• Odbierz prezent
Zakaz wychodzenia z domu i gromadzenia się - kolejne ograniczenia w związku z pandemią koronawirusa w Polsce

Polska idzie w ślady europejskich krajów, które wprowadziły dotkliwe restrykcje związane z pandemią koronawirusa. Na wtorkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział kolejne ograniczenia związane z wprowadzonym w ostatni piątek stanem epidemii. Od środy 25 marca wychodzenie z domu będzie dozwolone wyłącznie w uzasadnionych przypadkach.

 

Obowiązujące od środy nowe ograniczenia obejmują wychodzenie z domu, przemieszczanie się za pomocą komunikacji publicznej oraz gromadzenie się.

Od jutra wyjście z domu będzie możliwe wyłącznie w celu zrobienia zakupów (w tym również w aptece), do pracy i z powrotem, a także w celu wyprowadzenia psa. Zakazane jest również gromadzenie się w liczbie osób większej niż dwie. Liczba osób przebywających na ceremoniach religijnych została ograniczona z 50 do pięciu (nie licząc osób posługujących). Liczba osób w środku transportu komunikacji miejskiej zostanie ograniczona do miejsc siedzących podzielonych przez dwa (np. gdy autobus ma 50 siedzeń, w środku może przebywać jednocześnie do 25 osób, poza kierowcą)

Za złamanie zakazów grozi grzywna w wysokości do 5000 PLN, którą nałożyć może również straż miejska.

Ograniczenia obowiązują od środy 25 marca do soboty 11 kwietnia włącznie, z możliwością późniejszego przedłużenia.

 

Warto dodać, że w związku z obowiązującym od 14 marca stanem zagrożenia epidemicznego działalność centrów i galerii handlowych jest mocno ograniczona, wyłącznie do sklepów spożywczych i oferujących artykuły pierwszej potrzeby. Dodatkowe ograniczenia przemieszczania najprawdopodobniej doprowadzą do zamknięcia kolejnych sklepów, w tym m.in. dotychczas otwartych marketów budowlanych.

 

Mimo kolejnych ograniczeń, rząd jak dotąd konsekwentnie milczy na temat przeniesienia terminu wyborów prezydenckich, które mają odbyć się już 10 maja.

Czytaj także: Stan wyjątkowy w Polsce nie na rękę rządowi - czekają nas pierwsze wybory w czasie epidemii?

W sobotę 14 marca rząd po raz pierwszy w historii wprowadził w Polsce stan zagrożenia epidemicznego, w związku z postępującą pandemią koronawirusa. Na jego mocy zamknięto granice kraju, zawieszono międzynarodowe połączenia lotnicze, a także ograniczono działalność lokali gastronomicznych, usługowych.. Czytaj
Stan wyjątkowy w Polsce nie na rękę rządowi - czekają nas pierwsze wybory w czasie epidemii?

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk