• Odbierz prezent
Załamanie na ropie naftowej pogrąży całkowicie rynek akcji? Notowania giełdowe

Rosnąca lawinowo liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa poza Chinami była w ostatnim czasie głównym czynnikiem napędzającym przecenę na rynku akcji. Niemniej nie jest to jedyne wydarzenie, którym żyje dziś światowy rynek finansowy. Podczas poniedziałkowej sesji doszło do załamania na ropie naftowej. Notowania ropy zanurkowały najmocniej od 1991 roku, co pogrążyło indeksy giełdowe na całym świecie. W pewnej chwili wyprzedaż na ropie WTI sięgnęła ponad 30 procent! Skąd wziął się taki ruch? Powodem tak silnej przeceny jest brak porozumienia n szycie OPEC+ oraz zapowiedź wojny cenowej przez Arabię Saudyjską. Rosja nie wyraziła zgody na dalsze cięcia wydobycia, na co naciskał OPEC. Saudyjczycy zdecydowali się więc na obniżenie cen, a także radykalny wzrost produkcji ropy. 

Silna przecena na rynku akcji

Silną przecenę na rynku akcji było już widać w godzinach nocnych. Azjatyckie indeksy zanurkowały, a po otwarciu giełd w Europie przecena była kontynuowana. Warto też wspomnieć o tym, że tuż po rozpoczęciu sesji w USA doszło do zawieszenia handlu. W momencie kiedy spadki na S&P500 zwyniosły 7%, handel akcjami został wstrzymany na 15 minut. Kolejna przerwa będzie miała miejsce w momencie, kiedy indeks spadłby kolejne 13%, niemniej w momencie przygotowywania tego komentarza obserwujemy nieznaczne odbicie, indeks znajduje się 5% pod kreską.

GPW również mocno w dół

Przecena nie ominęła także GPW. Podczas dzisiejszej sesji indeks dwudziestu największych spółek zamknął się na blisko 8% stracie. W Polsce potwierdzono dziś 17 przypadek zakażenia koronawirusem, jednak jak do tej pory nie ma ofiar śmiertelnych. Najgorzej wśród blue chipów poradził sobie mBank gdzie przecena sięgnęła 12,6%. Podobne spadki mogliśmy obserwować na akcjach Alior Banku (-11,8%) i CCC (-11,5%). Pozytywną niespodzianką jest PKN Orlen, gdzie poniedziałkowa sesja zakończyła się wynikiem na poziomie -0,18%. Spółce pomogła przecena na rynku ropy naftowej, inwestorzy liczą na wyższe marże, co powinno się przełożyć na lepsze wyniki koncernu. 

 

Notowania: ROPA NAFTOWA (WTI)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USOIL/

Łukasz Stefanik

Analityk Rynków Finansowych XTB. Trader obecny na rynku OTC nieprzerwanie od 2009 roku. Specjalizuje się głownie w geometrii rynkowej oraz układach opartych o liczby Fibonacciego. Transakcje i analizy Łukasza możesz śledzić na TradingDot.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk