• Odbierz prezent
Założyciele Ten Square Games chcą pozbyć się sporej części swoich akcji. Czym jest przyśpieszona księga popytu i czy powinna niepokoić inwestorów?

We wtorek po zakończeniu sesji giełdowej jedna z czołowych polskich spółek gamingowych, jaką jest Ten Square Games poinformowała o tym, że dwóch jej czołowych akcjonariuszy planuje sprzedaż swoich udziałów w ramach przyśpieszonej budowy księgi popytu. Chcą oni upłynnić do 13% kapitału zakładowego spółki. Na środowej sesji notowania Ten Square Games otworzyły się z niemal ośmioprocentową luką spadkową, której nie udało się odreagować w ciągu pierwszych godzin, co jasno wskazuje na to, że informacja nie została ciepło przyjęta przez pozostałych akcjonariuszy. Czym w praktyce jest transakcja w trybie przyśpieszonej budowy księgi popytu, co oznacza dla spółki i czy rzeczywiście informacja o niej powinna zapalać czerwoną lampkę i być powodem do obaw dla mniejszościowych akcjonariuszy?

 

Aktualizacja:

Czytaj także: Ponad 221,5 mln złotych. Za tyle dwaj najwięksi akcjonariusze Ten Square Games sprzedali część swoich udziałów

Dwaj główni akcjonariusze spółki gamingowej Ten Square Games, będący zarazem jej współzałożycielami, w środę 29 stycznia sprzedali łącznie 13,31% wszystkich akcji spółki w ramach przyśpieszonej budowy księgi popytu (ABB). O chęci sprzedaży dużego pakietu akcji poinformowano dzień wcześniej, co spotk.. Czytaj
Ponad 221,5 mln złotych. Za tyle dwaj najwięksi akcjonariusze Ten Square Games sprzedali część swoich udziałów

 

Najwięksi mówią - sprzedaję!

We wtorek 28 stycznia spółka Ten Square Games poinfmorowała w raporcie bieżącym, że dwóch jej największych akcjonariuszy, prezes Maciej Popowicz oraz współzałożyciel i COO Arkadiusz Pernal, planuje sprzedaż do 963 574 akcji spółki, które stanowią 13,31% kapitału zakładowego Ten Square Games. Popowicz oferuje do 651 712 akcji (9% kapitału zakładowego), zaś Pernal chce sprzedać do 311 862 akcji (4,31% udziału w kapitale). Obecnie obaj założyciele spółki posiadają łącznie 62,73% jej wszystkich akcji - Popowicz znajduje się w posiadaniu ponad 3,23 mln akcji (44,73% wszystkich), zaś Pernal ma w portfelu 1,365 mln akcji Ten Square Games, stanowiących 18% udziału w spółce.

Dwaj najwięksi akcjonariusze chcą sprzedać swoje udziały w ramach transakcji przyspieszonej budowy księgi popytu. Po zakończeniu tej operacji spółka poinformuje o tym ile akcji finalnie zmieni właściciela i po jakiej cenie zostaną one sprzedane. Warto zauważyć, że nawet jeśli założycielom Ten Square Games uda się sprzedać maksymalną zadeklarowaną liczbę akcji, to nadal pozostaną oni największymi akcjonariuszami - Popowicz będzie posiadał 30,39% akcji, zaś Pernal 14,54%. Zadeklarowali oni również, że po finalizacji transakcji zdecydują się na 180 dniowy lock-up pozostałych posiadanych przez siebie akcji Ten Square Games.

Czytaj także: Orlen i Energa. Po co gigantowi paliwowemu przejęcie ryzykownej spółki energetycznej i co to znaczy dla akcjonariuszy?

Już nie tylko Lotos, ale również Energa - informacja o planach przejęcia przez PKN Orlen jednej z najwiekszych spółek energetycznych notowanych na GPW spadła jak grom z jasnego nieba tuż po zakończeniu czwartkowej sesji giełdowej. Chęć odkupienia od akcjonariuszy wszystkich udziałów po 7 złotych za .. Czytaj
Orlen i Energa. Po co gigantowi paliwowemu przejęcie ryzykownej spółki energetycznej i co to znaczy dla akcjonariuszy?

 

Ostatni gasi światło?

Informacja o tym, że najwięksi akcjonariusze spółki, a w tym przypadku również założyciele, decydują się na sprzedaż sporej części jej udziałów zazwyczaj wywołuje negatywne reakcje pozostałych akcjonariuszy i prowadzi do dynamicznych spadków notowań. Postrzegane jest to bowiem jako mało optymistyczny sygnał - skoro właściciele spółki chcą zamienić swoje udziały na gotówkę, bo to „już czas”, to perspektywy dalszego rozwoju i potencjalnych wzrostów notowań są mało realne. W przypadku Ten Square Games sytuacja nie jest tak oczywista, bo dwaj założyciele spółki łącznie wciąż posiadają ponad 62% jej akcji, zaś sama spółka wzrosła czterokrotnie w niecałe dwa lata. Akcjonariat tak mocno skupiony w rękach dwóch założycieli spółki, która obecnie wchodzi w skład indeksu mWIG40 (więc nie jest już małym podmiotem), nie jest sytuacją niespotykaną na warszawskim parkiecie, trudno jednak uznać ją za dogodną dla Ten Square Games. Stąd też, chęć sprzedaży części swoich udziałów przez Popowicza i Pernala nie musi oznaczać, że nie wierzą oni w dalszy rozwój Ten Square Games, szczególnie w obliczu niezłych wyników finansowych, utrzymywania wysokiej dynamiki wzrostu przychodów i dobrego dla spółki 2019 r. Ponadto, dwaj najwięksi akcjonariusze zdecydowali się na sprzedaż swoich akcji w ramach transakcji opartej na budowaniu przyspieszonej księgi popytu, co nie pozostaje bez znaczenia dla reszty mniejszych akcjonariuszy. Ten skomplikowany termin może brzmieć dość enigmatycznie dla uczestników rynku, dlatego też warto przybliżyć zasady jego funkcjonowania.

 

Sprzedaż w ramach budowania przyśpieszonej księgi popytu - o co w tym chodzi?

Dwaj współzałożyciele Ten Square Games rozpoczęli proces budowania przyśpieszonej księgi popytu w celu zbycia części należących do nich akcji. Mówiąc prościej, chcą oni sprzedać znaczne pakiety swoich akcji w sposób, który nie wpłynie negatywnie na notowania spółki.

Na czym zatem polega transakcja przyspieszonej księgi popytu, nazywana również transakcją ABB (skrót od Accelerated Book Building)? Jest to operacja polegająca na sprzedaży dużych pakietów akcji publicznych spółek w ramach oferty prywatnej. Transakcje ABB są przeprowadzane przez domy maklerskie na zlecenie sprzedających akcje, którymi są inwestorzy instytucjonalni, tacy m.in. jak fundusze private equity, czy osoby blisko związane ze spółką od początku jej funkcjonowania i posiadające znacząca część udziałów, jak ma to miejsce w przypadku Ten Square Games. Kupującymi w ramach transakcji przyspieszonej księgi popytu również są inwestorzy instytucjonalni. Odbywa się ona poza publicznym rynkiem i ma status oferty prywatnej, dzięki czemu nie wymaga przygotowywania dokumentacji, takiej jak prospekt emisyjny. Dlatego też przeciętny inwestor indywidualny nie może wziąć udziału w transakcji ABB.

Operacja budowania przyspieszonej księgi popytu to tak naprawdę umowa kupna/sprzedaży dużego pakietu akcji publicznej spółki na ustalonych wcześniej warunkach finansowych poza publicznym rynkiem. Dzięki temu kurs akcji spółki nie jest narażony na znaczące spadki, co byłoby nieuniknione, gdyby duzi akcjonariusze zaczęli wystawiać publiczne oferty sprzedaży swoich akcji, doprowadzając tym samym do dominacji podaży. W ramach transakcji ABB duże pakiety akcji zmieniają właściciela bez przejścia przez publiczną księgę zleceń (orderbook). Jest to transakcja korzystna dla obu stron - sprzedający otrzymuje narzędzie do szybkiego i wygodnego upłynnienia dużych pakietów swoich akcji, jednocześnie nie narażając spółki na spadek jej notowań i tym samym kapitalizacji. Kupujący dzięki transakcji ABB mają zaś okazję wygodnego nabycia dużej liczby akcji interesującej ich spółki po cenie niższej niż rynkowa - w przypadku budowania przyspieszonej księgi popytu nabywcy mogą liczyć na dyskonto od kilku do nawet dziesięciu procent  w stosunku do ceny akcji na publicznym rynku. Taki kilkuprocentowy rabat dla sprzedającego akcje i tak jest korzystny - gdyby chciał on upłynnić swoje udziały na publicznym rynku, musiałby rozłożyć taką operację w czasie i robić to małymi transzami, aby nie doprowadzać do obniżenia kursu, finalnie i tak narażając się na ryzyko sprzedania ich za kwotę niższą niż cały pakiet akcji upłynniony po niższej cenie drugiej stronie transakcji ABB.

URL Artykułu

 

Kapitał budowany na mobilnym łowieniu ryb

Wrocławska spółka gamingowa Ten Square Games jest notowana na głównym parkiecie warszawskiej giełdy od 11 maja 2018 r., zaliczając jeden z bardziej udanych debiutów tamtego roku. Specjalizuje się w produkcji gier mobilnych na systemy Android oraz iOS (Apple) w modelu biznesowym free to play, w którym gry są darmowe, jednak w trakcie gry proponowane są mikropłatności, wspomagające rozgrywkę. Spółka utrzymuje się właśnie z mikropłatności oraz (w największej mierze) z reklam wyświetlanych w grach. Czołową i najpopularniejszą produkcją spółki, generującą dominującą część przychodów z reklam i mikropłatności, jest symulator łowienia ryb Fishing Clash. W czwartym kwartale zeszłego roku wygenerowała ona 86% całkowitych przychodów Ten Square Games (67,7 mln z 78,4 mln złotych). Oprócz tego spółka w swoim portfolio posiada trzy gry mobilne: kolejny symulator łowienia ryb Let’s Fish, grę Wild Hunt, w której wcielamy się w postać myśliwego (dostępną również w wersji na przeglądarki internetowe), a także grę RPG Magic Heroes.

W 2018 r. Spółka osiągnęła skonsolidowane przychody w wysokości 115,2 mln złotych netto oraz zysk ponad 36,4 mln złotych netto. W zeszłym roku spółka wypłaciła dywidendę z 75% osiągniętego zysku za 2018 r. (3,78 PLN na akcję). Na podstawie danych finansowych z trzech kwartałów zeszłego roku i szacunkowych informacji z ostatniego kwartału można stwierdzić, że Ten Square Games osiągnął zauważalnie lepsze wyniki w 2019 r. (sprawozdanie finansowe zostanie opublikowane 23 marca). Kurs akcji Ten Square Games w ciągu ostatniego roku wzrósł o ponad 170%.

Czytaj także: Na łowieniu wirtualnych ryb da się zarobić - Ten Square Games szacuje niemal 90% wzrost przychodów

Spółka gamingowa Ten Square Games w środę 8 stycznia opublikowała szacunkowe dane dotyczące przychodów ze sprzedaży osiągniętych w czwartym kwartale 2019 r. Wstępny wynik jest optymistyczny - o ponad 10 mln złotych wyższy niż w poprzednim kwartale i najwyższy w historii spółki. Na środowej sesji not.. Czytaj
Na łowieniu wirtualnych ryb da się zarobić - Ten Square Games szacuje niemal 90% wzrost przychodów

 

Notowania: TEN Square Games SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:TEN/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk