Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31+0,04%
USD / PLN4,00+0,15%
CHF / PLN4,43+0,13%
GBP / PLN5,05+0,12%
EUR / USD1,08-0,10%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs Bitcoina (BTC) przekracza próg 30 tys. dolarów, podczas gdy Ethereum (ETH) pnie się w górę

Simon Peters | 14:43 17 kwiecień 2023
Zakątek Kryptowalut: kurs Bitcoina (BTC) przekracza próg 30 tys. dolarów, podczas gdy Ethereum (ETH) pnie się w górę | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Bitcoin w minionym tygodniu utrzymywał się stosunkowo stabilnie w okolicach 30 000 dolarów, po tym jak przekroczył ten poziom po raz pierwszy od czerwca ubiegłego roku. W połowie tygodnia kryptowaluta skoczyła ponad 30 500 dolarów, ale było to chwilowe. Ethereum jednak doświadczyło silniejszego skoku wartości, w dużej mierze dzięki udanej aktualizacji Shapella (więcej o tym poniżej). Ethereum rozpoczęło tydzień poniżej 1 850 dolarów, ale skoczyło w górę, wzrastając o około 13 proc. po aktualizacji. Teraz znajduje się nieco poniżej poziomu 2100 dolarów. 

 

Układ Ethereum po aktualizacji Shapella

Jak miewa się ethereum i jego sieć zakończeniu aktualizacji Shapelli?

Reakcja na odblokowanie stakingów Ethereum w ramach aktualizacji Shapella została ostatecznie w dużej mierze wyciszona. Cena tokenu wzrosła w drugiej połowie tygodnia, ale było to prawdopodobnie spowodowane pozytywnym nastawieniem w skali makro, a niekoniecznie wrażliwością inwestorów na zmiany w sieci.

Reklama

Pomimo obietnicy odblokowania stawek w ethereum, rzeczywista wartość stakowana ETH wzrosła tylko nieznacznie według danych CryptoQuant. Dane Staking Reward pokazują, że względny stosunek stakowania ETH jest znacznie niższy niż konkurencyjne kryptowaluty, z nieco poniżej 15 proc. ethereum staked. Porównuje to z innymi głównymi blockchainami, takimi jak Cardano i Avalanche, które mają odpowiednio 67 proc. i 61 proc. staked

Oczywiście, podczas gdy słuszne spodziewano się pewnej krótkoterminowej niestabilności na rynku, jest to długoterminowy trend. Teoria głosi, że odblokowanie stakingu dla inwestorów zachęci ich do stawiania tokenów – ponieważ teraz o wiele łatwiej jest je odzyskać w razie takiej potrzeby. W ciągu najbliższych kilku miesięcy przekonamy się, czy ta liczba 15 proc. drgnie, czy może jest już na swoim naturalnym poziomie rynkowym. 

 

Mastercard uruchamia artystyczne NFT

Mastercard, globalna firma technologiczna dostarczająca rozwiązań bezgotówkowych, uruchomiła swój program NFT wokół muzyki z deweloperem blockchain Polygon. Rozpoczęty na początku roku program będzie wspierać wschodzących muzyków, dając im narzędzia do korzystania z technologii Web3 w celu zwiększenia ich publiczności.

Fani mogą teraz uzyskać Mastercard Music Pass, które umożliwi im dostęp do muzycznych NFT i innych przedmiotów kolekcjonerskich, aby wspierać artystów. Artyści będą mogli rozwijać swoją publiczność dzięki dostępowi do narzędzi edukacyjnych i AI oraz oferować fanom "bezcenne" doświadczenia. 

Reklama

Rynek NFT już od jakiegoś czasu jest dosyć stonowany. Nowa oferta Mastercard jest nadal dosyć ogólna, więc dopiero okaże się, jak bardzo będzie udana. Jednym z obszarów, w którym wciąż wydaje się ona niejasna, to cyfrowe prawa własności do muzyki. 

Szkoda, ponieważ jest to obszar prawdziwej walki dla początkujących muzyków zmuszonych do przyjmowania jedynie skromnych opłat od platform streamingowych. Technologia NFT blockchain mogłaby zostać wykorzystana do lepszej ochrony cyfrowych praw artystów, ale wydaje się, że Mastercard na razie wycofał się z tak ambitnego przedsięwzięcia. 

 

Szwecja obcina dotacje na wydobycie kryptowalut

Szwecja stała się jednym z ostatnich krajów Unii Europejskiej, który ograniczył dotacje mające pomóc uczynić wydobycie kryptowalut opłacalnym na kontynencie. 

Oczywiście, można argumentować, że dotacje nie powinny być arbitrem rentowności, a kopacze powinni być w stanie stanąć na własnych nogach. Będzie to jednak cios dla sektora w regionie skandynawskim. Koniec dotacji oznacza wzrost podatku o 6000 proc. za kilowatogodzinę. 

Reklama

Sektor wydobycia kryptowalut przeszedł ostatnio kilka dość radykalnych zmian, łącznie z zakazami w niektórych regionach, końcem wsparcia finansowego w innych, a także zmianami w sieciach takich jak Ethereum, które wpłynęły na kształt rynku. 

W przyszłości nacisk będzie położony na bitcoina. W związku z poważnymi obawami o środowisko naturalne, przemysł wydobywczy będzie musiał zwiększyć nacisk na rozwiązania w zakresie czystej energii, które umożliwią wydobycie bez zwiększania obciążenia paliwami kopalnymi.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Simon Peters

Simon Peters

Simon Peters jest analitykiem kryptowalut w eToro, ze szczegółową wiedzą na temat rynków i branży krypto. Pełniąc swoją funkcję w eToro, pomaga również klientom z dużym kapitałem w inwestowaniu w kryptowaluty. Simon jest absolwentem Wydziału Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Brunel w Londynie i posiada certyfikat CFA UK Level 4 w zakresie zarządzania inwestycjami.

 


Reklama

Czytaj dalej