• Odbierz prezent
Zamieszanie na kursach walut! Kurs dolara wobec decyzji FED. Trump ogłosił stan nadzwyczajny. Dzień na rynku

W poniedziałek uwagę inwestorów mogą przyciągnąć indeksy koniunktury w rejonie Nowego Jorku jako jeden z pierwszych indykatorów sytuacji w USA. Poza tym rynek pozostaje wrażliwy na doniesienia o postępach wirusa, decyzjach banków centralnych i rządów. W poniedziałek ministrowie finansów strefy euro spotkają się i uzgodnią szczegóły – spodziewane jest wsparcie dla gospodarstw domowych, pracowników i przedsiębiorstw, a także wydatków na zdrowie.


Zakładam konto maklerskie

Załóż konto maklerskie w regulowanej instytucji w 8 min i zacznij inwestować!


 

Dzień na rynku, dzień w TMS Nonstop: 16 III - 1

Nadzwyczajna decyzja FED

  • W niedzielę Rezerwa Federalna USA w kolejnym nadzwyczajnym ruchu ścięła stopy procentowe o 100 pb do 0-0,25 proc. oraz uruchomiła kolejną edycję programu ilościowego luzowania w wysokości 700 mld USD.
  • Bank Rezerwy Nowej Zelandii obniżył główną stopę proc. o 75 pb do 0,25 proc. i oświadczył, że poziom ten zostanie utrzymany przynajmniej przez rok. Jeśli dalsze luzowanie będzie konieczne, RBZN przejdzie do skupu aktywów.
  • Bank Japonii zwołał nadzwyczajne posiedzenie, na którym utrzymał stopę procentową na -0,1 proc. i cel dla długoterminowych rentowności obligacji na 0 proc., ale podwyższył limit dla skupu ETF i japońskich REIT.
  • W piątek wieczorem w zaskakującej decyzji Bank Kanady obniżył stopę overnight o 50 pb do 0,75 proc. Jest to drugie cięcie w tym miesiącu, łącznie o 100 pb. W oświadczeniu prezes banku Poloz zaznacza, że są gotowi działać dalej i „zrobić to, co jest konieczne”, aby wesprzeć gospodarkę. Jednocześnie rząd Kanady zapowiedział pakiet gospodarczy, którego szczegóły zostaną ujawnione w przyszłym tygodniu.

Donald Trump ogłosił stan nadzwyczajny

  • Jeszcze w piątek prezydent USA Donald Trump ogłosił stan nadzwyczajny, dzięki czemu uwolnione zostało ok. 50 mld USD środków na pomoc. Jest to kolejny pakiet - po 8 miliardowym pakiecie gospodarczym zatwierdzonym przez Kongres - 10 mld USD pakietu ratunkowego szykowanego przez Senat i 50 mld USD, które Trump nakazał przekazać na rzecz wsparcia małych przedsiębiorstw.
  • Ponadto Trump ogłosił, że USA skupią duże ilości ropy naftowej pod rezerwy, zniesie oprocentowanie dla wszystkich kredytów studenckich udzielanych przez instytucji federalne, rozszerzy testy przy użyciu prywatnego zestawu testowego do zastosowania w opcji drive-through.
  • Decyzja Białego Domu została pozytywnie odebrana przez rynek, prowadząc do zamknięcia piątkowej sesji wzrostem S&P500 o 9,29 proc. Była to najlepsza sesja dla indeksu od października 2008 r.
  • Dziś nastroje są gorsze, a inwestorzy wyrażają obawy związane z postępami pandemii, rosnącą liczbą przypadków i wstrzymywaniem wszelakiej aktywności gospodarczej.
  • Kontrakt futures na S&P500 sięgnął dolnego limitu wahań dla handlu poza godzinami obrotu kasowego (-5 proc.). Japoński Nikkei225 spada o 2,46 proc., Hang Seng traci 3,8 proc., a Shanghai Composite dołuje o 3,5 proc.
  • Na FX mamy duże zamieszanie po zmasowanych działaniach banków centralnych

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk