• Odbierz prezent
Zanim Bitcoin stał się sławny

Zanim kurs Bitcoina przebił $20 000, zanim Narodowy Bank Polski i Komisja Nadzoru Finansowego zaczęli ostrzegać przed inwestycjami w kryptowaluty, zanim giełdy CBOE i CME uruchomiły kontrakty terminowe na Bitconie, zanim zaczęto wypowiadać umowy bankowe podmiotom gospodarczym obracającym kryptowalutami a przedsiębiorcy przenieśli swoje przedsiębiorstwa za granicę.

Jeżeli powstałby krótki film opowiadający o początkach Bitcoina w popularnej formie “Before they were famous” przeniesionej do Polski jako “Zanim byli sławni”, najprawdopodobniej właśnie tak by się zaczynał. W poprzednim numerze FXMAG mogłeś poznać historię z lat 2009-2011, ten artykuł to kontynuacja i zakończenie serii o losach Bitcoina zanim stał się sławny.

 

2012

Rok 2012 może się wydawać najspokojniejszym z historii Bitcoina. Znaczący wpływ mogła mieć na to pierwsza bańka spekulacyjna w 2011 roku, ponieważ bessa trwała cały rok a cena  wahała się od kilku do kilkunastu dolarów. Nie działo się zbyt wiele. Wtedy opinie mówiące, że Bitcoin umarł, że to koniec kryptowaluty były jeszcze brane na poważnie. Dziś z uśmiechem ludzie liczą ile to razy BTC został ogłoszony martwym. W maju wydany został Bitcoin Magazine i nie dość, że był to jeden z pierwszych magazynów poświęconych tej tematyce to swój wkład jako jeden z założycieli miał w nim jeszcze wtedy nie tak szeroko znany Vitalik Buterin. Również w maju wyciekł raport FBI na temat Bitcoina i jego zastosowania do nielegalnych zakupów na czarnym rynku. W czerwcu został założony dziś wszystkim znany serwis CoinBase a we wrześniu Bitcoin Foundation.

Najbardziej przełomowe wydarzenie miało jednak miejsce 28 listopada kiedy to wydobyto blok numer 210 000. Był on wyjątkowy, ponieważ oznaczał moment kiedy połowa Bitcoinów została już wykopana, a nagroda za wydobycie po raz pierwszy zmniejszyła się o połowę z 50 na 25 BTC. W tym samym miesiącu WordPress rozpoczął akceptowanie płatności w BTC.

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Janusz Zieliński

Obecny na rynku kryptowalut od 2012 r. Pomaga inwestorom w prosty i bezpieczny sposób zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny o kryptowaluty.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk