• Odbierz prezent
Zakaz jednorazowych plastików już od 2021 roku

Pod koniec marca 2019 roku parlament europejski zatwierdził zakaz sprzedaży plastikowych wyrobów jednorazowego użytku. Zakaz ten zacznie obowiązywać od 2021 i będzie pierwszym krokiem w stronę masowej redukcji plastiku.

Zakaz ten dotknie bardzo wiele przedsiębiorstw, zwłaszcza w branży gastronomicznej. Jak zatem przygotować się do tej zmiany, aby na niej nie stracić? Jest pewne, że plastik był i jest zdecydowanie najtańszą opcją na rynku, a w momencie jego zakazu powinniśmy być już przygotowani na zmianę.

Zacznijmy od tego jakich produktów nie będzie można używać od 2021 roku. Są to:

- plastikowe patyczki higieniczne (do uszu),

- plastikowe widelce, noże i łyżki,

- plastikowe talerze,

- plastikowe słomki, mieszadełka do napojów,

- plastikowe patyczki do balonów,

- styropianowe i plastikowe pojemniki do żywności oraz kubeczki.

Wszystkie te produkty produkowane są w milionowych nakładach, a po jednorazowym użyciu trafiają do kosza. Według danych tylko 40-50% z plastikowych odpadów trafia do recyclingu. A co dzieje się z resztą? Niestety zaśmiecają naszą planetę. Według Komisji Europejskiej ponad 80% odpadów morskich to tworzywa sztuczne. Produkty objęte tym nowym prawem stanowią 70% wszystkich morskich odpadów. Ze względu na wolne tempo rozkładu tworzywo sztuczne gromadzi się w morzach, oceanach i na plażach w UE i na całym świecie. Pozostałości z tworzyw sztucznych znajdują się w gatunkach morskich - takich jak żółwie morskie, foki, wieloryby i ptaki, ale także w rybach i skorupiakach, a zatem w ludzkim łańcuchu pokarmowym.

Zasady, które będą obowiązywać od 2021 roku to tylko początek zmian. Od 2025 roku część drobnych plastikowych elementów jak nakrętki i wieczka plastikowe będą mogły być wprowadzone do obrotu tylko pod warunkiem, że będą przymocowane na stałe do butelek i pojemników. Także od 2025 roku wszystkie butelki plastikowe będą musiały zostać wykonane w minimum 25 procentach z materiału pochodzącego z recyklingu, a od 2030 roku - w 30 procentach.

Według przyjętych założeń, do 2025 roku Państwa członkowskie UE będą musiały osiągnąć cel 77% zbiórki i recyklingu plastikowych butelek na napoje jednorazowego użytku, a do 2029, aż 90 procent.

Jak zatem poradzić sobie z nadchodzącymi zmianami?

Powinniśmy w pierwszej kolejności zrozumieć zagrożenia związane z nadmierną produkcją plastiku oraz zmienić nasze przyzwyczajenia. Jeżeli sami dostrzeżemy problem, to będzie nam łatwiej znaleźć alternatywę, a także przystosować się do zmiany w mentalności naszych klientów. Jeżeli ktoś do tej pory zawsze używał plastikowych słomek, to z pewnością po ich zakazie będzie musiał znaleźć najlepiej odpowiadający mu zamiennik. Jeżeli sami przekonamy się jaki produkt działa najlepiej, to najprawdopodobniej będzie nam znacznie łatwiej wprowadzić go do naszego biznesu.

Należy także pamiętać, aby o zmianach myśleć już teraz. Dostawcy z dnia na dzień nie będą mogli już dostarczyć Ci plastikowych produktów. Rekomendowane jest zatem nawiązanie relacji z dostawcami specjalizującymi się w produktach ekologicznych. Długofalowa współpraca, rozpoczęta przed wejściem w życie zakazów, pozwoli wcześniej przetestować produkt, lepiej wynegocjować cenę oraz przyzwyczaić swoich klientów do nowej jakości produktów.

Niestety, ale plastik zawsze był najtańszym rozwiązaniem, a którykolwiek z produktów alternatywnych będzie wymagał nieco większych nakładów finansowych. Warto to wszystko wcześniej przekalkulować, ponieważ może to wpłynąć na ceny Twoich usług i produktów. Należy jednak pamiętać, że wszyscy będą przechodzili przez to samo, więc jest to dobra okazja do wypracowania przewagi na rynku.

Jak zastąpić wycofywane produkty plastikowe?

Wbrew pozorom na rynku można znaleźć mnóstwo firm, które oferują ekologiczne rozwiązania. Coraz więcej pojawia się ich także w Polsce. Do najczęstszych rozwiązań należą zamienniki wykonane z papieru, metalu lub drewna. Ciekawe wydają się także ekologiczne produkty z bambusa, skrobi kukurydzianej lub słomy. Warto przetestować kilka opcji, aby wybrać najlepszą i najbardziej efektywną finansowo. Pamiętaj, że to już nie „czy”, lecz „kiedy” wszystkie artykuły jednorazowego użytku będą pozbawione plastiku.

Nawiązaliśmy współpracę z firmą bambu.pl, która pomaga przedsiębiorcom w przejściu na rozwiązania ekologiczne. W swojej ofercie posiadają oni m.in. 

 słomki wielorazowe, naturalne kubki z bambusa oraz bambusowe szczoteczki do mycia zębów.

 

 


Wiadomości prasowe

Wiadomości prasowe, dostarczane m.in. ze spółek giełdowych, Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, Startup'ów oraz mikro przedsiębiorstw

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk