• Odbierz prezent
Założyciel Zcash chwali Proof-of-Stake, chciałby nowy system jako bardziej ekologiczną przyszłość

Założyciel Zcash, Zooko Wilcox, twierdzi, że Proof-of-Stake (PoS) może być rozwiązaniem dla drogich transakcji i praktyk wymagających dużych zasobów środowiskowych w modelu Proof-of-Work (PoW).

Wilcox, założyciej zCash, był wczesnym odkrywcą Bitcoina, znanym z wymiany zdań na forum dyskusyjnym z człowiekiem kryjącym się za pseudonimem Satoshi Nakomoto. Nie są mu obce tajniki tego, jak działa technologia kryptowalut. Krypto pionier nazwał prywatność “główną propozycją wartości”.

Jednak w miarę jak Bitcoin stawał się coraz bardziej mainstreamowy, pojawiały się też braki w koncepcji Proof-of-Work. Bezpieczeństwo na blockchainie nie jest tak bezpieczne, jak początkowo sądzono, transakcje są drogie, a cały system nie jest przyjazny dla środowiska.

Jeszcze w początkowym okresie (2010) Wilcox pracował z zespołem naukowców, aby wymyślić rozwiązanie problemu prywatności. Rozwiązanie to stało się zk-SNARK.

Zk-SNARK to Zero Knowledge Succinct Non-Interactive Arguments of Knowledge (Zerowe Zwięzłe Nieinteraktywne Argumenty Wiedzy). W najprostszych słowach są one sposobem na udowodnienie, że sekret jest znany, bez ujawniania go. Są one hiperszyfrowane tak, że nikt w blockchainie nie wie, kto coś wysłał, ani jaka jest treść transakcji.

Początkowo Satoshi miał nadzieję na zintegrowanie zk-SNARK w sieci. Tak się jednak nie stało. Satoshi przewidział również duży ślad węglowy wytworzonego Bitcoina, ale nie zostawił planu rozwiązania.

Jednak do pierwszego punktu Zcash doszło. Zcash i inne anonimowe lub prywatne monety włączyły zk-SNARK, aby zapewnić rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa i prywatności, niektóre bardziej niezawodne niż inne. Co do drugiego punktu, Wilcox planuje wielkie ruchy.

Bardziej ekologiczna przyszłość dzięki Proof-of-Stake

W raporcie Forbes, Wilcox ogłosił, że jest zwolennikiem przejścia Zcash z PoW na bardziej ekologiczne rozwiązanie PoS. Wskazuje on na sprawdzone przypadki użycia PoS, takie jak Cardano i Tezos.

Podczas gdy sprawy środowiskowe są ważne, bezpieczeństwo również odgrywa dużą rolę. Wilcox powiedział Forbesowi:

“Myślę, że proof-of-work ma pewne wady bezpieczeństwa, co zostało pokazane przez ataki 51%, które miały miejsce (kiedy górnik kontroluje większość mocy obliczeniowej w sieci i może ukraść tokeny). I myślę, że proof-of-stake może zapewnić znacznie potężniejszy rodzaj bezpieczeństwa i przy niższych kosztach.”

Dla twórcy Zcash, PoS jest ogólnie lepszym podejściem, gdy rynek kryptowalut idzie do przodu. Chociaż łatwe przejście Zcash na PoS nie musi oznaczać tego samego dla Bitcoina.

Te wszystkie powyższe powody są tym, co większość cytuje w przypadku przejścia z PoW na PoS. Wilcox powtórzył obecny stan prywatności w świecie coraz bardziej inwigilowanym przez rządy i duże korporacje. Pomimo brwi z przestrzeni kryptowalutowej podnoszonych w świetle cyfrowych walut banków centralnych (CBDC), uważa on, że Zcash i zk-SNARK mogą być użyteczną integracją dla wszystkich.

Zdecydowanie moglibyśmy pomóc im wymyślić ulepszenia lub inne warianty, zero knowledge proof, który służyłby ich celom. Ale zrobilibyśmy to tylko wtedy, gdyby to działanie pozwoliło wrócić z powrotem do szerszej adopcji ZEC, który jest motorem naszej misji. A naszą misją jest wzmocnienie pozycji i wzmocnienie prywatności każdego na świecie.

BeInCrypto Polska - Założyciel Zcash chwali Proof-of-Stake, chciałby nowy system jako bardziej ekologiczną przyszłość


Beincrypto

BeInCrypto - to strona internetowa, która skupia się na technice kryptograficznej, prywatności, fintech, internecie i wielu innych zagadnieniach. Głównym celem strony jest wprowadzenie większej transparentności w przemyśle skalanym nieszczerymi treściami, nieoznaczonymi artykułami sponsorowanymi i płatnymi newsami udającymi obiektywne dziennikarstwo.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk