• Odbierz prezent
Zamknąłeś firmę – możesz spodziewać się kontroli

Fiskus zyska nowe możliwości kontroli względem zlikwidowanych firm. Kogo mogą objąć nowe przepisy?

 

Nowe możliwości skarbówki

Rząd dąży do coraz większego uszczelnienia systemu podatkowego. W tym celu opracowuje coraz nowsze rozwiązania.

Według najnowszych informacji „Rzeczpospolitej” fiskus będzie miał możliwość kontroli firm, które zostały już zlikwidowane. Nowelizacja ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) pozwala na łatwą kontrolę rozwiązanych grup kapitałowych. Po rozwiązaniu takiej grupy skarbówka będzie mogła kontrolować należące do niej wcześniej firmy. Eksperci uważają, że może to oznaczać komplikacje dla takich firm, szczególnie związane z dokumentacją z okresu przynależności do grupy kapitałowej, gdyż nie zawsze jest możliwe jej odzyskanie.

 

Kogo jeszcze obejmą nowe przepisy?

Jednak na grupach kapitałowych nowe możliwości fiskusa się nie kończą. Jak informuje "Rzeczpospolita", nowe przepisy obejmą również innych przedsiębiorców. Kontrola będzie mogła obejmować też byłych wspólników spółek cywilnych, jawnych, partnerskich, komandytowych czy komandytowo-akcyjnych. Nie można wykluczyć też takich możliwości wobec wszelkich innych właścicieli firm, gdzie w grę może wchodzić ewentualne wyegzekwowanie podatku VAT. Stąd fiskus potencjalnie może mieć możliwość kontroli także w spółkach osobowych.

 

Fiskus coraz bardziej skuteczny

W każdym przypadku fiskus będzie mógł zażądać zapłaty podatku VAT i będzie mógł skutecznie ją wyegzekwować. Jeśli się to nie uda od zlikwidowanej firmy, to niewątpliwie uda się od jej wcześniejszych właścicieli.


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk