• Odbierz prezent
Zakładamy portfel desktopowy do bitcoina (BTC) | #16 Kurs BTC od Zera

Z szesnastej lekcji dowiesz się jak założyć lub odtworzyć portfel desktopowy do bitcoina, czyli taki, który instalowany jest na komputerze, na przykładzie portfeli Bitcoin Core i Electrum. Artykuł i nagranie to część naszego nowego cyklu video o intrygującej nazwie Kurs Bitcoina od Zera, w którym po kolei od najprostszych zagadnień, do tych coraz trudniejszych, dowiesz się tego jak działa bitcoin i inne kryptowaluty, w jaki sposób z nich korzystać oraz jakimi prawami rządzi się ten młody i pasjonujący rynek. Na kurs zaprasza Darek Dziduch.

 

Portfel lekki i full node - różnice

Zanim zacznę, chciałbym jeszcze wprowadzić dwa dość istotne terminy dotyczące portfeli do kryptowalut. W poprzednich lekcjach Kursu Bitcoina od Zera omówiłem już różnice pomiędzy tzw. cold walletem i hot walletem, a także wspominałem o tym jak działa portfel hierarchiczno-deterministyczny. 

 

Jak dotąd nie mówiłem jednak o innym dość istotnym podziale portfeli, który trzeba znać.

Chodzi o tzw. portfele full node i portfele lekkie (ang. light wallet). 

Portfel full node po pierwszym uruchomieniu rozpoczyna pobieranie całej historii transakcji od początku istnienia konkretnej sieci blockchain, a następnie na bieżąco ją uaktualnia. Taka synchronizacja może trwać nawet kilka dni i wymaga dużej przestrzeni dyskowej - dla przykładu, blockchain bitcoina (BTC) waży obecnie niecałe 246 GB, no i jak wiadomo, wartość ta nieustannie rośnie. 

Jak sama nazwa wskazuje, taki portfel ma status pełnego węzła sieci, jeśli na bieżąco go synchronizujemy. Oznacza to, że potwierdza on wykonane przez nas transakcje bezpośrednio na lokalnej kopii blockchaina, którą posiadamy na dysku i nie wymaga pobierania historii transakcji z zewnętrznych serwerów, którym musimy zaufać. Portfele full node uznawane są za bezpieczniejsze, jednak ich użytkowanie jest znacznie mniej wygodne. Na początku istnienia BTC korzystało się wyłącznie z portfeli full node. 

 

Portfel lekki nie wymaga pobrania całej historii transakcji na blockchain i jest gotowy do użycia od razu po pierwszym uruchomieniu. Do prawidłowego funkcjonowania potrzebują połączenia z zewnętrznym pełnym węzłem, któremu jako użytkownicy takiego portfela musimy zaufać. Ze względu na wygodę użytkowania, portfele lekkie są znacznie bardziej popularne od tych, będących pełnym węzłem. Trudno też wyobrazić sobie np. portfel mobilny pobierający cały blockchain. 

Czytaj także: Zakładamy portfel mobilny do bitcoina (BTC) | #15 Kurs BTC od Zera

Z piętnastej lekcji dowiesz się jak założyć lub odtworzyć portfel mobilny na smartfonach z systemami Android i iOS na przykładzie aplikacji Samourai Wallet, Green Wallet oraz Mycelium. Artykuł i nagranie to część naszego nowego cyklu video o intrygującej nazwie Kurs Bitcoina od Zera, w którym po kol.. Czytaj
Zakładamy portfel mobilny do bitcoina (BTC) | #15 Kurs BTC od Zera

 

Oficjalny portfel full node BTC - Bitcoin Core

Najpopularniejszym portfelem desktopowym full node jest oficjalny Bitcoin Core, dostępny na witrynie bitcoin.org 

Przy pierwszym uruchomieniu wymaga on wybrania dysku, na którym zapisane zostaną dane z sieci blockchain, w tej chwili jest to ponad 240 GB danych. 

 

Jak założyć portfel Electrum?

Jednym z najpopularniejszych i najlepszych portfeli desktopowych do BTC jest Electrum, dostępny też w wersji mobilnej.

Jego założenie i konfiguracja są banalnie proste i ograniczają się do spisania frazy seed lub zaimportowania istniejącej lub klucza prywatnego. 

 

Jaki desktopowy portfel typu multiwallet wybrać?

W wersjach desktopowych można znaleźć również multiwallety, czyli portfele obsługujące różne kryptowaluty. Godne polecenia są m.in. popularne portfele Coinomi oraz Exodus, dostępne na systemy operacyjne Windows, MacOS oraz Linux.

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Zespół FXMAG

Portal i jedyny w Polsce magazyn Inwestora Indywidualnego. FXMAG wspiera swoich czytelników, zapewniając dostęp do szerokiej bazy edukacyjnej i na bieżąco informując o najważniejszych wydarzeniach rynkowych i gospodarczych z zakresu rynku Forex, akcji, kryptowalut oraz inwestycji alternatywnych. 

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk