PGNiG. W przypadku Lotosu na kurs pozytywnie wpłynęły doniesienia Reutersa, że prawdopodobnie do połowy lipca dojdzie do rozstrzygnięcia w sprawie integracji kapitałowej z PKN Orlen. 2-procentowym wzrostem zakończyły się również notowania KGHM, który ostatnio zyskuje na utrzymującym się od dłuższego czasu trendzie wzrostowym notowań miedzi na giełdzie w Londynie. Natomiast w przypadku rynku szerokiego mocno zyskiwały spółki powiązane z Leszkiem Czarneckim w reakcji na informację podaną przez Idea Bank o szacunkowym wpływie transakcji sprzedaży 65 % akcji Idea Money. Natomiast w odwrocie znalazły się notowania 11 BIT Studios, które po zaznaczeniu na otwarciu historycznych maksimów, uległy mocnej przecenie kończąc dzień z prawie 11% stratą. Blisko 6-procentowej przecenie uległy również notowania Rainbow Tours, którego notowania po podaniu informacji o dokonaniu odpisów aktualizujących oddały całe czerwcowe wzrosty.

WIG w układzie dziennym

Zaostrzenie konfliktu USA - Chiny. Chińskie MSZ ogłasza możliwość nałożenia restrykcji wizowych dla Amerykanów - 1


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk