• Odbierz prezent
  • Odbierz prezent
Założyciele FutureNet z fałszywymi paszportami dyplomatycznymi i podejrzeniami o przemyt pieniędzy

Atmosfera wokół projektów FutureNet i FutureAdPro, oskarżanych przez wielu obserwatorów - jak i sam UOKiK - o prowadzenie działalności w formie piramidy finansowej, coraz bardziej się zagęszcza. Jak poinformował w niedzielę 8 września gambijski portal informacyjny What’s on Gambia, założyciele FutureNet - Roman Ziemian oraz Stephan Morgenstern - przynajmniej od lipca tego roku posiadają bezprawnie wydane paszporty dyplomatyczne obywateli Gambii, które umożliwiają im niemal niekontrolowane przewożenie pieniędzy pomiędzy granicami krajów. Sprawa jest częścią narodowej afery związanej z wydawaniem paszportów dyplomatycznych przez wysokich rangą gambijskich urzędników.

 

Wg ustaleń portalu What’s on Gambia, Roman Ziemian (oraz jego małżonka) i Stephan Morgenstern otrzymali paszporty dyplomatyczne obywateli Gambii, mimo tego że nie są rezydentami tego kraju, ani nawet nigdy nie znajdowali się w obrębie jego granic. Do czego zatem mogą być im potrzebne takie dokumenty? Paszport dyplomatyczny zapewnia wiele przywilejów, wynikających z Konwencji Wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych, przyjętej w 1961 r. Posiadacz paszportu dyplomatycznego ma prawo do bezwizowego wjazdu do większości krajów, na lotniskach odprawiany jest indywidualnie i podlega znacznie mniej rygorystycznej kontroli - może posiadać w swoim bagażu w zasadzie nieograniczone sumy pieniędzy, a także m.in. przedmioty o wysokiej wartości, jak np. sztabki złota.

Gambijscy reporterzy zwracają uwagę, że paszporty dyplomatyczne mogły być potrzebne założycielom FutureNet właśnie do niekontrolowanego transportowania (określonego przez dziennikarzy mianem „przemytu”) dużych sum pieniędzy.

Warto przypomnieć, że kontrowersyjny FutureNet, przed którym niejednokrotnie ostrzegaliśmy na łamach FXMAG, został 22 marca uznany za potencjalną piramidę finansową przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Czytaj także: UOKiK ostrzega przed FutureNet i FutureAdPro, nazywając je piramidami finansowymi

W piątek 22 marca Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał oficjalne ostrzeżenie przed platformami FutureNet i FutureAdPro, zwracając uwagę na fakt, że mogą one być piramidami finansowymi.   Wg komunikatu UOKiK w programach FutureNet i FutureAdPro mogą funkcjonować systemy oparte na niezgodn.. Czytaj
UOKiK ostrzega przed FutureNet i FutureAdPro, nazywając je piramidami finansowymi

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk