Reklama
WIG79 262,30-0,92%
WIG202 315,62-1,50%
EUR / PLN4,32+0,00%
USD / PLN3,99+0,27%
CHF / PLN4,49+0,12%
GBP / PLN5,06-0,08%
EUR / USD1,08-0,27%
DAX17 976,43+0,24%
FT-SE7 716,62-0,08%
CAC 408 173,80+0,31%
DJI38 790,43+0,20%
S&P 5005 149,42+0,63%
ROPA BRENT86,67-0,28%
ROPA WTI82,45-0,43%
ZŁOTO2 154,18-0,34%
SREBRO24,93-0,40%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Żadna przystań nie jest już bezpieczna. Dolar dominatorem. Załamanie rynku akcji

Konrad Białas | 11:21 26 luty 2020

Żadna przystań nie jest już bezpieczna. Dolar dominatorem. Załamanie rynku akcji
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

„Wtorek odwrotu” się nie powiódł i wczoraj kolejna silna wyprzedaż nawiedziła Wall Street po tym, jak Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom ostrzegło przed niemal pewnym rozprzestrzenianiem się wirusa w USA. Więcej przypadków zarażenia i zgonów w Korei Płd., Włoszech i Iranie podkreśla globalny zasięg choroby. Rynki weszły w pełny tryb paniki, gdzie żadna pozycja nie jest bezpieczna.

Rynek akcji się załamał

Załamanie rynku akcji jest oczywistym kierunkiem po tygodniach wzrostów przy bagatelizowaniu skutków wirusa. Ale już zachwianie wartości USD pokazuje, że rynek nie rozpatruje wszystkich aktywów pod kątem bezpieczne/niebezpieczne, ale zaczyna martwić się, czy każde silne ostatnio aktywa są narażone na presję związana z realizacją zysków. W dziwnym układzie za spadkami cen akcji podążyło złoto, choć jeszcze dobę wcześniej taki klimat inwestycyjny na rynku kapitałowym tylko zachęcał do wzrostów cen kruszcu. Czasami sztorm na środku morza wzbudza większe zaufanie niż towarzystwo innych marynarzy w bezpiecznej przystani.

Dolar dominatorem

Emocje przejęły kontrolę bez zważania na fundamentalne korelacje i najbliższe trzy dni (do zamknięcia miesiąca) mogą przynieść wszystko. Po wczoraj wiemy, że na rynku tli się nadziej na „dzień odwrotu” i stabilizację, ale równie silny jest strach przed kolejną falą wyprzedaży. Sądzę, że słabość kursu dolara USD jest zwodnicza i nie jest odzwierciedleniem załamania Wall Street czy wzrostu ryzyka epidemii w USA. Na koniec liczyć się będą ekonomiczne konsekwencje koronawirusa z największym uderzeniem w Chiny, a dalej w kraje najsilniej powiązane handlowo z Państwem Środka. Strefa euro, Australia i Nowa Zelandia są pierwsze w kolejności. USD są zdecydowanie bardziej zamknięte gospodarczo, więc efekt tutaj powinien być mniejszy. W efekcie dolar USD urasta do roli dominującej na FX, niezależnie czy będzie panował risk-off czy wróci apetyt na ryzyko. Pozycja na kursie euro EUR staje się coraz trudniejsza, jeśli gasną wszelkie nadzieje na odbicie ożywienia. JPY przegra z USD na zwykłym porównaniu przewagi polityki Fed na BoJ. To są jednak temat na czas, kiedy wstępna panika wyparuje. Na razie górę bierze chęć domykania wszelkich pozycji, a na FX najwięcej jest tych długich w USD.   

Żadna przystań nie jest już bezpieczna - 1

Żadna przystań nie jest już bezpieczna - 1

Reklama

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Konrad Białas

Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie


Reklama

Czytaj dalej