• Odbierz prezent
Zamieszanie na rynku walutowym: mocna zmienność na kursie euro (EUR), dolara (USD) oraz eurodolara (€/US$) - komentarz rynkowy
fot. freepik.com

Para €/US$ rozpoczęła ubiegły tydzień spadkiem poniżej 1,12. Dolara nadal wspierały oczekiwania na szybkie podwyżki stóp w USA, podczas gdy Europa mierzy się z kolejną falą pandemii. W końcówce tygodnia obserwowaliśmy jednak korektę sięgającą ponad 1,13. Gdy pojawiły się techniczne sygnały osłabienia trendu na spadek €/US$ szybko pojawili się inwestorzy krótkoterminowi. Złoty jednak zachowywał się w oderwaniu od zmian kursu dolara.

Przed świętem w USA obserwowaliśmy sporą realizację zysków z pozycji na wzrost €/PLN, co zepchnęło parę w pobliże 4,66. W piątek, po święcie w USA, inwestorzy znów odbudowywali pozycje na osłabienie złotego. W efekcie pomimo słabnącego dolara, kurs €/PLN wrócił powyżej 4,70.

Ubiegły tydzień rozpoczął się wzrostami rentowności na rynkach bazowych, ale cały ruch cofnął się w piątek

To efekt doniesień o nowej odmianie koronawirusa - omikronie, która może być odporna na dotychczasowe szczepienia. Pod koniec tygodnia POLGBs umocniły się w ślad za rynkami bazowymi. Przy niskiej płynności poskutkowało to ekstremalnymi zmianami na rynku. Według niektórych źródeł rentowność 10latki mogła obniżyć się o ponad 20pb.

Korekta na €/US$ prawdopodobnie nietrwała

Spodziewamy się, że w tym tygodniu dobiegnie końca rozpoczęta w piątek korekta na €/US$. W najbliższy piątek poznamy dane z amerykańskiego rynku pracy (payrolls). Solidny wynik powinien utwierdzić inwestorów w przekonaniu, że najbardziej realnym scenariuszem są obecnie szybkie podwyżki stóp Fed. Koniunktura gospodarcza w Europie ciągle budzi obawy, gdyż kolejne państwa decydują się na zaostrzanie restrykcji sanitarnych (m.in. Holandia, Belgia, Portugalia). Dlatego do końca tygodnia oczekujemy ponownych prób przebicia 1,12 przez €/US$.

Z uwagi na brak ważniejszych danych na początku tygodnia oraz obawy przed kolejną, bardziej niebezpieczną, odmianą koronawirusa, powinny utrzymać rentowności na rynkach bazowych na poziomach bliskich piątkowemu zamknięciu. W drugiej połowie tygodnia oczekujemy jednak stopniowych wzrostów rentowności, m.in. za sprawą udanych danych z amerykańskiego rynku pracy. Także w dalszej części roku powinien dominować wzrost rentowności. Od 2022 Europę czeka impuls wzrostowy oparty na Funduszu Odbudowy. Zmienia się też sytuacja w USA. Z jednej strony, swoje zakupy ogranicza Fed, z drugiej wzrosną podaże Treasuries po podniesieniu limitu zadłużenia USA.

€/PLN może wrócić do ostatnich szczytów, podobnie rentowności POLGBs

Brak reakcji złotego na osłabienie dolara czy obawy przed wariantem omikron sugerują presję na złotego w tym tygodniu. Naszym zdaniem, w kolejnych dniach para €/PLN znów zaatakuje ostatnie szczyty w okolicach 4,72. To tym większe ryzyko, że spodziewamy się dość szybkiego końca korekty na €/US$. Ryzyko przełamania się ponad ten poziom jest wysokie, gdyż za werbalnymi interwencjami z rządu i NBP nie poszły konkretne działania, mające służyć zahamowaniu deprecjacji złotego.

W naszej ocenie kurs €/PLN zakończy rok powyżej 4,60

Pogarszające się nastroje na światowych rynkach z uwagi na mocnego dolara i doniesienia o pandemii sugerują, że może to być nawet bliżej 4,70. Co więcej rynek już obecnie wycenia też dość agresywny scenariusz podwyżek stóp NBP, np. co najmniej 75pb w grudniu. W naszej ocenie będzie to raczej 50pb, co dodatkowo może zwiększyć presję na krajową walutę.

W tym tygodniu POLGBs powinny śledzić zachowanie rynków bazowych

Niska płynność na krajowym rynku sugeruje jednak, że zmienność pozostanie bardzo wysoka. Sytuacja raczej nie zmieni się do końca roku bez wsparcia NBP czy MF. Sugeruje to, że w tym tygodniu rentowności krajowych 10latek znów zbliżą się do ostatnich szczytów. Oczekiwana podwyżka stóp procentowych NBP w grudniu nie powinna ograniczyć oczekiwań na dalsze zacieśnienie polityki NBP w przyszłości.


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING - międzynarodowa instytucja finansowa założona w Holandii działająca w sektorze bankowym, ubezpieczeniowym i inwestycyjnym. Akcje grupy notowane są na giełdach w Amsterdamie, Brukseli, Frankfurcie, Nowym Jorku i Paryżu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk