• Odbierz prezent
Zanim Bitcoin stał się sławny

Zanim kurs Bitcoina przebił $20 000, zanim Narodowy Bank Polski i Komisja Nadzoru Finansowego zaczęli ostrzegać przed inwestycjami w kryptowaluty, zanim giełdy CBOE i CME uruchomiły kontrakty terminowe na Bitconie, zanim zaczęto wypowiadać umowy bankowe podmiotom gospodarczym obracającym kryptowalutami a przedsiębiorcy przenieśli swoje przedsiębiorstwa za granicę.

Jeżeli powstałby krótki film opowiadający o początkach Bitcoina w popularnej formie “Before they were famous” przeniesionej do Polski jako “Zanim byli sławni”, najprawdopodobniej właśnie tak by się zaczynał. W poprzednim numerze FXMAG mogłeś poznać historię z lat 2009-2011, ten artykuł to kontynuacja i zakończenie serii o losach Bitcoina zanim stał się sławny.

 

2012

Rok 2012 może się wydawać najspokojniejszym z historii Bitcoina. Znaczący wpływ mogła mieć na to pierwsza bańka spekulacyjna w 2011 roku, ponieważ bessa trwała cały rok a cena  wahała się od kilku do kilkunastu dolarów. Nie działo się zbyt wiele. Wtedy opinie mówiące, że Bitcoin umarł, że to koniec kryptowaluty były jeszcze brane na poważnie. Dziś z uśmiechem ludzie liczą ile to razy BTC został ogłoszony martwym. W maju wydany został Bitcoin Magazine i nie dość, że był to jeden z pierwszych magazynów poświęconych tej tematyce to swój wkład jako jeden z założycieli miał w nim jeszcze wtedy nie tak szeroko znany Vitalik Buterin. Również w maju wyciekł raport FBI na temat Bitcoina i jego zastosowania do nielegalnych zakupów na czarnym rynku. W czerwcu został założony dziś wszystkim znany serwis CoinBase a we wrześniu Bitcoin Foundation.

Najbardziej przełomowe wydarzenie miało jednak miejsce 28 listopada kiedy to wydobyto blok numer 210 000. Był on wyjątkowy, ponieważ oznaczał moment kiedy połowa Bitcoinów została już wykopana, a nagroda za wydobycie po raz pierwszy zmniejszyła się o połowę z 50 na 25 BTC. W tym samym miesiącu WordPress rozpoczął akceptowanie płatności w BTC.

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Janusz Zieliński

Tworzę przemyślane strategie biznesowe, marketingowe oraz rozwoju, pomagając firmom umacniać swoją pozycję na rynku, który jest coraz bardziej konkurencyjny. Na rynku kryptowalut od 2012 roku, zapraszam do kontaktu: www.januszzielinski.com

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk