• Odbierz prezent
Zaostrzający się konflikt na linii Chiny-USA! D. Trump zamraża płatności USA na rzecz WHO

Podane na wczorajszej sesji przez spółki detaliczne gorsze od oczekiwań poziomy zysków na akcję były jednym z powodów do sprzedawania akcji, przez co główne indeksy na Wall Street zakończyły notowania na minusie. Drugim, być może istotniejszym jest rozwijający się spór na linii Chiny-USA po tym, jak prezydent D. Trump zapowiedział czasowe zamrożenie płatności USA na rzecz WHO, jeżeli organizacja będzie realizować chińskie interesy.

Od połowy kwietnia administracja Białego Domu twierdzi, że to Chiny, które przez dwa miesiące ukrywały wirusa, są odpowiedzialne za wybuch epidemii. Natomiast publiczne wystąpienia przed Kongresem prezesa Fed oraz sekretarza skarbu były jedynie potwierdzeniem wcześniejszej komunikacji z rynkiem i zapewnieniem, że rząd i Rezerwa Federalna ma jeszcze amunicję do walki z zastojem gospodarczym. Przecena dotknęła również europejskie indeksy. Co prawda dojście do porozumienia w sprawie utworzenia wartego 500 mld euro fundusz ożywienia jest pozytywną informacją, lecz środki te będą uruchomione w ramach nowego unijnego budżetu obowiązującego od 2021 roku.

Wczorajsza sesja nie przyniosła większych zmian na polskim parkiecie. Ponownie na sesji o obrocie 842 mln zł najmocniej wzrósł indeks sWIG80. Wśród spółek z indeksu WIG20 najmocniej rosły akcje LPP, po informacji o wzroście sprzedaży w kanale e-commerce. Wzrost cen miedzi, której zapotrzebowanie w Chinach jest na poziomie zbliżonym do poziomu sprzed epidemii wspiera notowania KGHM. Natomiast korektę ruchu wzrostowego zaliczył CD Projekt, który od 13 maja jest największą w Europie spółką gamingową pod względem kapitalizacji. Niestety w drugą stronę podążały walory PKN Orlen, który zadeklarował zaangażowanie w budowę Elektrowni Ostrołęka, jeżeli jako paliwo będzie wykorzystywać gaz. Odejście od technologii węglowej przełożyło się na utworzenie odpisów, które w przypadku Enei obniży wynik za 2019 rok o ok. 500,9 mln zł, a w przypadku Energii o ok. 443 mln zł. W przypadku rynku szerokiego informacją wspierającą notowania są podane przez Feerum wyniki za 2019 rok. Przychody ze sprzedaży wyniosły 239 mln zł (117 mln zł rok wcześniej), a zysk netto wyniósł 18,5 mln zł (6,5 mln zł rok wcześniej).

WIG w układzie dziennym

Zaostrzający się konflikt na linii Chiny-USA! D. Trump zamraża płatności USA na rzecz WHO - 1


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk