• Odbierz prezent
Zadyszka po 8 tygodniach wzrostu kursu euro do dolara (EUR/USD) z rzędu

Minione dni przynoszą cofnięcie eurodolara, które na wykresie tygodniowym pozostawia na chwilę obecną zauważalny, górny cień.

Zadyszka po 8 tygodniach wzrostu eurodolara z rzędu - 1

Warto zauważyć, że za nami 8-tygodniowy rajd, w ramach którego główna para nieprzerwanie zyskiwała. Cofnięcie z minionych dni i zakończenie tygodnia w rejonie 1,18 lub niżej oznaczałoby, że ta dotychczasowa tendencja została wreszcie przerwana. Wszystko to dzieje się w obrębie strefy oporowej, na której w przeszłości również uaktywniała się podaż.

Zadyszka po 8 tygodniach wzrostu eurodolara z rzędu - 2

Względem dolara nadal obowiązuje rekordowo słaby sentyment po ostatniej fali wyprzedaży, co oczywiście sprzyja stworzeniu się punktu zwrotnego. Ponadto ostrzeżeniem pozostaje także wskaźnik Put / Call Ratio dla amerykańskiego rynku akcji, które znajdują się na rekordowo niskich poziomach, z których w przeszłości na rynku pojawiał się wzrost awersji do ryzyka. W takiej sytuacji kapitał zwykle ucieka do amerykańskiego dolara, co pozwoliłoby rozbudować korektę na EUR/USD, np. w stronę 1,14.

Zadyszka po 8 tygodniach wzrostu eurodolara z rzędu - 3

Zadyszka po 8 tygodniach wzrostu eurodolara z rzędu - 4

Proponuję też zwrócić uwagę, że od wielu tygodni nieprzerwanie rośnie pozycja długa netto największych banków komercyjnych. Jest to zwykle grupa najlepiej poinformowana.

Zadyszka po 8 tygodniach wzrostu eurodolara z rzędu - 5

Można zatem przypuszczać, że przy takim pozycjonowaniu te instytucje szykują się na jakieś większe zawirowania na rynku, które w konsekwencji przepchną kapitał w stronę dolara amerykańskiego.

 

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Tomasz Gessner

Związany z rynkiem od 2001 roku. Pracował jako analityk rynków finansowych w domach maklerskich IDM, BDM oraz EFIX. Od 2006 komentator bieżącej sytuacji na Stooq, a obecnie także analityk w Exeria.com.  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk