• Odbierz prezent
Zakres wahań na indeksie dolara USD utrzymuje się. Niedługo ważne informacje

Początek bieżącego tygodnia nie przynosi istotniejszych publikacji makroekonomicznych, jednakże kolejne dni zapowiadają się już wiele ciekawiej.

Przede wszystkim rynki będą wyczekiwały

na wstępne lipcowe odczyty indeksów PMI dla usług i przemysłu, które mogą wskazywać na dalsze wyhamowywanie aktywności w tych sektorach. W centrum uwagi oczywiście będzie pozostawało czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego i to czy już w lipcu EBC zdecyduje się na luzowanie polityki pieniężnej po gołębich komentarzach Mario Draghi w Sintrze. Konsensus rynkowy zakłada, że w lipcu nie dojdzie do zmiany parametrów polityki pieniężnej. Na chwilę obecną bardziej prawdopodobne jest, że EBC skupi się na analizie narzędzi, które mogłaby zostać użyte w celu wsparcia koniunktury w strefie euro, by w terminie późniejszym przedstawić jakiś kompleksowy pakiet rynkom. Nie zmienia to jednak faktu, że wsparcie europejskiej gospodarki jest tylko kwestią czasu. Z kolei podczas poniedziałkowej sesji uwaga rynków powinna przesunąć się w stronę Wielkiej Brytanii, gdzie odbędzie się głosowanie na następcę Theresy May, a jego wynik poznamy jutro. Bazowy scenariusz zakłada zwycięstwo Borisa Johnsona, co może przyczynić się do wzrostu niepewności związanej z nieuporządkowanym Brexitem na jesieni.

W przyszłym tygodniu

odbędzie się posiedzenie Rezerwy Federalnej, tak więc nie ma co liczyć na wypowiedzi członków FOMC w kwestii polityki pieniężnej. Wydaje się jednak, że przez ostatnie tygodnie oficjele z Rezerwy Federalnej (Fed) zdążyli zasygnalizować rynkom, że należy spodziewać się ruchu ze strony amerykańskiego banku centralnego w postaci obniżki stóp procentowych. Z piątkowych wypowiedzi szefa oddziału Fed w St.Louis wiemy, że będzie on wspierał cięcie kosztu pieniądza o 25pb na lipcowym posiedzeniu. Zdaniem Bullarda głębsza obniżka stóp procentowych nie jest potrzebna. W opinii Rosengrena natomiast jest zbyt wcześnie na luzowanie polityki monetarnej, jednakże jego zdanie może zmienić publikacja dynamiki tempa wzrostu amerykańskiej gospodarki w II kwartale tego roku. W oczekiwaniu na nowe impulsy do silniejszego ruchu kierunkowego indeks dolara utrzymuje się w zakresie wahań pomiędzy 200-okresową średnią EMA w skali dziennej a szczytami lokalnymi z czerwca tego roku. Piątkowe dane wskazujące na utrzymujące się dobre nastroje amerykańskich konsumentów w lipcu wsparły notowania dolara. Indeks Uniwersytetu Michigan wzrósł bowiem nieznacznie do 98,4 pkt. z 98,2 pkt. w czerwcu, co powinno wspierać konsumpcję w USA.

Kurs dolara do złotego USD/PLN

Kurs dolara do złotego USD/PLN utrzymuje się poniżej dolnego ograniczenia chmury ichimoku w skali dziennej, co w dalszym ciągu stanowi barierę dla strony popytowej na tej parze. Kurs na początku tygodnia znajduje się w wąskim zakresie pomiędzy 100- i 200-okresową średnią EMA w skali D1 w oczekiwaniu na nowe impulsy. W średnim terminie silnym oporem pozostaje górne ograniczenie chmury ichimoku oraz 61,8% zniesienia Fibo całości fali spadkowej z poziomu 3,8762. Z technicznego punktu widzenia zejście poniżej 200-okresowej średniej EMA w skali D1 przebiegającej na poziomie 3,7808 otworzy drogę do pogłębienia spadku w rejon linii Kijun.

Utrzymuje się zakres wahań na indeksie dolara - 1

Wykres USDPLN na interwale dziennym.

Kurs euro do dolara EUR/USD

Kurs euro do dolara EUR/USD utrzymuje się w zakresie wahań 1,1180-1,1285 w oczekiwaniu na posiedzenie EBC w tym tygodniu. Jak na razie układ średnich kroczących EMA w skali D1 w średnim terminie w dalszym ciągu premiuje stronę podażową. W przypadku przełamania obszaru wsparcie w rejonie 1,1180-1,1200 para otworzy sobie drogę do pogłębienia spadków w okolice tegorocznych minimów. Silnym oporem pozostają przebiegające blisko siebie 50- i 100-okresowa średnia EMA w skali D1, tuż poniżej czerwcowych szczytów w rejonie 1,1280.

Utrzymuje się zakres wahań na indeksie dolara - 2

Wykres EURUSD na interwale dziennym.

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Anna Wrzesińska

Senior Dealer w Noble Securities S.A. Aktywnie związana z rynkiem walutowym od 2005 roku. W handlu koncentruje się głównie na Price Action i poziomach Fibonacciego.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk