• Odbierz prezent
Załamanie na niemieckim indeksie DAX- czy zrealizuje się czarny scenariusz?

Podziwiając amerykańskie indeksy, nie powinniśmy się zachłysnąć zbyt optymistyczną atmosferą, okazuje się bowiem, że nie na wszystkich rynkach, byki mają aż tak dominującą pozycję. Pomijając fatalne zachowanie naszego indeksu WIG20, nawet jeden z najważniejszych benchmarków świata, czyli DAX, może skłaniać do refleksji.

Porównanie S&P 500 oraz DAX

Doskonałym sposobem, by zorientować się, czy dany indeks przejawia oznaki relatywnej siły, jest zestawienie go z szerokim rynkiem w Stanach Zjednoczonych. Dokonując takiego porównania, widzimy wyraźnie, iż niemiecki DAX od kilku miesięcy wygląda bardzo przeciętnie. Po szczycie wyznaczonym w czerwcu, kolejne fale wzrostowe nie są już zbyt przekonujące. Może się więc okazać, że ewentualna mocniejsza korekta w USA, doprowadziłaby do załamania na giełdzie we Frankfurcie.

Wykres 1: Porównanie indeksów S&P 500 i DAX (3 miesiące) 

Wykres 1: Porównanie indeksów S&P 500 i DAX (3 miesiące)

DAX- niebezpieczna formacja, która może rozpocząć spadki

Jak doskonale wiemy, trading nie polega na zgadywaniu, tylko reagowaniu. Jednak to właśnie tworząc hipotetyczne scenariusze, jesteśmy w stanie się przygotować na różne sytuacje. Jedną z możliwości jest aktualne formowanie się struktury głowy z ramionami na niemieckim indeksie DAX. Póki co, znajdujemy się w rejonie potencjalnego szczytu prawego ramienia, natomiast linia szyi RGR-a wypadałaby w okolicy 12500 punktów. Zgodnie ze standardami analizy technicznej, to właśnie jej wyłamanie stanowiłoby sygnał sprzedaży i zapowiadało załamanie notowań.

Wykres 2: Notowania niemieckiego indeksu DAX (1 rok) 

Wykres 2: Notowania niemieckiego indeksu DAX (1 rok)

Notowania: DAX

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/XETR:DAX/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk