• Odbierz prezent
Zakłady bukmacherskie wkraczają na główny parkiet GPW. Co warto wiedzieć o IPO spółki STS Holding?
fot. STS

Listopad obfituje w oferty publiczne spółek, które mają w planach debiut na głównym rynku GPW. W ostatnim czasie spółka z branży bukmacherskiej STS Holding opublikowała prospekt emisyjny, a od 25 listopada rozpoczynają się zapisy na akcje. Co warto wiedzieć o spółce? Jak wyglądają szczegóły IPO?

 

Działalność STS

STS Holding S.A. jest właścicielem Grupy STS. Historia spółki sięga 1997 roku. Jest to największa firma bukmacherska w Polsce, której udział w rynku pod względem obrotów wynosi około 46%. Firma działa także na rynkach zagranicznych. Posiada stosowne licencje w Wielkiej Brytanii i Estonii. Usługi spółki obejmują zakłady sportowe, zakłady na sporty wirtualne, internetowe kasyno (dostępne poza Polską), BetGames i zakłady na wyniki wydarzeń e-sportowych. Firma posiada 440 lokali bukmacherskich, mieszczących się w wielu polskich miastach i zatrudnia około 1,5 tys. pracowników. Obecnie Grupa STS świadczy usługi dla ponad 1,5 mln klientów w Polsce i innych krajach Europy.

 

Akcjonariat spółki

Jedynym akcjonariuszem spółki jest rodzina Juroszków, znana także z Grupy Atal – spółki deweloperskiej notowanej na GPW. W ramach IPO inwestorom instytucjonalnym i indywidualnym łącznie zostanie zaoferowanych do 46 874 998 akcji, stanowiących 30% kapitału zakładowego spółki. Inwestorom indywidualnym przypadnie około 10% akcji spółki. Oferta obejmuje jedynie akcje już istniejące, nie będzie nowej emisji. Prezes zarządu STS Holding - Mateusz Juroszek wraz z rodziną zamierza pozostać dominującym akcjonariuszem spółki.

Po zakończeniu oferty publicznej dotychczasowych akcjonariuszy będzie obowiązywał lock-up przez okres 360 dni od dnia debiutu spółki na GPW, a więc w tym czasie nie będą sprzedawać swych akcji.

 

Innowacyjne technologie

Spółka inwestuje w rozwój innowacyjnych technologii, wspierających jej działalność. Udostępnia swe usługi za pośrednictwem strony internetowej, wersji mobilnej, a także aplikacji przeznaczonych na systemy Android i iOS. Spółka stworzyła ponadto własny system wypłat STSpay, umożliwiający szybkie przelewy przez całą dobę przez 7 dni w tygodniu. STS zainwestował także w czeską spółkę Greep i stał się współwłaścicielem systemu bukmacherskiego BetSys. System Customer Service umożliwia całodobową obsługę klientów. Firma oferuje także możliwość oglądania transmisji wydarzeń sportowych na żywo w Internecie, za pośrednictwem STS TV. Usługa jest dostępna również na urządzeniach mobilnych. Spółka udostępnia transmisje tysięcy wydarzeń sportowych.

Grupa STS aktywnie wspiera polski sport. Jest oficjalnym sponsorem reprezentacji Polski w piłce nożnej, sponsorem strategicznym Lecha Poznań, sponsorem głównym Jagiellonii Białystok a także oficjalnym sponsorem Cracovii, Pogoni Szczecin, Górnika Łęczna, Zagłębia Lubin, Polskiej Ligi Siatkówki oraz innych klubów i związków sportowych. Grupa jest zaangażowana także we wspieranie e-sportu.

 

Wyniki finansowe spółki

W 2018 r. wartość zawartych zakładów bukmacherskich wyniosła 2,42 mld zł. W 2019 r. wzrosła do 3,08 mld zł, a w 2020 r. sięgnęła blisko 3,32 mld zł. W trzech kwartałach trwającego 2021 roku wartość zawartych zakładów wyniosła już 3,27 mld zł.

W 2018 r. spółka uzyskała przychody w wysokości 326,8 mln zł, co przełożyło się na zysk netto wynoszący 134,6 mln zł. W 2019 r. przychody wyniosły 374,2 mln zł, a zysk netto 117 mln zł. W 2020 r. przychody wzrosły do 401 mln zł, a zysk netto do 122,4 mln zł. W trzech kwartałach 2021 r. przychody wyniosły 381,4 mln zł, a zysk netto 119,7 mln zł w porównaniu do przychodów na poziomie 263,8 mln zł oraz zysku netto wynoszącego 60,7 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W perspektywie średniookresowej Grupa STS planuje wypłatę dywidendy na poziomie 100% zysku netto za dany rok obrotowy.

 

Harmonogram oferty publicznej

Od 24 listopada do 2 grudnia 2021 r. trwa proces budowania księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych.

W dniach 25 listopada - 1 grudnia 2021 r. będą przyjmowane zapisy od inwestorów indywidualnych. Zakończą się one 1 grudnia 2021 r. o godzinie 23:59. Cena maksymalna, po której należy składać zapisy, została ustalona na poziomie 26 zł.

Zapisy na akcje od inwestorów indywidualnych przyjmuje Konsorcjum Detaliczne obejmujące:

  • mBank S.A.
  • PKO Bank Polski S.A. Oddział - Biuro Maklerskie w Warszawie
  • Biuro Maklerskie BNP Paribas Bank Polska S.A.
  • Dom Maklerski Banku BPS S.A
  • Dom Maklerski BDM S.A.
  • Dom Maklerski BOŚ S.A
  • IPOPEMA Securities S.A.
  • Millennium Dom Maklerski S.A.
  • Noble Securities S.A.
  • Trigon Dom Maklerski S.A.

 

Około 3 grudnia 2021 r. zostanie opublikowana ostateczna liczba akcji oferowanych (akcji sprzedawanych oraz akcji dodatkowego przydziału), ostateczna liczba akcji oferowanych poszczególnym kategoriom inwestorów oraz ostateczna cena akcji oferowanych dla inwestorów indywidualnych i ostateczna cena akcji oferowanych dla inwestorów instytucjonalnych.

8 grudnia 2021 r. nastąpi przydział akcji oferowanych.

Na 10 grudnia 2021 r. jest zaplanowane rozpoczęcie notowań na głównym rynku GPW.

STS będzie jedyną spółką z branży bukmacherskiej na GPW. Warto wspomnieć, że pierwszą spółką z tej branży notowaną na warszawskiej giełdzie, była czeska spółka Fortuna Entertainment Group, obecna na parkiecie do 2018 r.

Na grudzień debiut na głównym rynku GPW planują także Grupa Pracuj i Murapol.

Czytaj także: Rusza debiut giełdowy spółki Murapol! Jeden z największych deweloperów mieszkaniowych rozpoczyna IPO. To musisz wiedzieć o spółce

Spółka z branży deweloperskiej – Murapol rozpoczyna IPO. Debiut jest zaplanowany na grudzień. Jak wyglądają szczegóły oferty? Co warto wiedzieć?  Jeden z największych deweloperów mieszkaniowych w Polsce wkrótce zadebiutuje na warszawskiej giełdzie. Zapisy dla inwestorów indywidualnych rozpoczęły si.. Czytaj
Rusza debiut giełdowy spółki Murapol! Jeden z największych deweloperów mieszkaniowych rozpoczyna IPO. To musisz wiedzieć o spółce

 


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk